Data modyfikacji:

Dziecko o ścisłym umyśle – w jaki sposób pokierować jego karierą?

Autor: Sylwia Stwora

By maluch mógł rozwijać swoje pasje i zainteresowania, trzeba stworzyć mu do tego dogodne warunki i służyć pomocą. Jeśli masz dziecko o ścisłym umyśle, podpowiadamy, w jaki sposób pokierować jego karierą.

Zdolności umysłowe, jakimi dziecko się wykazuje poznajemy głównie podczas pierwszych lat nauki w szkole. Wtedy też można stwierdzić, czy maluch ma predyspozycje do tego, by zostać ścisłowcem, humanistą, sportowcem lub artystą. Jednak same uzdolnienia to nie wszystko – trzeba umiejętnie je pielęgnować i rozwijać, by mogły w przyszłości zaowocować.

Dziecko o ścisłym umyśle od wczesnych lat wykazuje się zainteresowaniem na temat funkcjonowania świata, praw fizyki czy regułami matematyki. Można to zaobserwować przy okazji oglądania programów naukowych w telewizji, grania w gry czy przeglądania książek.

Jeśli maluch jeszcze nie chodzi do szkoły, a mimo to zauważasz, że ma predyspozycje do tego, by zostać ścisłowcem, rozwijaj w nim tę pasję i podtrzymuj zainteresowanie. Dostarczaj mu publikacje dla dzieci na temat fizyki, biologii czy chemii, oglądajcie wspólnie programy na ten temat czy przeglądajcie internet. Warto, by poznawanie nowych dziedzin i faktów było dla pociechy atrakcyjne – staraj się łączyć je z zabawą.

Gdy dziecko o ścisłym umyśle chodzi już do szkoły, niezbędne będzie zapisanie go na interesujące zajęcia pozalekcyjne. Na początek nie przesadzaj z ilością – zdecyduj się na jedne, wybrane przez pociechę. Później, w miarę upływu czasu i pod warunkiem, że malec będzie dawał sobie radę, możesz zwiększyć ich liczbę. Do wyboru pozostają te organizowane w szkole lub prywatnie. Często oferowane są również bezpłatne szkolenia dla dzieci i młodzieży w domach kultury i klubach – wystarczy zasięgnąć opinii w internecie. To dobre rozwiązanie dla rodziców z ograniczonym budżetem, którzy mimo to chcieliby rozwijać zdolności pociechy.

Najbardziej atrakcyjna i efektywna nauka to taka, która łączy się z praktyką. Zadbaj o to, by dziecko o ścisłym umyśle mogło robić eksperymenty i poznawać tajniki nauki na własną rękę. Sama teoria na dłuższą metę może okazać się nudna, co sprawi, że maluch się zniechęci.

*Aby dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie

Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko czytać?

2019-07-31
Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!