Data modyfikacji:

Drugie śniadanie małego mistrza – z czego powinno się składać?

Autor: Sylwia Stwora

Głowa głodna wiedzy, odpowiedni poziom koncentracji i energia na cały aktywny dzień to zasługa regularnych i pełnowartościowych posiłków serwowanych maluchowi. Szczególne miejsce wśród nich zajmuje drugie śniadanie, które powinno być lekkie i pożywne.

Wiele badań potwierdziło, że dzieci jedzące regularnie i pożywnie maja wyższy poziom koncentracji, dzięki czemu lepiej przyswajają wiedzę. Z tego względu warto wyrobić sobie nawyk samodzielnego przygotowywania śniadań dla dziecka, zamiast dawania mu pieniędzy na zakupy w szkolnym sklepiku, gdzie miejsce kanapek i owoców zwykle zajmują chipsy, batony i hot-dogi.

Ustalając menu na drugie śniadanie trzeba brać pod uwagę upodobania dziecka – jeśli zrobimy mu kanapkę ze znienawidzonym pomidorem czy szpinakiem, z pewnością jej nie zje. Jako baza najlepiej sprawdzi się bułka pełnoziarnista lub grahamka albo kromki ciemnego pieczywa, które zapewniają poczucie sytości na wiele godzin dzięki dużej zawartości błonnika. Do kanapki można dodać chudą szynkę, biały ser i ulubione warzywa malucha, lub też, w wersji na słodko, posmarować ją twarożkiem z odrobiną miodu. By nieco urozmaicić zwykłą kanapkę, zamiast pieczywa można użyć placków pełnoziarnistej tortilli. Na jej powierzchni kładziemy składniki i całość zwijamy w rulon.

W pudełku na drugie śniadanie powinny się znaleźć również owoce, najlepiej w formie łatwiej do zjedzenia, takie jak borówki amerykańskie, truskawki, mandarynki czy jabłka lub gruszki pokrojone w ćwiartki. Za szybką przekąskę służyć mogą również paski papryki lub ogórka czy pomidorki koktajlowe.

Jogurty i sałatki zapakowane do osobnych pojemniczków mogą nie zdać egzaminu w przypadku młodszych dzieci, ponieważ łatwo się nimi ubrudzić. Starszym można dawać zestawy sałatkowe, tj, pojemnik z warzywami i np. sos winegret lub jogurtowy w osobnym pojemniczku.

Uzupełnieniem pożywnego posiłku na drugie śniadanie powinna być butelka wody lub niesłodzonego soku, a do pudełka warto wrzucić garść orzechów, rodzynek bądź suszonych owoców na szybką przekąskę.

Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko czytać?

2019-07-31
Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!