Data modyfikacji:

Banki mleka kobiecego

Autor: Sylwia Stwora

Kobiece mleko to pożywienie i lek dla maluszka. Pełne cennych składników odżywczych, posiada też mnóstwo wartościowych czynników immunologicznie aktywnych, dzięki którym dziecko nie tylko prawidłowo się rozwija, ale ma również lepszą odporność. Niestety nie każda mama może karmić piersią swoją pociechę. Jednak w takich sytuacjach nie jesteśmy uzależnione od podawania maluszkowi mleka modyfikowanego. Naturalny pokarm udostępniają banki mleka kobiecego.

Czym są banki mleka kobiecego?

Banki mleka kobiecego działają na podobnej zasadzie jak stacja krwiodawstwa, z tą różnicą, że ochotniczki nie oddają krwi dla potrzebujących, a nadmiar mleka dzieciom, które z różnych względów nie dostają go od swojej rodzicielki. Pokarm trafia do wcześniaków, u których mam jeszcze nie ruszyła na dobre produkcja mleka. Odbiorcami są również dzieci, które ze względu na zbyt małą ilość pokarmu u matki, muszą być dokarmiane modyfikowanymi mieszankami. Laktaria to także doskonałe miejsce dla kobiet, które urodziły chore dziecko lub same z powodu choroby nie mogą w ogóle karmić pociechy piersią.

Banki mleka to nowoczesne, profesjonalne laboratoria przyjmujące mleko od karmiących naturalnie matek. Pokarm poddawany zostaje szczegółowym analizom oraz pasteryzacji (w uwagi na bezpieczeństwo) i przechowują w odpowiednich warunkach, aby na końcu dostarczyć je do potrzebujących dzieci.

Jak zostać dawczynią?

Dawczynią banku mleka kobiecego może zostać każda zdrowa i naturalnie karmiąca mama, która zmaga się z nadprodukcją mleka. Nie może posiadać nałogów typu palenie papierosów, picie nadmiaru kawy itp.

Pierwszy krok to telefoniczny kontakt z wybranym Bankiem Mleka Kobiecego. Podczas wstępnej kwalifikacji umawiamy się na wizytę w placówce, na którą należy zabrać aktualne wyniki badań dotyczących zakażenia wirusem HIV, HCV, HBs, WR (kiła). Jeśli badania są nieaktualne, na miejscu zostanie nam pobrana próbka krwi. Gdy wyniki badań serologicznych będą w porządku, czeka nas wizyta u ginekologa, który przeprowadzi z nami wywiad dotyczący stanu naszego zdrowia, przyjmowanych leków itp. Pozytywne przejście tych etapów zaowocuje zakwalifikowaniem do laktarium jako dawczyni.

Ile mleka trzeba oddać?

Współpraca z Bankiem Mleka będzie wymagać od nad oddania np. co najmniej 5 butelek po 130 ml pokarmu, każda w ciągu 14 dni. Musimy się też zadeklarować, że jesteśmy skłonne do długotrwałej współpracy, czyli oddania np. minimum 25 butelek mleka przez cały okres bycia dawczynią.

Nie musimy codziennie fatygować się do placówki – wystarczy zgłosić to, aby pracownik odebrał od nas osobiście butelkę. W tej sytuacji należy odciągnąć mleko i przechowywać je w formie zamrożonej. Pamiętajmy, że oddawanie pokarmu do banku mleka nie wiąże się z żadnymi profitami – nie dostaniemy za to pieniędzy czy innych rzeczy materialnych.

Pojemniki niezbędne do przechowywania odciągniętego mleka znajdziesz TUTAJ.

Od Banku czy z internetu?

Fundacja Bank Mleka Kobiecego oficjalnie działa od 2009 roku. Jak piszą w swojej historii, na przełomie maja i czerwca 2007 r. "z drukowanymi domowym sposobem ulotkami pomysłodawczynie i zwolenniczki reaktywacji banków mleka w Polsce pojawiły się na konferencji Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią, a później na konferencjach neonatologów oraz pielęgniarek i położnych pediatrycznych". KLIKNIJ, ŻEBY PRZEJŚĆ DO STRONY FUNDACJI

Mówiąc o laktariach, nie można pominąć kwestii tego, że w internecie można znaleźć ogłoszenia o sprzedaży mleka naturalnego. Jednak takie działania są nielegalne i wiążą się z dużym ryzykiem dla dziecka, wynikającym z przyjmowania mleka z niesprawdzonego źródła.

W przypadku Banków Mleka mamy do czynienia z organizacjami non-profit w formie profesjonalnych laboratoriów. Ponadto w tym przypadku pokarm jest zarówno pobierany bezpłatnie, jak i udostępniany potrzebującym bez dodatkowych opłat. Legalne banki mleka działają m.in. w Warszawie na Oddziale Klinicznym Neonatologii w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego, a także w Rudzie Śląskiej w Ośrodku Perinatologicznym Szpitala Miejskiego oraz w Toruniu – Bank Mleka Kobiecego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolony im. L. Rydygiera.

Swoje pierwsze urodziny 25 stycznia tego roku obchodził też Regionalny Bank Mleka Kobiecego w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny w Warszawie. W ciągu 12 miesięcy laktarium nawiązało współpracę z 50 honorowymi dawczyniami, uzyskało 2000 butelek pasteryzowanego, przebadanego pokarmu z 228 litrów mleka, a z zasobów banku skorzystało prawie 400 maluszków z kilku szpitali. Więcej informacji o placówce znajdziecie na stronie bankmleka.pl. Tam też uzyskacie więcej informacji dot. działania Fundacji Bank Mleka Kobiecego.

Laktaria dla wszystkich?

Wprawdzie każda placówka określa indywidualne zasady korzystania z banków mleka, jednak na razie o mleko kobiecie z laktariów nie mogą starać się matki, które z przyczyn zdrowotnych nie są w stanie/nie powinny karmić piersią, ale u ich dzieci nie ma przeciwwskazań, aby piły modyfikowane mieszanki. Aktualnie w pierwszej kolejności pokarm otrzymają wcześniaki i dzieci chore, którym brakuje mleka od biologicznej matki.

Mleko z banku - bezpieczne czy nie?

Dzięki rozwojowi technik przetwarzania mleka kobiecego, stosowanie profesjonalnych urządzeń do analizy składu pokarmu i systemów monitorowania bezpieczeństwa żywności oraz zmianie standardów epidemiologicznych, które wykluczają ryzyko zakażenia pasteryzowanym mlekiem, korzystanie z laktariów jest bezpieczną formą pozyskania tego niezbędnego produktu.

Przeziębienie w ciąży. Jak sobie z nim radzić?

Przeziębienie w ciąży. Jak sobie z nim radzić?

2020-07-03
Przeziębienie w trakcie ciąży zdarza się, wbrew pozorom, często. Jest to temat poważny, który oczywiście wymaga indywidualnego podejścia do pacjentki, ale nie musisz martwić się na zapas - przeziębienie niezwykle rzadko jest zagrożeniem dla zdrowia płodu. Sprawdź, jakie są sposoby na przeziębienie w ciąży, co można brać na przeziębienie w ciąży i jakie domowe sposoby mogą ci pomóc w walce z infekcją.
ciaza

Czy kawa w ciąży szkodzi? Ważne fakty dla mam

2019-08-12
Pojawia się pytanie – zrezygnować z kawy czy nie? Czy kawa w ciąży szkodzi dziecku? Na ten temat powstało bardzo wiele mitów. Dowiedz się więcej!
Jak zorganizować Baby Shower?

Jak zorganizować Baby Shower?

2019-07-30
Baby shower to coraz bardziej popularny zwyczaj w Polsce. Na czym polega impreza tego typu i jak ją zorganizować? Poznaj nasze rady!
czego nie jeść w ciąży

Czego nie można jeść w ciąży? Uważaj na te 10 produktów!

2019-07-23
Niemal każdy wie, że przyszła mama powinna wyeliminować z diety szkodliwe używki. Jak się okazuje – to jednak nie wystarczy. Lista produktów zakazanych jest o wiele dłuższa! Dowiedz się, czego nie można jeść w ciąży, aby móc zapewnić bezpieczeństwo nienarodzonemu maluszkowi i sobie.
Szkola rodzenia

Szkoła rodzenia z perspektywy faceta

2019-06-17
Ciąża to odpowiedzialność, dziecko to odpowiedzialność i przede wszystkim życie to odpowiedzialność. Decydując się na pewne kroki musimy uświadomić sobie, jakie idą z tym korzyści oraz konsekwencje. W moim przypadku było łatwiej, ponieważ wspólnie z żoną bardzo chcieliśmy mieć potomka, więc byliśmy świadomi wyzwań czekających na nas tuż za rogiem. Mimo to nie obyło się bez wątpliwości i głębokich rozmyślań. Wtedy pojawiła się opcja uczestniczenia w szkole rodzenia, na którą się zdecydowaliśmy. Wiecie co? Dawno tak dobrze się nie bawiłem.
Sukienki ciążowe

Jaka sukienka ciążowa na wesele?

2019-02-27
Zbliża się ślub Twojej przyjaciółki? A może właśnie otrzymałaś zaproszenie od kuzyna, który chciałby, abyś wspólnie z nim świętowała zawarcie związku małżeńskiego? Pora wybrać idealną kreację, w której przez cały wieczór będziesz się świetnie bawić. Odkryj, jak wybrać sukienkę dla ciężarnych na wesele!