Data modyfikacji:

Dziecko zmienia szkołę. Jak mu pomóc? [RADY PSYCHOLOGA]

Autor: Justyna Mazur

Zmieniliśmy Młodemu szkołę. Gdy decyzja zapadła (biliśmy się z myślami całe pół roku), była ulga. Ale nastał wrzesień i jest stres - przede wszystkim dla Młodego, ale i dla nas. TEKST: Katarzyna Berg

Pamiętam te niekończące się dyskusje, a czy warto, a po co, a może lepiej się przemęczyć i poczekać jeszcze 3 lata, bo tu zna kolegów, a tam będą nowi, a co jeśli się nie odnajdzie...

Tylko Młody się nie poddawał. Szkołę zmienić chciał i koniec. No to zmieniliśmy. Teraz to on bije się z myślami: czy kogoś polubi, czy ktoś jego polubi, czy będzie miał z kim siedzieć, jak podejść i pogadać na przerwie, no i co, gdy pozostali gadać nie będą chcieli.

Przerwy ważniejsze niż lekcje

Zmiana szkoły, bez względu na to, co za nią stoi to wielkie wyzwanie. I - nie wiem czy się ze mną zgodzicie - ale mam wrażenie, że to wyzwanie bardziej z początku dotyczy rówieśników, w najmniejszym stopniu tego, co później zwykle staje się problemem, czyli nauki i nauczycieli. Przy zmianie szkoły najbardziej obawiamy się grupy. Czy się w niej odnajdziemy, czy nie będziemy osamotnieni, jak w nią wejść i przede wszystkim - zyskać akceptację. Znajoma psycholożka powiedziała mi fajną rzecz: w nowej szkole, z początku ważniejsze są przerwy niż lekcje. No tak, na lekcjach mamy swoje miejsce, w jakiejś ławce. Nawet partner w ławce jakiś się znajdzie, wybrany przez nas w najlepszym wypadku, lub nauczyciela w przypadku nieco gorszym. Lekcja to wbrew pozorom,  45 minut względnego spokoju dla Nowego. Serce zaczyna mocniej bić, gdy zaczyna dzwonić na przerwę. Robią się grupki, mają swoje plany, na coś się umówili, no i może zdarzyć się tak, że umówili się…bez mnie.

ZOBACZ KONIECZNIE: Takie rarytasy szybko znikną ze śniadaniówki! Pomysły na dobre drugie śniadania

Dlatego, jeśli chcesz dziecku (i sobie!) pomóc jak najlepiej, nie pytaj z początku o naukę, wiedzę, ale o to, co działo się na przerwach. Z kim rozmawiało, jak mu się rozmawiało, czy czuło się dobrze z nowymi kolegami. Jeśli nie będzie wyglądało na zadowolone, zaproponuj mu zapisanie się na różne szkolne kółka, zwłaszcza sportowe.

ZOBACZ KONIECZNIE: Rodzic to nie trener! Jak wspierać małych sportowców? Radzi znany piłkarz [WYWIAD]

Pozwalaj na złość i niezadowolenie

Właśnie, sport! Psychologia w prosty sposób tłumaczy, dlaczego sport jest tak ważny w życiu dziecka: bo uczy współdziałania w jasno określonych warunkach. A fakt, że odbywa się w ruchu, czyli w czasie, gdy w organizmie zachodzą same najlepsze dla naszych emocji procesy (spada poziom hormonów stresu, rośnie za to poziom hormonów szczęścia), jest dodatkowym powodem, by dziecko na sport zapisać. Najlepiej drużynowy, choć egzamin zdadzą tu wszystkie dyscypliny - szachy również :)

wyprawka jeszcze nie końca skompletowana? Kupując w sieci zaoszczędzisz!. Kliknij i zobacz

zeszyty oraz przybory i akcesoria szkolne

Rozmawiaj, radzi psycholożka, choć ja miałam w tej kwestii rożne wątpliwości. Wydawało mi się, że takie nagminne wypytywanie, wałkowanie tematu, odniesie odwrotny skutek : zamiast szkołę oswoić, mimochodem przeniesiemy swoje lęki na dziecko. Dlatego sądziłam, że lepiej oszczędnie podchodzić do tematu. A specjalistka się z tym nie zgadza twierdząc, że jeśli rozmawiasz, zachęcasz do opowiadania, dziecko wtedy właśnie zaczyna oswajać nowe terytorium, zaczyna w nie wchodzić i traktować jak swoje.

Pozwalaj na złość i niezadowolenie! Decyzja o zmianie szkoły nie jest łatwa dla wszystkich w rodzinie i możemy niechcący ulec pokusie, by oczekiwać od dziecka wyłącznie pozytywnych emocji, które uspokoją nasze sumienie. A tymczasem trzeba mu pozwalać na niezadowolenie. W takim trudnym czasie najlepsze co możemy dziecku dać, to poczucie,że ma w rodzinie oparcie. A oparcie potrzebne jest zwłaszcza wtedy, gdy jest mu ciężko.

kliknij i zobacz tenisówki dla dzieci

Nie załamujcie się, jeśli dziecko będzie miało gorsze oceny. Pierwsze miesiące, jak mówią psychologowie, to czas na budowanie swojej pozycji w grupie. Dlatego może zdarzyć się tak, że nauka zacznie kuleć. Dlatego tak ważne jest, by monitorować systematycznie wyniki w nauce i szybko reagować, jeśli zauważamy, że pojawiają się problemy. Żeby nauka i oceny nie stały się kolejnym problemem w nowej szkole.

Łatwo nie będzie, wiemy to. Szykuje się start ...w nieznane. Trzymajcie kciuki!

Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko czytać?

2019-07-31
Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!