Data publikacji:

Karuzela nad dziecięce łóżeczko – o czym pamiętać podczas zakupu?

Autor: Sylwia Stwora

Ma nie tylko stanowić ciekawą dekorację, ale przede wszystkim wspomóc rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej i słuchowej Twojej pociechy. Podpowiadamy, czym powinna charakteryzować się dobra karuzela nad dziecięce łóżeczko.

Dbanie o prawidłowy rozwój dziecka zaczyna się już od pierwszych chwil życia, ale kupno karuzeli nad łóżeczko zaleca się w momencie, gdy malec ma 3-4 tygodnie, czyli w momencie gdy zaczyna wodzić wzrokiem za poruszającymi się przedmiotami i reagować na dźwięki z najbliższego otoczenia.

Karuzelę można zamontować nad łóżeczkiem malca lub przewijakiem, na wysokości twarzy pociechy, tak aby nie musiała zadzierać głowy, gdy będzie chciała na nią spojrzeć. Jednak należy pamiętać, aby zawiesić ją na odpowiedniej wysokości – dziecko nie powinno dosięgać zabawki, a tym bardziej mieć możliwość chwytania elementów urządzenia. Te same kryteria warunkują demontaż karuzeli, która powinna towarzyszyć malcowi do ok. 5-6 miesiąca życia. Warto ją zastąpić grzechotkami, gryzakami czy innymi interaktywnymi zabawkami.

Zabawki na karuzeli mogą być wykonane z materiału, zwykle pluszu lub z plastiku. Pierwsze są przyjemniejsze w dotyku, ale łatwiej się brudzą, a plastikowe są ich przeciwieństwem. Możesz wybrać model z mieszanymi zabawkami. Elementy powinny wirować, a także być odpinane od pałąka – można je dać dziecku i w ten sposób uczyć je trzymania. Pod względem kolorów, najlepiej postawić na jasne i kontrastowe barwy. Dobrze, aby karuzela zawierała czarno-białe elementy.

Karuzela z dodatkiem pozytywki to doskonały sposób na uspokojenie malca i ułatwienie mu zasypiania. Wybierając ten model zwróć uwagę na to, czy melodię trzeba nakręcać ręcznie (pozytywka gra przez ok. 3 minuty) czy jest to wersja na baterie (długotrwałe granie). Ważne jest także odpowiednie dopasowanie melodii – możesz postawić na łagodną muzykę klasyczną, szum morza, kołysanki lub odgłosy natury. Z kolei lusterko w karuzeli będzie budzić zainteresowanie dziecka odbijającą się w nim postacią.

Kupując karuzelę nad dziecięce łóżeczko upewnij się także, czy posiada ona certyfikaty i atesty potwierdzające bezpieczeństwo jej stosowania  w przypadku maluszka.