Idąc z dzieckiem w gości – jak przygotować malucha?

0

Wybrałaś się z dzieckiem w odwiedziny do znajomych. Wszystko szło gładko. Malec niczego nie zrzucił ze stołu. Nie bawił się jedzeniem. Nie męczył kota. Nawet grzecznie bawił się z rówieśnikiem aż do momentu, gdy tamten nie pozwolił mu dotknąć najnowszej zabawki. Zaczął się prawdziwy horror. Krzyki, płacz, tupanie nogami. Jak się zachować w takiej sytuacji? Jak przygotować dziecko do bycia grzecznym gościem w innym domu? Oto kilka porad, jak przebrnąć odwiedziny z dzieckiem.

Znając możliwości i kreatywność swojego dziecka, raczej unikasz częstych odwiedzin w domach znajomych lub na tę okoliczność zostawiasz pociechę pod okiem babci/cioci/starszego rodzeństwa/partnera/opiekunki. Jednak tym razem dostałaś zaproszenie z wyraźną prośbą, abyś pojawiła się z malcem. Przede wszystkim, nie panikuj i nie rezygnuj z wizyty. Stosując się do kilku zasad, wyjdziecie cało ze zdarzenia. Poza tym, kiedyś w końcu przyjdzie czas, aby dziecko nabyło ogłady w towarzystwie. Warto podjąć takie próby jak najwcześniej.

Jak przygotować dziecko?

Odpowiednie przygotowanie dziecka do odwiedzin u znajomych czy krewnych zaczyna się jeszcze przed wyjściem z domu. Zanim zaczniecie krzątaninę z ubieraniem się i pakowaniem potrzebnych rzeczy, usiądź z malcem tak, aby nic nie rozpraszało jego uwagi. Na spokojnie wyjaśnij mu, że idziecie w gości, a więc należy się grzecznie zachowywać. Wyjaśnij cel wizyty. Odpowiedz, kogo spotkacie na miejscu. Wytłumacz, że jeśli coś mu się spodoba i będzie chciało to obejrzeć, powinno zapytać o pozwolenie właściciela.

odwiedziny z dzieckiem zabawki

Idąc w odwiedziny z dzieckiem, zadbaj o stosowny strój dla twojego malca. Kliknij w zdjęcie, aby sprawdzić ofertę odzieży dziecięcej na każdą okazję!

Wizyta jako forma zabawy

Możesz też powiedzieć, że wizyta to pewnego rodzaju zabawa w grzeczną księżniczkę/młodego dżentelmena. Ustal z malcem reguły gry. Na przykład za stosowanie zwrotów grzecznościowych (dziękuję, dzień dobry itp.) będzie otrzymywał 1 pkt. Za grzeczną zabawę z innymi dziećmi 3 pkt, a za poprawne zachowanie przy stole 5 pkt. Po uzbieraniu odpowiedniej liczby punktów obiecaj mu nagrodę.

Jak zachować się, gdy to ty masz do czynienia z niegrzecznym dzieckiem? Odpowiedź znajdziesz TUTAJ

Lekcja o jedzeniu

Wyjaśnij dziecku, że jeśli na jego talerzu znajdzie się jedzenie, którego nie lubi, nie powinno krzyczeć, ani też robić nadąsanej miny. Powinno np. powiedzieć: „Dziękuję, ale tego nie lubię. Wezmę sobie coś innego”. Podkreśl, że nie powinno biegać z jedzeniem po mieszkaniu tylko jeść w miejscu do tego przeznaczonym. Twoja pociecha to niejadek? Bezpieczniej będzie zabrać coś z domu.

Dziecko idzie w odwiedziny

Jeśli masz dziecko z niespożytymi pokładami energii, warto przed wizytą dać się mu wyszaleć np. podczas zabawy w parku czy ogródku. Kiedy się zmęczy, będzie ci łatwiej utrzymać je w jednym miejscu. Wybierając w gości z dzieckiem, przygotuj wcześniej drobny upominek dla gospodarzy i pozwól, aby wręczyła go twoja pociecha. Oczywiście, o ile nie jest to nic ciężkiego lub szklanego. Wytłumacz malcowi, do kogo powinien podejść z podarkiem. Zaznacz, że podając pakunek, powinno powiedzieć: „Proszę, to dla Pani/Pana”. Jeśli na wizytę wybierasz się z partnerem, ustalcie, kto i kiedy będzie miał oko na malca.

Wyjście z domu dzieckiem wymaga zabrania odpowiednich akcesoriów i zabawek. Zmieścisz je w torby, które znajdziesz TUTAJ

 


Udostępnij

Zostaw komentarz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.