Data publikacji:

Jak zaaranżować kącik do nauki w pokoju dziecka?

Autor: Sylwia Stwora

Zanim nasze dziecko pójdzie do szkoły warto zadbać, aby urządzić mu odpowiedni kącik do nauki. Jeśli zastanawiasz się nad aranżacją przestrzeni do nauki, sprawdź na co musisz zwrócić uwagę.

Najważniejsza w aranżacji przestrzeni do nauki jest funkcjonalność - musimy zapewnić dziecku wygodę i komfort. Pierwszą rzeczą, którą warto zrobić jest rozdzielenie kącika do nauki od przestrzeni służącej zabawie. Dzięki temu dziecko podczas odrabiania lekcji nie będzie rozpraszane otaczającymi go zabawkami. Jeśli mamy możliwość pomalowania pokoju, wybierzmy kolory spokojne, np. jasną zieleń czy błękit. Unikajmy koloru czerwonego.

Aby dobrze zaaranżować kącik do nauki kupmy właściwe biurko i krzesło oraz dostosujmy oświetlenie. Oczywiście nie zapominajmy pytać o zdanie naszą pociechę, a najlepiej wybrać się wspólnie na zakupy.

Przed podjęciem decyzji o zakupie biurka zastanówmy się jakie potrzeby ma nasze dziecko. Odpowiedzmy sobie też na pytania czy na biurku będzie stał monitor, czy wskazane są dodatkowe półki i szuflady. Postarajmy się ustawić biurko tak, aby dziecko siedziało przodem lub bokiem do drzwi.

W urządzaniu kącika do nauki ważnym elementem jest odpowiednie oświetlenie. Najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie biurka przy oknie, ponieważ tam będzie znajdować się naturalne światło. Jeśli nie mamy możliwości takiej aranżacji pokoju, postarajmy się, aby w inny sposób zapewnić dostęp do światła. W żyrandolu umieśćmy mocną żarówkę, a dodatkowo na biurku postawmy lampkę. W ten sposób uchronimy wzrok dziecka. Oświetlenie zawsze powinno padać z lewej strony w przypadku dzieci praworęcznych, z prawej strony w przypadku mańkutów.

Podczas odrabiania lekcji oraz nauki dziecko powinno czuć się jak najbardziej komfortowo, dlatego ważne jest, aby kupić krzesło odpowiednio dopasowane do wzrostu.

Aranżując kącik do nauki warto zadbać też o elementy dekoracyjne w postaci, np. tablicy korkowej, pojemników na długopisy i ołówki, segregatorów itp. Dzięki temu wszystkie potrzebne przybory będą na wyciągnięcie ręki, a w kąciku będzie panował porządek sprzyjający koncentracji i nauce.