Data modyfikacji:

Jak dbać o higienę uszu, oczu i nosa małego dziecka?

Autor: Sylwia Stwora

Odpowiednia i systematyczna higiena uszu, oczu i nosa od pierwszych dni życia dziecka jest niezwykle istotna. Jednak wielu rodziców na samą myśl o czyszczeniu tych części ciała malca paraliżuje strach przed nieprecyzyjnym wykonaniem pielęgnacji. Podpowiadamy, jak się zabrać do tych czynności.

Najmniej kłopotliwa jest higiena uszy malca. Warto pamiętać, że ogranicza się ona do małżowiny usznej, ujścia przewodu słuchowego oraz okolic za uchem. Pod żadnym pozorem nie wolno wkładać patyczków zbyt głęboko do ucha, ponieważ w ten sposób możemy podrażnić jego strukturę, spowodować stan zapalnym, a w najgorszym wypadku uszkodzić bębenek słuchowy. Najlepiej uszka pociechy czyścić przy pomocy palca, wacikiem lub końcówką delikatnego ręcznika czy pieluchy z tetry. Nie należy panikować, gdy podczas kąpieli dostanie się do niego nieco wody, ponieważ nie narusza to jego wewnętrznej części.

Ważne jest, aby po myciu dokładnie wytrzeć uszko. Jeśli zgromadziło się w nim zbyt wiele woskowiny, należy ją usunąć poprzez rozpuszczenie za pomocą preparatu rozmiękczającego w postaci kropli lub sprayu. Zwykle zaleca się parafinę lub specyfiki z oliwą z oliwek.

W przypadku higieny nosa małego dziecka, należy zwracać uwagę na to, aby nie zalegało w nim zbyt wiele wydzieliny, gdyż jej nadmiar utrudnia dziecku oddychanie. Do usuwania śluzu można wykorzystać gumową gruszkę. Warto wybrać model z miękką i szeroką końcówką. W tym celu możemy użyć również aspiratora. Specjalistyczne urządzenie może posłużyć do udrażniania noska już od pierwszych dni życia. Jeśli wydzielina jest bardzo gęsta, najlepiej rozrzedzić jej konsystencję poprzez wpuszczenie do nosa malca kilku kropel soli fizjologicznej lub wody morskiej.

Odpowiednia pielęgnacja oczu małego dziecka jest istotna ze względu na uniknięcie zakażeń czy zapaleń np. spojówki. Już po przyjściu dziecka na świat stosuje się tzw. zabieg Credego, który polega na zakropleniu oczu malca roztworem azotanu srebra. Codzienna higiena oparta jest na wieczornym przemywaniu oczu wacikiem nasączonym ostudzoną, przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną. Ważne jest, aby wykonywać ruch od zewnętrznego do wewnętrznego kącika, a do każdego oka stosować oddzielny wacik. Jeśli konieczne jest użycie kropli, istotne jest, aby wprowadzać je przy nosku i unikać dotykania końcówką pojemnika powierzchni i okolic oka.

Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko czytać?

2019-07-31
Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!