Data publikacji:

Pięć gier (bez prądu!) na nudę podczas długiej podróży

Autor: Justyna Mazur

Pamiętam, że jako dziecko lubiłam długie podróże autem. Mimo wątpliwego aromatu jaj na twardo, które mama wyciągała za trzecim zakrętem, ścisku na tylnym siedzeniu Malucha i walizek upchanych pod nogami. Niestety. Moje dzieci nie odziedziczyły po mnie miłości do ekstremalnych wypraw, muszę więc dwoić się i troić, by coroczna jazda nad morze upływała w miarę dobrych nastrojach.  TEKST: Justyna Mazur

Moją tajną bronią są płyty z ulubionymi piosenkami dzieci, choć bywa to broń obosieczna, gdy po raz dwa tysiące drugi któreś chce "Puszka okruszka" ;-) Tak czy siak muzyka łagodzi obyczaje tylko przez połowę trasy. Później do akcji wkraczają pomoce "turystyczne", czyli gry zabijające nudę w podróży. Nie są szczególnie drogie i skutecznie zastępują nieśmiertelne pytanie "czy dalekoooo jeszczeeeee".

Zagadki CzuCzu

Zagadki CzuCzu produkowane są dla dzieci w różnym wieku - pierwsze będą dobre już dla 2-latków!

KLIKNIJ i SPRAWDŹ 

Kosztują kilkanaście złotych, a wyzwania, jakie stawiają, dopasowane są do wieku określonego na opakowaniu. Polecenia można też samemu upraszczać, gdy jednak okaże się, że producent nieco przeszarżował i od trzylatka domaga się odpowiedzi na pytanie, jaki kolor wyjdzie z połączenia niebieskiego i czerwonego. Polecam!

Magnetyczny tangram

Tangram, czyli klasyczna, chińska łamigłówka, teoretycznie dedykowana jest dzieciom powyżej 6. roku życia, ale myślę, że i młodsze chętnie zajmą się, choć na chwilę, układaniem figur w magnetycznym pudełku.  W zestawie, który widzicie poniżej, jest 7 magnesów i 28 zadań do wykonania wraz ze ściągą. Świetna rzecz, nie tylko dla dzieciaków!

Układanka magnetyczna

Egmont, magnetyczna układanka w teczce farma; od 55 zł; do wyboru jest także statek piracki,

domczy Czerwony Kapturek 

Jeżeli nie tangram, bo ciut za trudny, to może elegancka układanka magnetyczna? Moja trzyletnia córka dostała podobną na urodziny i oszalała na jej punkcie. Na pewno zapakujemy ją do auta!

Magiczny Las, gra magnetyczna

Już kilka razy Wam pisałam, że jestem zakochana w grach firmy Granna z serii Smart, tu kolejna propozycja, tym razem turystyczna, bo z magnesami. Zabawa polega na ułożeniu na planszy 9 magnetycznych elementów tak, by ułożyć drogę która umożliwi wróżce dotarcie do różdżki. Magiczny las to 48 zadań oraz 1001 możliwych rozwiązań o zróżnicowanym stopniu trudności - od najprostszych do najtrudniejszych.

Story cubes

Genialna i prosta w założeniach gra, która może zamienić nudną podróż nad morze w pasjonującą rozgrywkę na wyobraźnię. Story Cubes to dziewięć ładnie wykonanych, sześciennych kostek, z których każda zawiera na ściankach odmienny zestaw ilustracji. Należy rzucić wszystkimi dziewięcioma kostkami (w aucie to może być trudne, dlatego można zmodyfikować lekko zasady i pozwolić graczom na wybieranie ilustracji), rozpocząć opowiadanie od "Dawno, dawno temu" lub "Pewnego razu" i...wymyślić historię na podstawie piktogramów.