Co zrobić, żeby dziecko przestało płakać?

0

Płacz u dziecka to bardzo stresująca sytuacja nie tylko dla samego malucha, lecz także dla jego rodzica. Po pierwsze cierpimy, ponieważ nasza pociecha czuje się źle, a po drugie nie zawsze wiemy, jak uspokoić dziecko. Co zrobić, gdy z oczu szkraba leje się fontanna łez?

1. Kiedy dziecko płacze po upadku

Obite kolana, stłuczone łokcie czy upadki z roweru są nieodłącznym elementem dzieciństwa. Takie urazy z czasem się zagoją, jednak jak poradzić sobie z płaczącym z bólu i szoku dzieckiem?

Uprawiaj magię

„Jak pocałuję to przestanie boleć” – to najstarsze zaklęcie świata, od wielu lat kultywowane przez każdego rodzica, nadal jest niezwykle skuteczne. Działa jako oderwanie uwagi malca od bólu, a jednocześnie sprawia, że dziecko czuje się bezpieczne i kochane.

Rozbawiaj

Nie należy bagatelizować ran odniesionych przez naszego malucha. Jednak żartowanie z całej sytuacji, robienie śmiesznych min, udawanie podgryzania zranionych paluszków działa na dzieci rozpraszająco i pozwala im momentalnie wrócić do radosnego nastroju.

2. Kiedy dziecko płacze u lekarza

Wizyta u lekarza czy pierwsze szczepionki to ogromnie stresujące przeżycia dla dziecka. Malec odczuwa strach przed bólem i nieznaną sytuacją. Jak uspokoić dziecko w takiej sytuacji?

Przytulaj

Maluch płacze, ponieważ się boi – przytulenie go i zapewnienie, że w niego wierzymy i że dzielnie poradzi sobie z problemem wpłynie pozytywnie na jego nastrój i uspokoi go. Zapewniajmy dziecko, że lekarz nie zrobi mu krzywdy i dokładnie opisujmy, jakie badanie będzie przechodził. Strach ma wielkie oczy, a dziecko przygotowane do tego, co lekarz lub pielęgniarka będzie robić, przestanie się bać.

Osładzaj trudne chwile

W uspokojeniu płaczącego dziecka może pomóc małe przekupstwo. Nie musimy maluchowi obiecywać słodyczy za dzielne zniesienie wizyty lekarskiej, jednak zaoferujmy coś, co mu się spodoba, np. wzięcie go na barana i zaniesienie do samochodu bądź wspólne obejrzenie ulubionej bajki.

Przytulenie dziecka pomoże mu się uspokoić.

Strach ma wielkie oczy. Kiedy dziecko się boi i płacze – przytul je. Pomożesz mu się w ten sposób uspokoić.

3. Kiedy dziecko płacze, bo nie chce zostać w przedszkolu

Dla maluchów pierwsze wizyty w przedszkolu stanowią duży szok, dlatego też często reagują na niego płaczem. Ciężko im rozstać się z mamą i tatą, aby spędzić dzień w nieznanym środowisku. Jak sobie poradzić z histeryzującym pod drzwiami przedszkola dzieckiem?

Zachowuj spokój

Dziecko chce zatrzymać rodzica, ponieważ boi się zostać bez niego. W takiej sytuacji nawet najdzielniejsze mamy mogą się rozkleić. Ważne jest jednak, żeby zachować spokój. Nie można przedłużać pożegnania i nie przytulać, jakbyście nie mieli się już nigdy nie zobaczyć. W taki sposób jedynie dodatkowo zaniepokoisz dziecko.

Zapewniaj, że wszystko jest w porządku

Uspokojenie dziecka poprzez zapewnienie, że przedszkole to nieodłączna część życia i że zobaczycie się za kilka godzin pomoże mu zrozumieć, że nie dzieje mu się żadna krzywda. Możecie powołać się także na starsze rodzeństwo i na ich przykładzie wytłumaczyć, że wcześniej również bali się przedszkola, a teraz uważają je za fajne miejsce.


Udostępnij

Zostaw komentarz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.