Kąpiel noworodka i niemowlaka – co warto wiedzieć?

1

Pierwsze dni noworodka w domu to ogromne wyzwanie dla rodziców. Każdego dnia uczą się, jak właściwie troszczyć się o swojego potomka. Jedną z solidnych lekcji jest pierwsza kąpiel noworodka. Na co warto zwrócić uwagę, aby przebiegła ona sprawnie i komfortowo zarówno dla rodziców, jak i dla malucha?

Wiaderko do kąpieli

Wiaderko do kąpieli

Pierwszym z pytań, jakie się pojawiają przy okazji kąpieli dziecka jest to, jak często można kąpać malucha. Dwie kąpiele tygodniowo z pewnością wystarczą, szczególnie w przypadku, kiedy malec nie przepada za przebywaniem w wanience. Noworodek nie przemieszcza się, więc nie ma okazji do tego, aby szczególnie się pobrudzić. Poza tym regularna higiena związana z przewijaniem również ogranicza ryzyko rozwijania się bakterii.

Wanienka anatomiczna

Wanienka anatomiczna

W czasie kąpieli konieczne jest zachowanie odpowiedniej temperatury wody i powietrza. Ta pierwsza nie może przekroczyć 37 stopni, natomiast w pomieszczeniu powinna być zapewniona temperatura pokojowa. W celu sprawdzenia, czy temperatura wody nie jest za wysoka dla dziecka, powinnaś zanurzyć w niej łokieć. Jeśli Ciebie woda nie parzy, nie będzie wywoływała podobnego uczucia również u maluszka.

Mata do kąpieli

Mata do kąpieli

W przypadku kąpieli noworodka warto wiedzieć jak odpowiednio pielęgnować jego pępuszek. Po porodzie przyjmuje on postać niewielkiego strupka. Pod żadnym pozorem nie można go zamoczyć, a do momentu, kiedy się zagoi i sam odpadnie, musisz szczególnie uważać, aby go podrażnić.

Komoda z przewijakiem

Komoda z przewijakiem

Przed każdą kąpielą powinnaś się również odpowiednio przygotować. W okolicach wanienki powinny znajdować się wszystkie niezbędne rzeczy – nie tylko ręcznik, płyn do kąpieli czy inne akcesoria, ale również ubranka dziecka. Pamiętaj, że maluszek powinien być ubrany jak najszybciej, bo może się przeziębić. Poza tym zgromadzenie niezbędnych rzeczy w bliskim sąsiedztwie pozwoli Ci na sprawne wykąpanie i przygotowanie dziecka do snu. Nie zapomnij o spokoju podczas wykonywania wszystkich czynności. Twoje zdenerwowanie może bowiem udzielić się malcowi.

Emulsja do kąpieli

Emulsja do kąpieli

Udostępnij

1 komentarz

  1. w przypadku suchej skóry u mnie uratował sytuacje olejek do ciała od bebble, chodzi myślę przedewszytkim o to by był bez sztucznych dodatków, on właśnie naturlany z apteki

Zostaw komentarz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.