Data modyfikacji:

Wszy u dzieci. Jak sobie radzić? Domowe sposoby

Wszy u dzieci to częsty problem, który – wbrew powszechnym przekonaniom, nie ma niczego wspólnego z brakiem higieny. Przeczytaj, skąd tak naprawdę biorą się te małe, ale kłopotliwe pasożyty oraz w jaki sposób zwalczyć je domowymi sposobami.

wszy u dzieci

Skąd się biorą wszy u dzieci?

Kiedyś problem wszy u dzieci utożsamiano z brakiem higieny, ubóstwem i brudem. Zupełnie niesłusznie, ponieważ wszawica może pojawić się również u dzieci, które są czyściutkie, pachnące i bardzo zadbane. Co więcej, może wystąpić także u zdrowych, zadbanych i czystych dorosłych.

Pytanie, skąd się biorą wszy u dzieci? Otóż malec może zarazić się podczas wspólnej zabawy – zwłaszcza gdy jej elementem jest siłowanie się. Do przejścia wszy może dojść również podczas przytulania czy korzystania z czapki kolegi/koleżanki. W szkole i w przedszkolu pojawia się całe mnóstwo różnych okazji do zarażenia się wszawicą. Dlatego też choroba błyskawicznie się rozprzestrzenia – w krótkim czasie może okazać się, że zarażona jest większość danej grupy.

Jak rozpoznać wszy u dzieci?

Istnieją trzy podstawowe symptomy zarażenia wszawicą:
  • swędzenie skóry głowy,
  • drapanie się po skórze głowy,
  • zaczerwienienie będące skutkiem drapania (na głowie i karku).
Symptomy te powinny skłonić cię do przyjrzenia się głowie dziecka. Jeśli na skórze znajdują się małe robaczki (od 2 mm do 4 mm długości), to sprawa jest jasne: to wszy. Dodatkowym symptomem są gnidy, czyli jaja – małe, połyskliwe kuleczki przyczepione do włosa.

Domowe sposoby na wszy u dzieci

Domowe sposoby na wszy u dzieci są naturalne i bezpieczne, a jednocześnie naprawdę skuteczne. Dlatego warto po nie sięgnąć – zarówno w sytuacji, gdy nie ma możliwości kupienia środka z apteki, jak i jako uzupełnienie tradycyjnej terapii. Oto kilka tych najbardziej skutecznych.
  • Olejki eteryczne
Jeśli chodzi o domowe sposoby na wszy u dzieci, to jedną z najskuteczniejszych jest zastosowanie olejków eterycznych: z drzewa herbacianego, lawendowego, jaśminowego czy eukaliptusowego. Olejek musisz wymieszać z odrobiną oliwy z oliwek, a następnie nałożyć na skórę głowy oraz włosy i pozostawić na około 30 minut. Po tym czasie trzeba już tylko wyczesać wszy i gnidy specjalnym grzebieniem.
  • Oliwa z oliwek
Jeśli nie posiadasz w domu żadnych olejków, możesz również użyć samej oliwy z oliwek – dzięki niej wszy u dzieci można z większą łatwości wyczesać. Postępuj dokładnie tak samo, jak w przypadku olejków eterycznych.
  • Majonez z octem
To naprawdę stara, a jednocześnie bardzo skuteczna metoda na pozbycie się wszy u dzieci. Warto stosować ją zwłaszcza u małych alergików.

Majonez wymieszaj z octem (proporcja 2:1), a następnie nałóż papkę na skórę i włosy. Owiń głowę dziecka ręcznikiem. Z uwagi na to, że ręcznik powinien pozostać na miejscu przez kilka godzin, najlepiej sprawdzą się specjalne turbany, które są wygodne i nie odwijają się. Po kilku godzinach należy dokładnie wypłukać włosy dziecka oraz – za pomocą specjalnego grzebienia, dokładnie je wyczesać. Szczególną uwagę należy zwrócić na gnidy.

Aby metoda ta przyniosła spodziewane rezultaty, papkę należy stosować przez około 7 dni.
  • Olej kokosowy
Olej kokosowy działa dokładnie tak jak inne tłuszcze, czyli po prostu dusi wszy u dzieci i u dorosłych. Jednocześnie – w przeciwieństwie do oliwy z oliwek, olej kokosowy świetnie pielęgnuje skórę. Warto zatem użyć go w przypadku, gdy skóra głowy jest już bardzo podrażniona działalnością pasożytów albo gdy jest sucha „z natury”.

Stosowanie oleju kokosowego jest bardzo proste – wystarczy nałożyć go na włosy i skórę głowy, pozostawić na godzinę, następnie dokładnie spłukać. Mycie głowy po użyciu oleju kokosowego może być utrudnione – czasem koniecznie jest nawet trzykrotne nałożenie szamponu. Po wszystkim konieczne jest dokładne wyczesanie włosów za pomocą specjalnego grzebienia.
  • Napar z liści eukaliptusa
Wszy u dzieci można zwalczać również za pomocą naparu z liści eukaliptusa – pasożyty te go nie cierpią. Należy jednak mieć na uwadze, że napar w żadnym stopniu nie pomoże w pozbyciu się uporczywych gnid – nie powinien być zatem stosowany jako wyłączna metoda walki z problemem.

Jeśli chcesz zastosować ten sposób, to kup opakowanie suszonych liści i zalej je wrzątkiem, następnie poczekaj, aż napar ostygnie. Płynu używaj jako płukanki.
  • Cytryna
Użycie cytryny także działa tylko połowicznie – tą metodą nie usuniesz wszy u dzieci, za to sprawisz, że gnidy przestaną tak ściśle przylegać do włosów. Świeżo wyciśnięty sok wetrzyj w skórę głowy i włosy dziecka, pozostaw na około godzinę, a potem dokładnie spłucz. Ostatni etap to już dokładne wyczesanie włosów.

Wszy u dzieci – jaki grzebień?

Odpowiedni grzebień na wszy u dzieci pozwala znacząco skrócić czas walki z pasożytami. Pytanie tylko, jaki wybrać? Na rynku dostępne są zarówno grzebienie tradycyjne – z bardzo wąskimi ząbkami, jak i produkty elektroniczne czy elektrostatyczne. Te ostatnie wytwarzają napięcie (niegroźne dla ludzi), które zabija zarówno wszy, jak i gnidy. Grzebienie te najłatwiej kupić w sklepach internetowych.

Uwaga! Kupując grzebień na wszy, zwróć uwagę na łatwość jego czyszczenia i dezynfekcji.

Wszy u dzieci – jak chronić najmłodszych przed pasożytami?

Niestety nie ma jeszcze idealnego sposobu na to, by uchronić dziecko przed tego typu pasożytami. Istnieją co prawda specjalne gumki do włosów nasączone preparatem, który odstrasza wszy, ale dzieci łatwo je gubią.

Profilaktyka powinna polegać przede wszystkim na częstej kontroli włosów dziecka (wczesne rozpoznanie problemu zapobiegnie składaniu licznych jaj) oraz regularnie powtarzanych rozmowach. Dziecko musi wiedzieć, że nie należy dzielić się swoim grzebieniem lub pożyczać takiego przedmiotu od kogoś. Powinno także być ostrożne, jeśli chodzi o pożyczanie czapek, akcesoriów do włosów bądź czepków kąpielowych.
Autor: Robert Wojtaś