Data modyfikacji:

6 wskazówek, jak nauczyć dziecko dzielenia się

Autor:

Nikt nie lubi egoistów. Dzieci, które nie potrafią się dzielić są kapryśne, a z czasem stają się bardziej roszczeniowe. Dzielenie się nie jest wrodzoną umiejętnością. Musisz pomóc maluchowi zrozumieć, na czym to polega i dlaczego warto. Przedstawiamy 6 wskazówek, dzięki którym nauczysz dziecko dzielenia się.

Jeśli spodoba Ci się jakiś produkt, kliknij w jego zdjęcie, aby porównać cenę i kupić go taniej w Internecie.

Dzieci, które potrafią się dzielić są bardziej zaradne, empatyczne i komunikatywne. W przyszłości będą lepszymi partnerami i współpracownikami. Warto pracować z maluchami nad tą umiejętnością.

1. Reaguj, gdy nie chce się dzielić

Dzieci przeważnie nie rozumieją, że pożyczka nie oznacza utraty. Dlatego nie lubią oddawać innym swoich rzeczy. Gdy pociecha nie będzie chciała pożyczyć łopatki koledze z piaskownicy, zainterweniuj. Zachęć malca do wymiany. Twój udział w umowie będzie zabezpieczeniem. Szkrab będzie spokojniejszy o bezpieczeństwo zabawki.

2. Uczulaj na potrzeby innych

Małe dzieci bardzo często nie do końca są świadome tego, że inni też mają potrzeby, a przynajmniej nie traktują ich na równi ze swoimi. Nie oczekuj, że malec sam to zauważy. Dobrym sposobem jest uświadamianie dziecka w konkretnych sytuacjach. Przykład: podczas rodzinnego podwieczorku możesz zaproponować, żeby maluch poczęstował gości ciasteczkami (zaznacz, że inni też chcieliby razem z nim zajadać smakołyki).

3. Ucz pracy w grupie

Zabawa w grupie to dobra okazja, żeby pogłębić zdolności społeczne dziecka. Skuteczność współpracy zależy od tego, czy wszystkie osoby potrafią wspierać się, dzielić obserwacjami, doświadczeniami i narzędziami. Pokazuj szkrabowi, że to świetna rozrywka, która daje dużo satysfakcji i korzyści. Wymyśl angażujące zadanie, które będzie wymagało wspólnego działania z inną osobą, np. zaproponuj jemu i jego rówieśnikowi zbudowanie zamku z piasku: dzieciaki będą musiały wymieniać się zabawkami, żeby podołać misji, a przy tym będą się świetnie bawić.

4. Przygotuj na taką ewentualność

Sygnalizowanie, że ktoś może chcieć skorzystać z rzeczy dziecka, jest bardzo ważne - w szczególności, gdy mamy jedynaka. Zanim wyjdziecie na podwórko czy przywitacie gości, wytłumacz mu, co ma zrobić w sytuacji, gdy ktoś zechce skorzystać z jego własności.

5. Pozwól na mały egoizm

Wszyscy mamy pewne przedmioty, które mają dla nas wyjątkową wartość. Tymi skarbami nikt nie chce się dzielić - Ty również. Uszanuj własność malucha i nie zmuszaj go za wszelką cenę do dzielenia się tym przedmiotem. Wszystko musi mieć granice.

6. Nie zmuszaj - zachęcaj i chwal

Nie reaguj zbyt gwałtownie: nie karć, nie krzycz i nie używaj przykrych, negatywnych określeń (np. samolub, egoista). Mówiąc do niego w ten sposób, wywołujesz w nim złe emocje. Naciski odnoszą odwrotny skutek. Zamiast tego zachęcaj malca, motywuj go do dzielenia się. Chwal go, gdy już to zrobi.

Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko czytać?

2019-07-31
Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!