Data modyfikacji:

Dieta małego bezglutenowca

Autor: Sylwia Stwora

Czasem dla wielu rodziców diagnoza alergii pokarmowej u pociechy to prawdziwy dramat. Warto jednak pamiętać, że to jeszcze nie wyrok, a uczulenie może z czasem ustąpić. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać dieta małego bezglutenowca.

By być w pełni świadomym zagrożenia i zasad występujących w przypadku alergii na gluten, niezbędne jest zapoznanie się z fachową literaturą na ten temat lub zasięgnięcie informacji w internecie. Tylko solidna wiedza da nam podstawy dla dobrego rozporządzania dietą małego bezglutenowca.

W pierwszej kolejności należy dowiedzieć się jakie produkty są zabronione w wypadku tego rodzaju uczulenia. Dieta małego bezglutenowca musi obejść się bez pszenicy, orkiszu, jęczmienia, żyta i owsa. Kupować należy tylko pieczywo określone jako bezglutenowe. By mieć pewność, nabywajmy je w specjalnych sklepach dla alergików lub tych ze zdrową żywnością. Odpadają także m. in. wszelkiego rodzaju ciasteczka, wafelki, potrawy z panierkami czy zupy zaprawiane mąką.

Produktami, w które powinna być bogata dieta małego bezglutenowca są kukurydza, ryż, ziemniaki, soja, proso, gryka, tapioka, amarantus, maniok, soczewica, fasola, sago, sogo, warzywa i owoce, a także orzechy, jajka, przetwory mleczne. Podczas robienia zakupów należy uważnie czytać etykiety, ponieważ czasem nawet w najbardziej niepozornych produktach może znaleźć się gluten. Wiele artykułów dla alergików posiada charakterystyczny znak przekreślonego kłosa – oznacza to, że są wolne od składników uczuleniowych.

W planowaniu posiłków może pomóc zasada 5 U stworzona przez prof. Stanisława Bergera. Dieta bezglutenowa musi być urozmaicona (powinny pojawiać się w niej składniki z różnych grup żywnościowych), umiarkowana (chodzi tu o masę ciała), uregulowana (liczba posiłków w ciągu dnia musi być stała), należy unikać soli, tłuszczu oraz cukru i pamiętać o uprawianiu sportu, który pobudzi perystaltykę jelit.

W skrócie, by być pewnym co do tego, że dieta małego bezglutenowca będzie bezpieczna, należy zrezygnować z wszelkich produktów pszennych, które zagrażają zdrowiu alergika.

*Aby dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie

Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko czytać?

2019-07-31
Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!