Data publikacji:

Jak ułatwić układanie dziecka do snu?

Autor: Natalia Malko

Ułożenia dziecka do snu potrafi być męczące. Z reguły nie aprobują one naszych zachęt i wolą robić ciekawsze rzeczy. Czego zatem powinniśmy unikać przed położeniem malucha do snu, by proces ten był możliwie jak najkrótszy i spokojny da obu stron? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Przedstawiamy wskazówki dotyczące kładzenia dziecka do snu.

Unikaj dużych posiłków przed snem

Duży posiłek przed snem to doskonała dawka energii na zabawę. Nie dziw się zatem, że Twój maluch zamiast grzecznie iść spać wciąż harcuje w najlepsze. Na kolację wybieraj lekkostrawne produkty i niewielkie porcje odpowiednie do wieku małego domownika. Aby żołądek malucha mógł wyciszyć się przed snem, ostatni posiłek podawaj mu nie później niż godzinę przed pójściem spać.

Uważaj także na napoje zawierające kofeinę (cola lub kakao) – zalecane jest ograniczenie ich nawet do 6 godzin przed snem. Zaparzone ziółka w postaci mięty, melisy czy rumianku pomogą dzieciom uspokoić się przed zaśnięciem.

Wybieraj spokojnie bajki

To, w jaki sposób maluch zareaguje na położenie go do łóżka w dużej mierze uzależnione jest od tego, co robił wcześniej. Unikaj wszelkich stymulujących zabaw, które mogą zbytnio rozruszać dziecko. W przypadku czytanych książeczek także warto wybierać te dobrze znane maluszkowi zamiast zupełnie nowych. Raczej odradzane jest oglądanie bajek w telewizji, ponieważ szkrab może nadmiernie przeżywać przygody ulubionych bohaterów i mieć przez to problem z zaśnięciem.

Na grafice: 1. Książka Bajeczki na dobranoc, 23,90 zł 

Więcej bajek na dobranoc znajdziesz TUTAJ. 

Dbaj o rytuały

Codzienny rytuał zasypiania jest niezwykle ważny dla bezproblemowego zasypiania. Trzymanie się stałej godziny oraz poszczególnych czynności pomaga organizmowi maluszka przyzwyczaić się do wieczornego harmonogramu i tym samym go zaakceptować. Przykładowy rytuał spania może składać się z lekkiej kolacji, kąpieli, zakładania ulubionej piżamki, przeczytania bajki i całusa na dobranoc.

Na grafice: 1. Poduszka Carbotex, 14,90 zł 

Więcej poduszek dla dzieci znajdziesz TUTAJ. 

Minimalizowanie bodźców przed snem

Minimalizowanie bodźców przed snem dziecka powinno obowiązywać wszystkich domowników. Porozmawiajmy z babciami czy przyjaciółmi, aby postarali się nie dzwonić do nas o tej porze. Także my, jako rodzice, musimy się do tego podporządkować. Sytuacja kiedy rodzice oglądają telewizję, a maluch jest „zaganiany” do spania nie sprzyja jego bezproblemowemu zasypianiu. Nie twórzmy negatywnych emocji związanych z tą czynności i nie pozwólmy szkrabowi czuć się izolowanemu.

Nie dziwmy się także, że maluch nie chce iść spać kiedy jeden z rodziców dopiero wrócił do domu. Podekscytowana pociecha zamiast spać chce spędzić trochę czasu z bliską mu osobą.