Data modyfikacji:

Na którym boku spać w ciąży?

Zdrowy sen to bardzo ważny element samopoczucia przyszłej mamy. Niestety, wraz z rosnącym brzuszkiem pojawia się dyskomfort, który utrudnia znalezienie wygodnej pozycji do wypoczynku. Ciężarna często nie wie, jak się ułożyć, by komfortowo spać, a zarazem nie zaszkodzić dziecku. Na którym boku spać w ciąży, a z jakich pozycji bezwzględnie należy zrezygnować? Podpowiadamy!
na którym boku spać w ciąży

Przeczytaj również: Jaki termometr dla niemowlaka wybrać?

Sen – podstawa zdrowia mamy i malucha

Sen to jeden z kilku filarów zdrowia każdego człowieka. W trakcie ciąży jego rola znacznie wzrasta – przyszła mama wykazuje większe zapotrzebowanie na wypoczynek, a także częściej po prostu jest ospała. Odpowiadają za to zmiany hormonalne, które odbywają się w jej organizmie.

Niestety, senność to jedno, a możliwość zaśnięcia – drugie. Kobiety w ciąży bardzo często borykają się z problemami z zasypianiem, które wynikają m.in. z trudności w doborze odpowiedniej pozycji. Kłopot pogłębia się wraz z rosnącym brzuchem.

Przyszłe mamy często nie wiedzą również, jaka pozycja będzie bezpieczna dla malucha. Czy można spać na brzuchu? I na którym boku spać w ciąży?

Na plecach, brzuchu czy na boku? Jak spać w I trymestrze ciąży?

Przed zajściem w ciążę, z pewnością miałaś swoją ulubioną pozycję do spania. Jeśli nie ma żadnych zdrowotnych przeciwwskazań, w I trymestrze możesz nadal ją stosować – nawet, jeśli jest to pozycja na brzuchu. Płód jest jeszcze na tyle niewielki, że spanie w ten sposób nie powinno mu zaszkodzić. W I trymestrze ciąży możesz również spać na plecach lub na dowolnym boku. Wybierz pozycję, która jest dla ciebie najwygodniejsza.

Pozycje do spania w II i III trymestrze ciąży

II i III trymestr to czas, w którym brzuch przyszłej mamy intensywnie się powiększa. Od tego momentu musisz na siebie bardziej uważać – również śpiąc. Możesz być zdziwiona, jednak lekarze kategorycznie odradzają spanie na plecach od 4. miesiąca ciąży. Wówczas płód jest na tyle duży, że w tym ułożeniu może uciskać aortę oraz żyłę główną, co może powodować spadek ciśnienia krwi u przyszłej mamy. To z kolei przyczynia się do gorszego dotlenienia dziecka, co stanowi zagrożenie dla jego rozwoju.

Niezbyt długie odpoczywanie na plecach w ciągu dnia jest jednak dozwolone. Za najbezpieczniejszą pozycję dla ciężarnej uznaje się spanie na boku. Takie ułożenie nie tylko nie stanowi zagrożenia dla ciebie oraz dziecka, ale jest również bardzo wygodne. Jednak to, na którym boku śpisz w ciąży, nie pozostaje bez znaczenia.

Na jakim boku spać w ciąży, by nie zaszkodzić dziecku?

No dobrze, ale na którym boku spać w ciąży, aby mieć pewność, że wszystko będzie w porządku? Najlepszym rozwiązaniem jest odpoczynek na lewym boku. Dlaczego? Układając się na prawym boku, podobnie jak leżąc na plecach, możesz doprowadzić do groźnego ucisku na żyłę główną. Podczas leżenia na boku lewym, macica oraz reszta organów wewnętrznych układają się zupełnie inaczej, nie uciskając ważnych naczyń krwionośnych.

Spanie na lewym boku w zaawansowanej ciąży jest wybierane przez przyszłe mamy instynktownie – tak naprawdę każde inne ułożenie jest po prostu niewygodne. Leżąc na prawym boku, prawdopodobnie szybko odczujesz, że coś jest nie tak – mogą pojawić się uczucie osłabienia, mroczki oraz zawroty głowy. Z oczywistych względów w wysokiej ciąży odradzane, a wręcz niemożliwe jest spanie na brzuchu.

Gdy skurcze łydek nie dają zasnąć

Skurcze łydek to bardzo powszechna ciążowa dolegliwość, która dotyczy kobiet w II i III trymestrze ciąży. Bolesność nóg potrafi wybudzić nawet z głębokiego snu, dlatego warto wiedzieć, jak jej zapobiegać. Zadbaj o regularny ruch – przyczyną skurczy łydek są zwykle problemy z krążeniem w dolnych kończynach. Zwykły spacer znacznie poprawi sytuację. Gdy odpoczywasz, staraj się układać nogi wyżej od reszty ciała.

Śpij wygodnie w ciąży - stosuj poduszkę dla ciężarnych

Producenci akcesoriów dla przyszłych mam wzięli pod uwagę komfort ich wypoczynku. W sklepach internetowych znajdziesz bardzo praktyczne poduszki do spania, które kształtem przypominają literę C. Takie poduszki bywają nazywane również rogalikami.

Ten niepozorny gadżet znacznie ułatwi ci ułożenie się do snu w bardzo wygodnej pozycji. Dzięki specyficznemu kształtowi, rogalik wymusza na ciężarnej ułożenie boczne i zapobiega przekręceniu się na plecy w trakcie snu. Spodnią część poduszki możesz umieścić między kolanami, co bardzo dobrze niweluje bóle bioder i pleców towarzyszące kobietom w zaawansowanej ciąży.

Jak zadbać o zdrowy sen w ciąży? Stosuj te zasady

Dobra pozycja oraz wygodna poduszka znacznie zwiększą szanse na to, że w końcu dobrze wyśpisz się w ciąży. Aby twój wypoczynek był jeszcze bardziej relaksujący, pamiętaj o następujących kwestiach:
  • Dbaj o dobrze zbilansowaną dietę i nie przejadaj się przed snem.
  • Nie unikaj aktywności fizycznej. Kobiety w ciąży wciąż mogą uprawiać lekkie formy sportu, jak np. spacery lub jogę.
  • Upewnij się, że posiadasz odpowiedni materac do snu. Być może przyczyną dyskomfortu jest właśnie on i pora go wymienić?
  • Każdego wieczora znajdź czas na relaks – sięgnij po ulubioną książkę, przygotuj ciepłą kąpiel lub posłuchaj muzyki. Postaraj się unikać stresu.
  • Ogranicz spożywanie kawy oraz herbaty.
Zdrowy sen jest niezbędny dla zdrowia przyszłej mamy i dziecka, dlatego nie powinnaś go zaniedbywać. Wiesz już, że ciężarna powinna spać na lewym boku, najlepiej przy wsparciu wygodniej poduszki. Aby przyzwyczaić się do tego ułożenia, możesz stosować je od pierwszych dni ciąży – w końcu będzie towarzyszyło ci przez co najmniej 9 miesięcy.
Autorka: Joanna Stanuch