Data publikacji:

Jak fotografować dzieci? 7 ważnych wskazówek

Autor: Justyna Mazur

Też macie ich tysiące? Walające się po komórkach i laptopach, nieuporządkowane, nieostre, nieopisane, robione bez sensu, całymi seriami? Ja, przyznaję, mam. Ale chcę to zmienić i zamiast w ilość, iść w jakość. Jeżeli i Wy macie podobne ambicje, łapcie ten tekst! O tym, jak fotografować dzieci, by obrazki były lepszej jakości, opowiada Michalina Andrzejewska, która zawodowo zajmuje się fotografią dziecięcą. Wypróbujcie i dajcie znać, jak Wam idzie!  

Jak fotografować dzieci? Trzymajcie się tych zasad, a fotografie wskoczą na inny, wyższy poziom. Nie znaczy to oczywiście, że zostaniecie od razu Anne Geddes, ale różnica powinna być zauważalna. Aparaty w dłoń!

1. Staramy się, w miarę możliwości, fotografować dziecko z jego poziomu - kładąc się na podłodze, kucając, klękając. Unikniemy w ten sposób zniekształceń dziecięcej sylwetki, pokażemy też świat widziany z perspektywy tych 100 kilku centymetrów.

2. Zapomnijcie o komendzie "uśmiechnij się!". To najgorsze, co możecie wypowiedzieć na chwilę przed naciśnięciem spustu migawki, bo kończy się dziwnym grymasem, który ze spontanicznym, szczerym uśmiechem nie ma nic wspólnego. Starsze dzieci zagadujemy, prosząc np. by powiedziały jakie lody lubią najbardziej, młodszym robimy "a kuku" albo pokazujemy ciekawą zabawkę - by maksymalnie odwrócić uwagę od aparatu. Uwaga też na sztuczne pozy. "Przytul siostrę" może skończyć się podduszeniem ;-) - lepiej kazać położyć rączkę na ramieniu. Albo - tak najlepiej - poczekać na spontanicznego całusa albo gest.

3. Pozowane zdjęcia i portrety - owszem, zdarza się, że są niezwykłe. Ale po latach równie wartościowe, a nawet bardziej, będą fotografie pokazujące szerszy kontekst - bałagan w dziecięcym pokoju po tworzeniu bazy, twórcze skupienie na twarzy, gdy model skleja samolot, czy przytulasy z babcią fotografowane z ukrycia. 

4. Próbujcie, pstrykajcie, ale nic na siłę. Jak dziecko odmawia współpracy, a na widok aparatu ucieka, gdzie pieprz rośnie, warto dać mu trochę czasu i odłożyć sprzęt. Jak nie dzisiaj, to jutro, jak nie jutro, to pojutrze. Przed wami kilkanaście wspólnych lat ;-)  

ZOBACZ KONIECZNIE: Domowa ciastolina. Wystarczy zmieszać ze sobą te cztery składniki

5. Drugi plan ma znaczenie. Fotografując dziecko zwróć uwagę, by w tle nie było sterty brudnych naczyń czy załadowanej po brzegi pralki.  Nie ustawiajmy też dzieci pod samą ścianą- wyjdzie bardzo nienaturalnie. 

6. Pora ma ogromne znaczenie. Jak fotografować dzieci? Najlepiej w świetle dziennym! Jeżeli nie możecie wyjść na zewnątrz, fotografujecie się w pobliżu okna - naturalne światło jest najlepsze. Flesz zniekształca i powoduje brzydkie i nieusuwalne nawet przy profesjonalnym retuszu, cienie.

jak fotografować dzieci - kilka rad

Na dworze najlepsze zdjęcia wychodzą po południu, gdy światło robi się miękkie. W południe, gdy słonce mocno razi, ciężko o cokolwiek sensownego. Latem i wtedy, gdy słońce mocno świeci, fotografie najlepsze będą o poranku lub po południu. Słońce za chmurką to najlepsza pogoda do zdjęć

7. Ubrania - najlepiej wyglądają jasne, pastelowe, z minimalną ilością napisów czy wszywek, albo zupełnie gładkie.