Data publikacji:

Jak urządzić pokój dla rodzeństwa?

Autor: Bogumiła Kurzeja

Nie wszyscy rodzice mogą sprawić każdej swojej pociesze osobny pokój. Stają wówczas przed problemem sprawiedliwego podziału przestrzeni dla dwojga. Radzimy więc, jak pomysłowo urządzić pokój dla rodzeństwa.

Większość z nas marzyła w dzieciństwie o własnym pokoju. Ci, którzy mieli w przeszłości to szczęście, zazwyczaj nie przeczuwają nawet, ile trudności może nastręczyć rodzicom urządzanie pokoju dla dwojga. Istnieją jednak sposoby, które pomogą nam pogodzić różne potrzeby dzieci.

Pokojowe rewolucje

Źródło: thecottagemarket.com, decorativebedroom.com

Scenariusz najczęściej bywa podobny - do pokoju starszaka zmuszeni jesteśmy przeprowadzić młodsze dziecko. Ze względu na różnicę potrzeb powinniśmy zadbać o wydzielenie stref komfortu. Maluch więcej czasu w ciągu dnia poświęca na zabawę, uczniowie potrzebują zaś ustronnego kącika do nauki. Najprostszym rozwiązaniem będzie postawienie prowizorycznej ścianki działowej lub regału. Taka aranżacja automatycznie tworzy w pokoju granicę, dzięki której dzieciaki będą miały wyraźne poczucie tego, co należy do nich (trik świetnie sprawdza się przy sprzątaniu, np. zabawek). Punktem wspólnym może być duża szafa lub garderoba - zależnie od metrażu i układu naszego mieszkania.

Biurko kontra łóżko?

Wydzielając strefy w pokoju rodzeństwa, nie możemy zapomnieć o nauce i odpoczynku. W przypadku dwojga dzieci w wieku szkolnym dobrym pomysłem jest podwójne, duże biurko. Wtedy strefę zarezerwowaną dla nauki możemy wyodrębnić po tej samej stronie pokoju, co jest ważne w przypadku odpowiedniego ustawienia biurka. Część sypialniana nie stanowi już tak dużego kłopotu. Rodzice najczęściej decydują się na łóżko piętrowe. Taki wybór pozwala zaoszczędzić sporo miejsca.

Sztuka kompromisu

Źródło: decorativebedroom.com

Sytuacja trochę komplikuje się, kiedy w jednym pokoju mają zamieszkać dziewczynka i chłopczyk. Pierwsze trudności napotykamy zazwyczaj już przy wyborze koloru ścian czy zakupie mebli. Możemy postawić na neutralne barwy (jak beże i bieli) oraz uniwersalne modele szafek lub spróbować negocjować warunki, np. błękitne ściany w zamian za białe łóżka itd. Część rodziców decyduje się też przedzielić pokój na pół także pod względem dekoracyjnym. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że po jednej stronie królują różowe naklejki ścienne, a po drugiej plakaty z samochodami wyścigowymi.