Data modyfikacji:

Kąpiel w krochmalu. Jak zrobić krochmal do kąpieli dziecka?

Każdy rodzic doskonale wie, jak problematyczne mogą być podrażnienia skóry u małych dzieci. Powracające wysypki, trądzik niemowlęcy, skaza białkowa czy odparzenia potrafią być męczące i dla malucha, i dla jego mamy czy taty. Na szczęście nasze prababcie już dawno znalazły na to skuteczny sposób – kąpiel w krochmalu. Czym jest i jak działa wracająca do łask metoda? Podpowiadamy!

Kąpiel w krochmalu

jak kąpać dziecko w krochmalu?

Czym jest kąpiel w krochmalu i jak działa?

Kąpiel w krochmalu to metoda pielęgnacji skóry małych dzieci, którą znały i z dobrym skutkiem stosowały jeszcze nasze babcie. Taka kąpiel to nic innego jak mycie z użyciem skrobi ziemniaczanej, która łagodzi podrażnienia skóry, wypryski, potówki, a także koi uczucie swędzenia i pieczenia.

Krochmal wygładza skórę, sprawia, że krostki i drobne ranki goją się szybciej. Przy przygotowywaniu takiej zdrowotnej kąpieli ważne jest jednak, by krochmal zrobić samodzielnie, gdyż gotowe preparaty krochmalowe mogą być pozbawione wartości leczniczych. Ponadto, są też dużo droższe od mieszanki przygotowanej w domu.

Jak przygotować kąpiel dziecka w krochmalu?

Sposób przygotowania kąpieli: 5 łyżek mąki ziemniaczanej (skrobi) rozpuścić w szklance zimnej wody tak, aby nie było grudek. Mieszaninę należy wlać do garnka z gotującą się wodą (1 litr), dokładnie wymieszać i wlać do wanny. Kąpiel powinna trwać 15-20 minut w temperaturze ok. 38°C.

W trakcie mycia nie należy używać mydła i w miarę możliwości nie spłukiwać skrobi. Musimy jednak zachować szczególną ostrożność, gdyż skóra po takiej kąpieli jest śliska – po zabiegu dziecko delikatnie osuszmy ręcznikiem.

Regularne stosowanie takich kąpieli sprawia, że objawy alergii czy innych problemów powinny zniknąć bądź zmniejszyć swoje nasilenie. Stosując kąpiel w krochmalu należy jednak pamiętać o tym, iż ma on właściwości wysuszające - musimy zadbać o dodatkowe nawilżenie skóry naszego malca.

Co jeszcze można zrobić z krochmalem?

Przy okazji warto również wspomnieć o możliwości krochmalenia materiałów, a zwłaszcza pościeli – zabiegu, który jest niemal zbawienny dla małych alergików. Krochmalenie wpływa na dłuższą świeżość i higieniczność pościeli, a także niemal idealne jej wygładzanie i brak możliwości gniecenia.

W wykrochmalonej pościeli nie będą zagnieżdżać się drobnoustroje - roztocza oraz bakterie, Nie będzie gromadził się też tam martwy naskórek.

Inne sposoby na problemy skórne maluszka

Delikatna skóra maluszka wymaga łagodnej i skutecznej pielęgnacji. Kiedy nie pomagają nowoczesne specyfiki, warto uciec się do naturalnych i sprawdzonych sposobów naszych babć. Można wypróbować też kąpiele:

  • w siemieniu lnianym – nawilża skórę, działa kojąco i wygładzająco;
  • w płatkach owsianych – nawilża, wygładza i łagodzi świąd;
  • w korze dębu – działa ściągająco na uszkodzony naskórek, przyspiesza gojenie ran.

Wszystko, co warto wiedzieć o kąpieli w krochmalu

Zastanawiasz się, czy warto skorzystać z dobroczynnego wpływu kąpieli w krochmalu? Przygotowaliśmy dla ciebie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Czym tak naprawdę jest krochmal?

Krochmal to nic innego, jak mieszanka, która powstaje w momencie połączenia wody ze skrobią roślinną. Najczęściej jest to mąka ziemniaczana, której właściwości lecznicze doceniły już nasze prababcie. Rzadziej stosuje się skrobię ryżową lub kukurydzianą.

Co ciekawe, do niedawna krochmal kojarzył się wyłącznie z praniem. To właśnie jego używano do płukania pościeli, aby zabezpieczyć je przed wchłanianiem kurzu i wilgoci.

Czy kąpiel w krochmalu jest bezpieczna?

Zdecydowanie tak! Wykorzystane składniki są naturalne, łagodne i bezpieczne dla wrażliwej skóry dziecka. Jeśli masz obawy, to dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy lekarza. Zapytaj pediatrę, czy stan zdrowia malucha pozwala na stosowanie kąpieli w krochmalu. W trakcie wizyty możesz także uzyskać odpowiedzi na inne pytania dotyczące dolegliwości twojej pociechy.

Kąpiel w krochmalu – na co pomaga?

Mąka ziemniaczana ma cenne właściwości. Doskonale sprawdza się w łagodzeniu odparzeń na pupie niemowlaka, suchej i szorstkiej skóry, potówek, łuszczenia i swędzenia oraz zaczerwienień. Z powodzeniem można stosować ją także w przypadku alergii, atopowego zapalenia skóry czy skazy białkowej.

Mąka ziemniaczana i jej właściwości lecznicze mogą był również w sytuacji wystąpienia reakcji alergicznej na stosowane kosmetyki do pielęgnacji lub wykorzystywane do prania środki piorące. Jeśli twój maluch zmaga się z trądzikiem niemowlęcym, to zamiast kąpieli w krochmalu, spróbuj przemywać problematyczne partie twarzy wacikiem nasączonym przygotowaną miksturą.

Jakie efekty dają kąpiele w krochmalu z mąki ziemniaczanej?

Jednym z efektów jest widoczna poprawa nie tylko stanu skóry malucha, ale także jego samopoczucia. Dyskomfort związany ze swędzeniem czy podrażnieniami znika, a dziecko odzyskuje chęć do zabawy i apetyt.

Regularne kąpiele w krochmalu wspomagają naturalne procesy regeneracji wrażliwej skóry dziecka, wpływają na zminimalizowanie przesuszania, a także przyspieszają gojenie zmian. Wypryski i zaczerwienienia zmniejszają się z każdą kolejną pielęgnacją, a swędzenie zostaje złagodzone.

Jak często stosować kąpiel w krochmalu?

Wszystko zależy do tego, jak maluch reaguje na kąpiel w krochmalu. Jeśli widzisz poprawę, to z powodzeniem możesz stosować ją do 4 razy w tygodniu, aż do momentu ustąpienia objawów. W przypadku, gdy zaczerwienia czy odparzenia się nie zmniejszają, udaj się z dzieckiem do lekarza w celu przeprowadzenia dokładnej diagnostyki.

Co zrobić w sytuacji, gdy objawy nasilają się po kąpieli w krochmalu?

Nasilające się objawy to znak, aby natychmiast zrezygnować  z kąpieli w krochmalu. Choć mąka ziemniaczana jest naturalna, a jej właściwości lecznicze działają na wiele osób, to mimo wszystko w pewnych dolegliwościach może powodować efekt odwrotny do zamierzonego.

Najczęściej dzieje się tak w przypadku problemów dermatologicznych, których przyczyną jest zakażenie drożdżakami. Tego typu zmiany  zamiast się goić, ulegają zaostrzeniu w trakcie kontaktu z zasypką. Podobnie jest w przypadku owrzodzeń.

Wideo - jak wykąpać noworodka krok po kroku


Autorka: Katarzyna Wendzonka