Data publikacji:

Jak wygląda świat oczami noworodka?

Autor: Agnieszka Jaśkiewicz

Nowonarodzone maluchy dopiero rozwijają umiejętność prawidłowego widzenia świata.  W miarę upływu czasu, odbiór bodźców z zewnątrz jest co raz bardziej złożony i zrozumiały.

WZROK

Maluszki już od swoich pierwszych dni badają otoczenie za pomocą wzroku. Różne bodźce wizualne takie jak zabawki czy robienie śmiesznych min przez rodziców, mogą pomóc stymulować ich umiejętność widzenia. Początkowo noworodki zwracają uwagę tylko na krawędzie różnych obiektów - nie na to, co jest w środku.

Co ciekawe, już malutkie dzieci  wolą oglądać ludzkie twarze niż inne obiekty (również dlatego, że są one symetryczne, trójwymiarowe i ruchome). Początkowo nie rozróżniają jednak twarzy poszczególnych osób w ich otoczeniu - wszystkie są dla nich bardzo podobne.

SŁUCH

Układ słuchowy jest u noworodków dużo lepiej rozwinięty, niż układ wzrokowy. Podobnie jak przy spostrzeganiu maluchy preferują ludzkie twarze, słuchając preferują ludzki głos od innych dźwięków. Co więcej, badania wykazały, że dzieci wolą głos matki od głosów innych ludzi. Już noworodki mają pewne preferencje pochodzące jeszcze z okresu prenatalnego. W licznych badaniach psychologicznych wykazano, że maluszki wolą na przykład melodie nucone przez mamę gdy była jeszcze w ciąży, od całkiem nowych piosenek. Noworodki wolą też słuchać swojego ojczystego języka (z którym "obeznały się" w życiu płodowym), niż języka obcego.

Jak widać, nucenie melodii czy nawet czytanie na głos przez mamę jeszcze w okresie ciąży ma sens i może ukształtować pierwsze przyszłe preferencje maluszka.