Data modyfikacji:

Idealny rozmiar pieluszki - jak go wybrać i kiedy zmienić

Na początku swojej przygody rodzicielskiej każdy ma z tym problem. Stając przed sklepowymi regałami, uginającymi się pod ciężarem produktów dziecięcych (o niektórych nawet nie słyszałaś!), głowisz się: "1, 2, a może 3... a może to jak z ciuszkami?". Wziąć więcej czy mniej, ciaśniejsze czy luźniejsze. Idealny rozmiar pieluszki - jak go wybrać i kiedy zmienić? Odpowiadamy.

Jak wybrać rozmiar pieluchy?

Przede wszystkim należy pamiętać, że rozmiary różnych firm mogą różnić się od siebie. To, że maluch świetnie się czuł w rozmiarze 1 jednego producenta, nie znaczy, że tak samo będzie u w pieluszkach drugiego. Zamiast sugerować się wiekiem dzieci dla których są przeznaczone pieluchy, lepiej zwrócić uwagę na ich wagę.

Standardowo przyjęło się pięciostopniową skalę rozmiarów. Sugeruje się, że konkretne rozmiarówki przeznaczone są dla następujących dzieci:

Rozmiar 0 - dla dzieci do 2,5 kg
Rozmiar 1 - dla dzieci do 6 kg
Rozmiar 3 - dla dzieci do 9 kg
Rozmiar 4 - dla dzieci do 14 lub 16 kg
Rozmiar 5 - dla dzieci do 25 kg

Pierwsza Wybór pieluszki nie jest wcale taki prosty. Źle dopasowana pielucha będzie przysparzać więcej problemów. Idealny rozmiar pieluszki - podpowiadamy, jak go wybrać i kiedy zmienić.

Rozmiar rozmiarowi pieluchy nie jest równy

Skale stosowane przez producentów są mniej więcej dość zbliżone, a przynajmniej tak się wydaje. W przypadku maluchów przesunięcie wartości o 1 kg robi różnicę. "Trójka" w jednym modelu może być mniejsza od "trójki" w innym, nawet od tego samego producenta.

Jak dobrać idealny rozmiar pieluszki?

Wybierając idealny rozmiar pieluszki, należy kierować się dwoma głównymi parametrami kontrolnymi: wagą dziecka oraz dopasowaniem rozmiaru do jego ciała. W przypadku pierwszego producenci, opisując wielkość pieluchy, podają przedział wagowy w formie widełek. Wyglądałoby na to, że każda pieluszka przeznaczona dla dzieci ważących od 3 do 8 kg będzie pasować na świetnie pasować na dziecko ważące 7 kilogramów. Czasami tak nie jest.

Z pomocą przychodzi nam drugi parametr, a więc rzeczywiste dopasowanie do ciała.

Cechy idealnego rozmiaru pieluszek to:

  • dobrze, ale nie za ciasno przylega do ciała;
  • nie masz problemu z zapięciem pieluszki na brzuszku (test kontrolny: sprawdź, czy możesz wsadzić dwa palce pod zapięcie);

  • otwory na nogi nie obcierają i nie uciskają malucha;
  • pieluszka nie krępuje ruchów malucha;
  • z pieluszki się nie ulewa.
  • Kiedy zmienić rozmiar pieluszki na większy?

    Wskazówka: sami doskonale wiecie, że niemowlęcia bardzo szybko rosną. Nie róbcie większych zapasów pieluszek, gdyż lada dzień mogą z nich wyrosnąć, a Wy zostaniecie z za ciasnym problemem.

    Oto kilka sygnałów, które powinny Was skłonić do zmiany rozmiaru pieluszki:

  • pieluszka stała się za ciasna w brzuszku: przy każdej zmianie pieluszki wykonujcie test kontrolny dwóch palców;
  • zaczerwienienia, otarcia i wysypka: jeżeli zauważysz, że w okolicach pachwin (tam, gdzie kończy się pieluszka), na nóżkach zaczynają pojawiać się zaczerwienienia, to sygnał, że pieluszka jest za ciasna. To samo tyczy się wysypek i otarć;
  • z pieluszki się ulewa: gdy zawartość pieluchy ucieka poza, oznacza to, że albo źle ubierasz pieluszkę, albo stała się za mała, żeby pomieścić "niespodziankę". Tyczy się to kupki oraz moczu. Uwaga! Za duża pieluszka też może spowodować taki efekt. Dokładnie przyjrzyj się sprawie;
  • maluch stał się niecierpliwy: dziecko nie lubi, gdy jego bielizna robi się za ciasna, więc wysyła Ci sygnały mówiące o swoim niezadowoleniu. Po przewinięciu jest niecierpliwy, kręci się, drapie w okolicach pieluszki? Zapewne ta go zaczęła nieprzyjemnie uwierać.
  • Zdjęcie: Envato Elements

    Autor: Redakcja Świata Rodziców