Data modyfikacji:

Jak poradzić sobie z zaparciami u dziecka?

Autor: Sylwia Stwora

Twoja pociecha ma problemy z załatwieniem się - wypróżnia się rzadziej niż 2 razy w ciągu tygodnia, a oddawanie stolca sprawia mu taki ból, że gdy czuje potrzebę defekacji stosuje tzw. postawę retencyjną, czyli np. krzyżuje nogi i zastyga w bezruchu do momentu aż parcie ustąpi? Podpowiadamy, jak poradzić sobie z zaparciami u dziecka.

O zaparciach u dziecka świadczą także twarde, zbite stolce w formie grudek niekiedy z zawartością nitek krwi, skarżenie się na ból brzucha (brzuch jest też zaokrąglony i twardy), obniżenie apetytu – malec mówi, że jest najedzony mimo, że zjadł naprawdę niewiele, ospałość, apatia, drażliwość, zawroty głowy czy nudności.

Przede wszystkim, aby poradzić sobie z zaparciami u dziecka musisz zdiagnozować ich przyczynę. Może to być przejście z mleka matki na pokarmy stałe, zbyt mała ilość wody i błonnika w diecie, kuracja antybiotykowa czy nadmiar witaminy D lub żelaza. Zaburzenia wypróżniania się mogą mieć podłoże psychiczne – strach przed załatwianiem się w publicznych, brudnych toaletach, stres związany z nadmiernym zwracaniem uwagi przez rodziców w trakcie siedzenia na nocniku czy pójściem do szkoły, a nawet kary np. za brudzenie bielizny. Zaparcia mogą wiązać się także z chorobą – niedoczynnością tarczycy, zespołem Downa, alergią pokarmową, hemoroidami czy stanami zapalnymi. Przy diagnozie niezbędna jest konsultacja z lekarzem, który zaleci odpowiednie leczenie farmakologiczne.

Z domowych sposobów na walkę z zaparciami ważne jest wzbogacenie diety dziecka o produkty wysokobłonnikowe, czyli warzywa i owoce (w tym suszone śliwki oraz musy) oraz produkty pełnoziarniste i kasze. Pomogą przetwory mleczne typu maślanka, kefir czy jogurty probiotyczne.

Podawaj malcowi dużo wody (ok. 1-1,5 l u dziecka ważącego od 10 do 20 kg, więcej przy wadze powyżej 20 kg) oraz soki ze śliwek, ananasa czy moreli. Pomocne mogą okazać się herbatki z rumianku lub kopru włoskiego oraz wywar z siemienia lnianego. Unikaj podawania pociesze czekolady, tartej marchewki, kleików zbożowych, gazowanych napojów słodzonych czy pieczywa z białej mąki.

Aby pozbyć się zaparć u dziecka, niezbędne będzie też zapewnienie mu każdego dnia odpowiedniej dawki ruchu, np. 30 minut spaceru lub pobytu na placu zabaw.

*Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie

Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko czytać?

2019-07-31
Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!