Data publikacji:

Jak nauczyć dziecko korzystać z zegarka?

Autor: Kasia

Dzieci uwielbiają naśladować rodziców we wszystkim; ostatecznie to oni są ich największymi autorytetami. Nic więc dziwnego, kiedy maluch z zaciekawieniem przygląda się, jak sprawdzamy godzinę lub mówimy o czasie. W końcu przychodzi moment, kiedy dziecko staje się posiadaczem zegarka, a naszym zadaniem jest nauczenie korzystania z niego. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Z perspektywy dziecka nauka odczytywania godzin oraz zrozumienia mijającego czasu nie jest prosta. Dlatego podejdźmy do tego cierpliwie i spokojnie, każdego dnia poświęćmy chwilę na wyjaśnienia i przypominanie o godzinach. Najlepsze efekty przynosi nauka poprzez zabawę, ale najpierw zacznijmy od zakupu kolorowego, atrakcyjnego zegarka analogowego, który maluch z chęcią będzie nosił. Następnie krok po kroku wytłumaczmy, na czym polega jego działanie i jak odczytywać godziny. W całym tym procesie należy pamiętać, aby na dziecko nie naciskać czy krytykować, a każdą prawidłową odpowiedź pochwalić i cieszyć się z postępów.

Źródło: wikihow.com

Kiedy zacząć?

Naukę obsługi zegarka najlepiej rozpocząć, kiedy dziecko zna już cyfry oraz potrafi liczyć. Dzięki temu o wiele łatwiej pójdzie nam objaśnienie, co znajduje się na tarczy i dlaczego. Równie istotne jest, aby maluch miał poczcie czasu, mijających godzin i rozumiał następujące po sobie pory dnia. Te ostatnie elementy możemy objaśniać już dużo wcześniej, tłumacząc dziecku różnicę między dniem i nocą, tym jakie czynności kiedy są wykonywane. Przykładowo, wychodząc na spacer, możemy wytłumaczyć, że w ciągu dnia jemy, bawimy się czy wychodzimy na spacer. W dzień chodzi się do pracy i ulubiona budka z lodami jest otwarta. Natomiast w nocy ludzie odpoczywają, śpią. Mówimy, że obie pory podzielone są na godziny, a dalej przystępujemy do objaśnień.

Nauka przez zabawę

Zabawa to najprostszy sposób, w jaki można dotrzeć do dziecka i uczyć osiągając najlepsze efekty. „Czytanie zegarka” możemy rozpocząć od przygotowania ich papierowej, kolorowej wersji. Możemy wykonać razem z dzieckiem kilka makiet i zaznaczać na nich poszczególne godziny. Makiety mogą być bardziej szczegółowe z sekundnikiem lub bardziej ogólne skupiające się tylko na godzinach. Możemy zrobić makiety obrazkowe, na poszczególnych godzinach umieszczając rysunki z czynnościami, jakie w danym czasie wykonujemy. Na makietach lub ręcznym zegarku malucha pokazujemy mu, np. o której wychodzimy z domu i po jakim czasie wracamy. Uczmy dzieci poprzez dokładne przykłady: mówmy, że kąpiel będzie za 15 minut, jednocześnie pokazując jaki to oznacza upływ czasu na zegarku.

Na grafice: 1. Zegarek dla dzieci Swatch, 227 zł

Więcej zegarków dla dzieci znajdziesz TUTAJ.