Data publikacji:

Jak powiedzieć przedszkolakowi, że będzie mieć rodzeństwo

Autor:

Nowy członek rodziny to dla Was zapewne radosna nowina. Jednak dla malucha w wieku przedszkolnym może być to trudna do zaakceptowania informacja. Podpowiadamy, jak powiedzieć przedszkolakowi, że będzie mieć rodzeństwo i jak przygotowywać go na pojawienie się braciszka lub siostrzyczki.

Rodzice jedynaka, którzy po kilku latach dowiadują się o kolejnym maluchu mającym pojawiać się w ich życiu, mają twardy orzech do zgryzienia. Nie tylko muszą powiedzieć, że będzie mieć rodzeństwo, ale także oswoić go z tą informacją tak, aby nie poczuł się odrzucony i pokrzywdzony. A to nie zawsze jest takie proste. Mamy kilka rad, z którymi rozmowa z dzieckiem w wieku przedszkolnym będzie łatwiejsza.

1. Wybierz odpowiedni czas

Nie mów przedszkolakowi o ciąży od razu, gdy się dowiesz. Na pewno nie w pierwszych trzech miesiącach. Najlepiej poczekać do czwartego lub piątego miesiąca, gdy Twój brzuszek stanie się bardziej widoczny. To dobry moment, żeby zacząć oswajać malca z faktem - będziesz miała kilka miesięcy, żeby nad tym pracować.

2. Informacja bezpośrednio od Was

To rodzice jako pierwsi powinni zakomunikować maluchowi o przyjściu na świat nowego członka rodziny. Jeśli dowie się od babci czy cioci, to może mieć do Was pretensje. W jego odczuciu coś przed nim ukrywacie, a to wywoła w nim gniew i lęk.

Zachęcaj malucha do kontaktu z innymi dziećmi. Zaglądajcie do wózków - maluch przyzwyczai się do widoku niemowlęcia.

3. Bądźcie delikatni i bezpośredni

Nie owijajcie w bawełnę. Podpytywanie, badanie malucha, przeciąganie tematu powoduje, że maluch zaczyna się motać, brutalnie mówiąc, robicie mu wodę z mózgu. Poza tym Wasze spytki mogą spotkać się z nieprzyjemną dla Was odpowiedzią. Co macie zrobić, gdy przedszkolak na pytanie Czy chcesz mieć braciszka? odpowie stanowczo Nie!? Lepiej od razu zakomunikujcie jedynakowi, że bobas jest w drodze. Bądźcie przy tym delikatni i wyrozumiali - a przede wszystkim gotowi na płacz, histerię i inne niemiłe reakcje.

4. Przedstawiaj nowego członka rodziny

Maluch nie pokocha kogoś, kogo nie widzi i z kim nie ma kontaktu. Dlatego przedstaw mu nienarodzone bobo. Pozwalaj dotykać Twojego brzucha, opowiadaj, co się dzieje w środku, zachęcaj, żeby mówił do nowego braciszka, puszczał mu muzykę lub śpiewał. Możesz wymyślać historyjki o tym, co braciszek/siostrzyczka odpowiada, jak się czuje itd.

Rodzeństwo musi nauczyć się siebie kochać i akceptować. Czasami trwa to trochę dłużej. Źródło: villavaahtokarkintarinoita.blogspot.fi

5. Włącz malca w przygotowania

Maluch będzie zaangażuje się w nadejście nowego towarzysza, gdy pozwolisz mu brać czynny udział w przygotowaniach. W szczególności teraz nie wolno Ci wykluczać go ze spraw rodzinnych. Zabieraj go na zakupy (pozwalaj np. wybierać wyprawkę) czy do lekarza. Niech będzie z rodzicami, niech czuje się ważny i potrzebny.

6. Pamiętaj o pierworodnym

Tak, to nam się zdarza w emocjach związanych z oczekiwaniem. Dziecko w wieku przedszkolnym jest bardzo wyczulone na zmianę. Dotychczas uwaga koncentrowała się na nim, a teraz musi się nią dzielić. To nie wpływa dobrze na stosunek jedynak do maleństwa. Nie mów tylko o nienarodzonym dziecku. Postaraj się uczestniczyć w bieżących wydarzeniach z życia pierwszego malucha.

Zobacz również oferty książeczek poradnikowych i terapeutycznych dotyczących tego tematu.