Data modyfikacji:

Jak wygłuszyć pokój dziecka i czy warto?

Autor:

Wasz maluch do prawidłowego rozwoju potrzebuje dużo spokoju i snu. Gdy zacznie chodzić do szkoły, jego pokój stanie się również miejscem pracy, a sami doskonale wiecie, że w ciszy można się skupić. Mieszkania w bloku nie należą do najcichszych. Sprawdźcie, jak wygłuszyć pokój dziecka i czy warto!

Lekarze ostrzegają, że w dzisiejszych czasach poziom hałasu jest niebezpiecznie wysoki dla zdrowia naszych dzieci. Pokój dziecka również należy do strefy podwyższonego ryzyka. I wcale nie chodzi o harmider panujący podczas wygłupów i radosnej zabawy. Przez ściany przedostają się różne dźwięki: rozmowy sąsiadów, odgłos karetek przejeżdżających w okolicy, okazjonalnie imprezy w sąsiednich przyległych mieszkaniach, a czasem telewizor w Waszym salonie. W szczególności jest to problematyczne w nocy, gdy maluch powinien spać i wypoczywać przed kolejnym dniem. Nie każde dziecko ma mocny sen, a jeśli Wasze szkraby coraz częściej wstają niewyspane, to problem jest poważny. Rozwiązaniem może być wygłuszenie pokoju dziecka: podpowiadamy, jak to zrobić i czy rzeczywiście warto?

Wygłuszenie czy wytłumienie?

Pomyłka może Was kosztować wiele pieniędzy i czasu. Wiele osób szukających sposobów na wyciszenie mieszkania błędnie stosuje terminologię, przez co dochodzi do nieporozumień ze sprzedawcami i wykonawcami.

Wygłuszenie polega na odizolowaniu pomieszczenia od dźwięków napływających z zewnątrz. Innymi słowy, maluch nie będzie słyszał sąsiada pytającego żonę, gdzie położyła kluczyki od samochodu.

Wytłumienie to swego rodzaju korekta akustyczna, jednak jej zadaniem jest opanowanie dźwięku rozchodzącego się wewnątrz pokoju. Specjalne chropowate ekrany i kasetony akustyczne oraz miękkie tkaniny pochłaniają falę, zapobiegając jej odbiciu od obiektów (tak powstaje pogłos).

Jak wygłuszyć mieszkanie?

Jest kilka sposobów i dwie główne ścieżki: wykorzystanie specjalnych mat akustycznych lub wykonanie izolacji dźwiękoszczelnej. Warto pamiętać również o dźwiękoszczelnych szybach, które będą zapobiegać przedostawaniu się hałasów z ulicy.

Maty akustyczne

płyty korkowe o grubości 1 centymetra. Podobnie jak w przypadku mat, można montować je bezpośrednio na ściany lub jako podkład.

Ekrany akustyczne

Ekrany akustyczne to skuteczna i bardzo popularna ze względu na dostępność materiałów metoda wygłuszania pomieszczeń. Wymaga jednak przeprowadzenia odpowiednich prac remontowo-budowlanych. Na ścianę naklejana jest folia akustyczna, następnie należy postawić stelaż, który wypełniamy materiałem izolacyjnym. Może to być wełna mineralna (akustyczna) o odpowiedniej gęstości. Niektórzy zastępują ją materiałami termoizolacyjnymi, jednak ich skuteczność jest niższa.

Minusem ekranu akustycznego jest jego grubość. Prawidłowo wykonany powinien liczyć 7-11 centymetrów. Można powiedzieć, że jest to złodziej przestrzeni.

Czy warto wygłuszyć pokój dziecka?

Naszym zdaniem, tak. Redukcja przedostających się do pokoju dziecka hałasów ułatwi mu spokojny sen i wypoczynek. Pamiętajmy, że dzieci miewają problemy z koncentracją, więc grający telewizor, czy Wasz rozmowa może malca rozpraszać. W ten sposób spada efektywność jego pracy - skutkiem są gorsze wyniki w nauce. Ważnym aspektem przemawiającym za wygłuszeniem jest problem stresu. Dotyka on nie tylko przepracowanych rodziców. Ciągły hałas w połączeniu z trudnym okresem (i problemami z wypoczęciem) nadwyręża delikatną psychikę malca.

biurko rosnące z dzieckiem

Biurko rosnące razem z dzieckiem – dlaczego warto je kupić?

2023-07-21
Biurko to bardzo ważny element wyposażenia pokoju dziecka, które jest uczniem. Własne miejsce do pracy pozwala dziecku rozróżnić czas zabawy od czasu nauki i skupić się na swoich obowiązkach. W przypadku urządzania pokoju dziecięcego, kiedy dziecko ma 5-6 lat, warto rozważyć zakup biurka regulowanego, które będzie „rosło” razem z dzieckiem.
biurko dla dziecka

Biurko dla dziecka. Jak wybrać? Jakie kupić? Poradnik

2023-07-14
Twój mały przedszkolak wkracza wkrótce na kolejny szczebel edukacji i zaczyna swoją przygodę ze szkołą? To znak, że czas zaaranżować wygodny kącik do nauki. Centrum wydarzeń będzie tu stanowić oczywiście biurko. Jeśli właśnie urządzasz pokój dla przyszłego ucznia, przekonaj się, jakie biurko dla dziecka wybrać i gdzie je umieścić?
dziecko na łóżku

Ochraniacze do łóżeczka. Czy są potrzebne? Kiedy ich użyć

2019-10-03
Jak sprawić, by sen twojego niemowlęcia był jeszcze bardziej bezpieczny i komfortowy? Pomoże w tym ochraniacz do łóżeczka. Dowiedz się więcej
Meble dla dzieci

Meble dla dzieci – jak je wybrać?

2019-08-29
Każdy maluch marzy o idealnym miejscu do zabawy i nauki, swoim kąciku, w którym będą mogły spełniać się jego marzenia. Jakie cechy powinien posiadać idealny pokój dziecięcy? Jak wybrać meble dla dziecka? Poznaj nasze rady!
dodatki do pokoju dziecięcego

Dodatki i dekoracje do pokoju dziecięcego. 10 najciekawszych

2019-08-08
Aranżacyjny diabeł tkwi w szczegółach. Zasada ta sprawdza się świetnie również w stylizacji pokoju dziecięcego. Jeśli pokój twojego dziecka ma być inspirującym miejscem do zabawy i jednocześnie pomieszczeniem, które wygląda dobrze, nie może w nim zabraknąć efektownych dekoracji. Oto krótka lista najciekawszych dodatków do pokoju dziecięcego.
Pokój dziecka z tapetą

Tapety do pokoju dziecięcego - przegląd najciekawszych modeli

2019-06-28
W pokoju dziecięcym nie ma miejsca na nudę. Tu wszystkie elementy wystroju podlegają najsurowszej ocenie – jeśli maluch ma czuć się świetnie we własnym pokoju, najbliższe otoczenie powinno być pięknie zaaranżowane. Jak osiągnąć taki efekt? Pomogą ci w tym modne tapety dla dzieci.