Data modyfikacji:

Co należy wiedzieć o karmieniu niemowlaka?

Autor: Sylwia Stwora

Jesteś dumną mamą swojego pierwszego malucha i niewiele słyszałaś o karmieniu niemowlaka? Nie martw się, podpowiadamy, co należy wiedzieć w tym temacie, by dziecko rosło zdrowo i prawidło się rozwijało.

Podstawową sprawą jest wybór sposobu karmienia – piersią lub butelką. Pamiętaj, że jeśli nie jesteś przekonana do tej pierwszej opcji lub po prostu nie chcesz tego robić, nic się nie stanie, jeśli dziecko będzie spożywało modyfikowany pokarm. Najważniejsza jest Twoja kondycja psychiczna, z której wiele czerpie również sama pociecha.

Karmienie mlekiem modyfikowanym nie zagraża zdrowiu dziecka ani nawet go nie pogarsza, jednak pod warunkiem, że zachowasz odpowiednią higienę i nie będziesz zapominać o sterylizacji butelki. Jeśli decydujesz się na taki krok pamiętaj, by dziecko spożywało specjalną mieszankę dla niemowląt. W przypadku, gdy masz pokarm i chcesz karmić piersią, najpierw trzeba się tego nauczyć. Możesz doświadczyć paru niemiłych sytuacji, w których nie wszystko pójdzie zgodnie z planem, ale po pewnym czasie nabierzesz wprawy i czynność stanie się przyjemnością.

Co jeszcze należy wiedzieć o karmieniu niemowlaka? Istotny jest również czas i pora. By ograniczyć wstawanie w nocy i uchronić maluszka przed napadami głodu, dziecko do 6. tygodnia życia powinno być karmione co najmniej 6 razy dziennie w godzinach od 7 do 23. Starsza pociecha, która nie skończyła jeszcze 6 miesięcy, potrzebuje do 5 posiłków.

Do diety półrocznego niemowlaka możemy wprowadzać już inne potrawy, takie jak papki z ziemniaka, marchwi, brokułu i pietruszki. Należy pamiętać, by na początku podawać je tylko raz dziennie i zwracać uwagę na możliwe objawy alergii. Warto wprowadzać niewielkie ilości określonego składnika oraz zwiększać je, gdy nie zaobserwujemy żadnych niepokojących zmian skórnych lub ze strony układu trawiennego.

Gdy maluch skończy 10. miesięcy może spożywać już dwudaniowe posiłki, czyli zupkę oraz gotowane jarzyny z odrobiną mięsa. Ważne, by nie przesadzać z objętością porcji i nie zapominać o karmieniu mlekiem z piersi lub butelki, które w pierwszym roku życia jest pokarmem niezbędnym i koniecznym.

*Aby dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie

Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko czytać?

2019-07-31
Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!