Data modyfikacji:

Drugi dzień świąt - jak go spędzić?

Nie jest tajemnicą, że dzieciaki najdłużej wyczekują wigilijnego wieczoru, a rodzice - pierwszego dnia świąt. Dwa pierwsze dni świętowania mamy dość dobrze "zaplanowane". Pozostaje pytanie: co robić 26 grudnia? Podpowiadamy, jak spędzić drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.

Wigilia: dzień bieganiny, intensywnych przygotowań do kolacji. Dokonujemy ostatnich szlifów w porządkach, kończymy gotować dania, nakrywamy, ustawiamy... Następnego dnia następuje zasłużony odpoczynek. Przerwa świąteczna trwa jednak nie jeden, a dwa dni i to właśnie 26 grudnia zawsze stoi pod znakiem zapytania. Dorośli może i zniosą słodkie lenistwo, ale dzieciaki raczej nie będą usatysfakcjonowane kolejnym popołudniem spędzonym w domowym zaciszu.

Podpowiadamy, jak zorganizować drugi dzień świąt, żeby tegoroczne Boże Narodzenie było dla Was czasem ekscytujących doznań i skarbnicą pięknych wspomnień.

Wycieczki po okolicznych atrakcjach

Mając jeden dzień w zapasie, trudno mówić o dalekobieżnych wyprawach turystycznych. Jednak to dobry czas na odkrywanie uroków turystyki lokalnej. Przejrzyjcie strony internetowe sąsiednich gmin lub województw i sprawdźcie, jakie zabytki i muzea są czynne 26 grudnia. Taka wyprawa nie wymaga planowania z dużo większym wyprzedzeniem. Wszystko możecie przygotować dzień wcześniej. Widok monumentalnych ruin zamków na tle zimowej aury na pewno zrobi wrażanie na małych i dużych podróżnikach.

Na grafice: 1. Polska ja weekend, 36,93 zł

Warsztaty

W drugi dzień świąt w wielu miejscach w Polsce organizowane są ciekawe warsztaty i pokazy dla dzieci i rodziców. Specjalne zajęcia  oferowane są m.in. przez miejskie ośrodki kultury, świetlice osiedlowe i wiejskie, prywatne gospodarstwa agroturystyczne i firmy zajmujące się urządzaniem wydarzeń i przyjęć. To świetna sposobność do poszerzenia wiedzy malucha. Kreatywne zabawy oraz towarzyszące im pouczające pogadanki pozwolą wam miło spędzić czas świąt w rodzinnym gronie.

Gry miejskie 

Pościg za elfem Świętego Mikołaja, odkrywanie ukrytego prezentu, polowanie na Świętego Mikołaja - scenariuszy gier miejskich może być co nie miara. Grywalizacja to połączenie wyzwania ze świetną zabawą. Zanim dotrzecie do celu, napotkacie mnóstwo wyzwań, rozwikłacie liczne łamigłówki, a przy okazji dowiecie się wielu interesujących rzeczy. Gry miejskie zbliżają członów rodziny, uczą współpracy i lepszej komunikacji. No i zdrowo się nabiegacie - przyda się po świątecznej wyżerce.

Więcej o grach miejskich przeczytacie TUTAJ.

Zimowe szaleństwo

Jeśli pogoda będzie nam sprzyjać, to nie będziecie musieli daleko szukać rozrywek na drugi dzień świąt. Dzieciakom wystarczy trochę białego puchu, sanki, jabłuszka i niezbyt wysoka górka, żeby dobrze się bawić. Dołączcie do nich, a zafundujecie im najpiękniejszy prezent świąteczny - wspólnie spędzony czas. Widok rodzica zjeżdżającego na plastikowym jabłuszku wywoła zapewne falę niekontrolowanego śmiechu, ale czego nie robi się dla szczerego uśmiechu dziecka?

Na grafice: 1. Sanki metalowe, 69,99 zł

Szczęśliwcy mieszkający niedaleko gór mogą wyskoczyć ze szkrabami na jednodniowy wypad na stok. Jazda na nartach to miły sposób na spędzenie świątecznego dnia. Piękne widoki, ośnieżone trasy, a na koniec dnia kubek gorącej czekolady dla milusińskich i aromatyczny grzaniec dla mamy lub taty (nie kierowcy!).

Kolejną opcją będzie wyjście na lodowisko. Jazda po tafli ucieszy niejedną osobę. Rozruszacie się po dwudniowym biesiadowaniu.

Podczas zabawy maluchy mogą przemoknąć i przemarznąć. O tym, jak postępować w tej sytuacji przeczytacie TUTAJ.

Maraton gier i zagadek

O dobrą zabawę mogą zadbać także rodziny, które planują spędzić ten dzień w domu. Kto powiedział, że musicie przesiedzieć całe święta na kanapie? Zorganizujcie maraton z grami i zagadkami. Postarajcie się, żeby ie było to typowe granie w chińczyka - zadbajcie o maksymalną liczbę atrakcji i "udziwnień". Warto opracować scenariusz uwzględniający różnorodne urozmaicenia, jak zadania dodatkowe, karniaki, przyznawanie punktów i nagrody. Będzie to dobra motywacja do udziału we wspólnej grze.

Rozrywki tego typu bardzo dobrze wpływają na budowanie relacji między członkami rodziny, a także wspierają rozwój logicznego i kreatywnego myślenia u naszych pociech. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Zabawy plastyczne

Przed świętami maluchy ochoczo produkowały kartki świąteczne, bombki, dekoracje, piekły i ozdabiały ciasteczka. Pewnie mają dość malowania i rysowania? Ani trochę! Dajmy im klej, brokat, kredki, papier... Dużo papieru! I co najważniejsze, włączmy się do zabawy. Możecie zrobić na przykład ozdobny, świąteczny album pamiątkowy. Wyklejcie go kolorowym papierem i wstążkami, a w środku umieśćcie zdjęcia z wcześniejszych i tegorocznych obchodów świąt, przyjęć urodzinowych i innych cennych dla was chwil.