Data modyfikacji:

Jak odchudzić menu dziecka?

Autor: Sylwia Stwora

Niekiedy rodzice nie przejmują się pulchną figurą swojej pociechy twierdząc, że z czasem wyrośnie z nadwyżki kilogramów. Warto zmienić to przekonanie, aby nadwaga nie zmieniła się w otyłość, a malec nie miał problemów nie tylko zdrowotnych, ale także związanych z brakiem akceptacji wśród rówieśników. Podpowiadamy, jak odchudzić menu dziecka.

Przede wszystkim zmiana musi przebiegać stopniowo. Najpierw trzeba przyjrzeć się menu dziecka pod kątem kaloryczności i obfitości zjadanych posiłków. Nieraz przeceniamy możliwości dziecka i jego żołądka serwując mu porcje jedzenia zbliżone do tych dla dorosłych. Jeśli faktycznie malec jest przekarmiany, należy zacząć od ograniczania nagradzania go jedzeniem za wykonanie określonego zadania czy prośby. Nie należy mu także ulegać, gdy w sklepie próbuje zapełnić koszyk słodkościami. Stosuj zasadę, że może wybrać jedną rzecz, na którą faktycznie ma ochotę. Niezbędne będzie też wprowadzenie określonej liczby posiłków podawanych mniej więcej o stałych porach, np. 5 małych posiłków co 2-3 godziny.

Zamień białe pieczywo na wersję pełnoziarnistą, smażone i tłuste mięso na ryby oraz drób w formie grillowanej lub gotowanej np. na parze. Dbaj o to, aby dziecko spożywało odpowiednią ilość warzyw i owoców. Najlepiej zastąp słodkie przekąski kolorowymi sałatkami, owocami w postaci koktajli czy z dodatkiem np. rodzynek. Duża ilość błonnika da malcowi uczucie sytości na dłużej i nie będzie miał ochoty na podjadanie między posiłkami. Zamiast jedzenia z fast foodów przyrządzaj ich domowe odpowiedniki. Spróbuj też przygotowywać mu samodzielnie II śniadanie do szkoły zamiast dawać pieniądze, które z pewnością wyda na słodką drożdżówkę, batonik czy słone przekąski.

Niezbędne jest także dawanie malcowi dobrego przykładu. Dziecko może czuć się odosobnione i zacząć się buntować, gdy reszta rodziny będzie bezkarnie zajadać się produktami, na które ono ma zakaz. Należy uczulić na „odchudzone” menu dziadków i ciocie, gdyż ich zachowanie może zniweczyć ciężko wypracowane zmiany. Ważne jest również zapewnienie malcowi odpowiedniej i regularnej dawki ruchu. Zabieraj pociechę na długie spacery połączone z krótkimi przebieżkami lub na basen, organizuj wspólne wyprawy rowerowe, zachęcaj do jazdy na deskorolce, hulajnodze czy do gry w piłkę nożną.

Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko czytać?

2019-07-31
Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!