Data modyfikacji:

Jak ułatwić układanie dziecka do snu?

Autor: Natalia Malko

Ułożenia dziecka do snu potrafi być męczące. Z reguły nie aprobują one naszych zachęt i wolą robić ciekawsze rzeczy. Czego zatem powinniśmy unikać przed położeniem malucha do snu, by proces ten był możliwie jak najkrótszy i spokojny da obu stron? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Przedstawiamy wskazówki dotyczące kładzenia dziecka do snu.

Unikaj dużych posiłków przed snem

Duży posiłek przed snem to doskonała dawka energii na zabawę. Nie dziw się zatem, że Twój maluch zamiast grzecznie iść spać wciąż harcuje w najlepsze. Na kolację wybieraj lekkostrawne produkty i niewielkie porcje odpowiednie do wieku małego domownika. Aby żołądek malucha mógł wyciszyć się przed snem, ostatni posiłek podawaj mu nie później niż godzinę przed pójściem spać.

Uważaj także na napoje zawierające kofeinę (cola lub kakao) – zalecane jest ograniczenie ich nawet do 6 godzin przed snem. Zaparzone ziółka w postaci mięty, melisy czy rumianku pomogą dzieciom uspokoić się przed zaśnięciem.

Wybieraj spokojnie bajki

To, w jaki sposób maluch zareaguje na położenie go do łóżka w dużej mierze uzależnione jest od tego, co robił wcześniej. Unikaj wszelkich stymulujących zabaw, które mogą zbytnio rozruszać dziecko. W przypadku czytanych książeczek także warto wybierać te dobrze znane maluszkowi zamiast zupełnie nowych. Raczej odradzane jest oglądanie bajek w telewizji, ponieważ szkrab może nadmiernie przeżywać przygody ulubionych bohaterów i mieć przez to problem z zaśnięciem.

Na grafice: 1. Książka Bajeczki na dobranoc, 23,90 zł 

Więcej bajek na dobranoc znajdziesz TUTAJ. 

Dbaj o rytuały

Codzienny rytuał zasypiania jest niezwykle ważny dla bezproblemowego zasypiania. Trzymanie się stałej godziny oraz poszczególnych czynności pomaga organizmowi maluszka przyzwyczaić się do wieczornego harmonogramu i tym samym go zaakceptować. Przykładowy rytuał spania może składać się z lekkiej kolacji, kąpieli, zakładania ulubionej piżamki, przeczytania bajki i całusa na dobranoc.

Na grafice: 1. Poduszka Carbotex, 14,90 zł 

Więcej poduszek dla dzieci znajdziesz TUTAJ. 

Minimalizowanie bodźców przed snem

Minimalizowanie bodźców przed snem dziecka powinno obowiązywać wszystkich domowników. Porozmawiajmy z babciami czy przyjaciółmi, aby postarali się nie dzwonić do nas o tej porze. Także my, jako rodzice, musimy się do tego podporządkować. Sytuacja kiedy rodzice oglądają telewizję, a maluch jest „zaganiany” do spania nie sprzyja jego bezproblemowemu zasypianiu. Nie twórzmy negatywnych emocji związanych z tą czynności i nie pozwólmy szkrabowi czuć się izolowanemu.

Nie dziwmy się także, że maluch nie chce iść spać kiedy jeden z rodziców dopiero wrócił do domu. Podekscytowana pociecha zamiast spać chce spędzić trochę czasu z bliską mu osobą.

Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko czytać?

2019-07-31
Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!