Data publikacji:

Gadżety przydatne w ciąży: adapter do pasów samochodowych i detektor tętna płodu

Autor: Sylwia Stwora

Adapter do pasów samochodowych oraz detektor tętna płodu to dwa gadżety, którymi przyszła mama powinna się zainteresować. Pierwszy zapewni poczucie bezpieczeństwa w czasie jazdy autem, a drugi pozwoli na bieżąco kontrolować i słuchać pracę serca swojej pociechy.

Adapter do pasów samochodowych składa się z podkładki, którą umieszcza się na siedzeniu auta, pasów do mocowania wokół oparcia oraz szlufki zapinanej na zatrzaski. Gadżet sprawia, że pas biodrowy zamiast sytuować się na wysokości brzucha, gdzie znajduje się nienarodzone dziecko, ustawiany jest poniżej malca. Nie opina brzucha, gdyż układa się w poprzek na wysokości miednicy, dzięki temu znacznie ograniczysz ryzyko poronienia czy odklejenia się łożyska na skutek zbyt nagłego i mocnego hamowania czy wypadku. Jak pokazało badanie na 208 przyszłych mamach przeprowadzone w Kalifornii, aż u 16,7 proc. ciężarnych kobiet wypadek samochodowy w tradycyjnych pasach spowodował obrażenia płodu. Adapter do pasów samochodowych można stosować już od pierwszych chwil, kiedy dowiesz się, że zostaniesz mamą. Można używać go siedząc zarówno z przodu, jak i z tyłu.

Z kolei detektor tętna płodu to urządzenie wykorzystujące fale ultradźwiękowe umożliwiające na bieżąco słuchać i kontrolować pracę serca dziecka nawet od 10 tygodnia ciąży. Zaawansowane modele wykorzystywane są głównie w praktyce ginekologicznej i położniczej, ale na rynku dostępne są także detektory do domowego użytku. Mając taki gadżet pod ręką będziesz mogła sprawdzać, czy akcja serca płodu przebiega prawidłowo, a tym samym kontrolować stan zdrowia dziecka. Ważne jest, aby urządzenie spełniało normy europejskie – musi posiadać certyfikat CE potwierdzający zgodność z dyrektywą 93/42/EEC. Powinnaś zainwestować w detektor z wyświetlaczem i podwójnym wyjściem słuchawkowym, dzięki temu będziesz mogła razem z partnerem słuchać bicia serduszka Waszej pociechy. Ważne jest, aby przed zakupem zapytać o opinię lekarza prowadzącego ciążę.