Data modyfikacji:

Kary uczą? Tak! Kombinowania i kłamania. 4 powody, dla których NIE WARTO ich stosować

Autor: Justyna Mazur

Uderzył brata? Szlaban na bajkę! Popisał ściany? Dwie minuty na karnym jeżu! Porozrzucał jedzenie? Nie dostanie deseru! Często w ten sposób - za pomocą kar - próbujemy wychowywać dzieci. Wszystko oczywiście w dobrej wierze, ale, jak przekonuje wielu pedagogów i psychologów, kompletnie nie tędy droga! Dlaczego ich zdaniem karanie dzieci jest nieskuteczne i przynosi mnóstwo szkód? Przeczytajcie!

Na początek cytat amerykańskiej autorki poradników dla rodziców: „Wiara w to, że dzieci muszą być ukarane, aby nauczyć się lepszego zachowania, jest nielogiczna. Dzieci uczą się przewracać, czołgać, chodzić, mówić, czytać i jeszcze wielu innych bardziej skomplikowanych czynności, bez konieczności karania. Dlaczego więc, takie same łagodne przewodnictwo, wsparcie i świadomość rozwojowych możliwości dziecka, które rodzic wykorzystuje do nauki tych skomplikowanych czynności, nie miałoby zadziałać, aby nauczyć dziecko łagodnie głaskać kota czy pisać na kartce zamiast po ścianie?” (L. R. Knost)

Trudno odmówić słuszności temu stwierdzeniu, prawda? Dlaczego zatem sięgamy po kary? Bo powtarzamy zachowania, których sami doświadczyliśmy. Karanie wydaje się wielu rodzicom jedyną słuszną metodą wychowawczą także dlatego, że innych nie znają.  Tymczasem...

1. Kary nie działają

Owszem, na początku często zdarza się, że ukarane dziecko postąpi tak, jakbyśmy sobie tego życzyli, ale z czasem kary tracą moc i nie robią na dzieciach wrażenia. "Kara wywołuje niechęć do karzącego i niechęć do współpracy z nim. Długoterminowo osoby, które stosują kary mają mniej wpływu na zachowanie swoich dzieci" - pisze psycholog Agnieszka Stein. Jest jeszcze inna, ogromna pułapka w karaniu - skoro po pewnym czasie kary przestają działać, rodzic musi wymyślać coraz dotkliwsze.

2. Kary rodzą w dzieciach frustrację i chęć odwetu

Kara rodzi sprzeciw, a ukarane dziecko czuje się niekochane, niezrozumiane i opuszczone. W takich warunkach ciężko o racjonalne "przemyślenie swojego zachowania". Ukarane dziecko raczej obmyśla plan zemsty albo zastanawia się, jak zrobić następnym razem, by nie zostać przyłapanym na zachowaniu, które nie podoba się rodzicom.  "Kara czyni z dzieci egocentryków. Dziecko, które doświadcza nieprzyjemności  płynącej z wymierzonej kary, skupia się na sobie i swoich odczuciach, nie na innych ludziach. W konsekwencji, zamiast myśleć o drugim człowieku, dziecko wciąż myśli o sobie" - pisze pedagog Małgorzata Musiał w książce "Dobra relacja".

3. Kary bazują na sile 

Dając je dziecku pokazujemy mu, że gdy nie działają argumenty słowne, wygra argument siły i władzy. Działając w taki sposób ciężko zbudować więź opartą na zaufaniu. Kary niszczą relację i szkodzą - zarówno dzieciom, jak ich opiekunom. "Kara zakłada złą wolę dziecka, co utwierdza rodziców w przekonaniu, że dzieci buntują się i rola rodzica polega na złamaniu ich woli i zmuszeniu ich do współpracy" - dodaje Agnieszka Stein.

4. Kary uczą kombinowania i kłamania

Kara wyzwala w dzieciach nieprzyjemne uczucia, których - co naturalne - starają się unikać. Jak? Kombinując! "Skoro tym razem mama kazała mi wyjść do swojego pokoju po ugryzieniu siostry, następnym razem ugryzę ją tak, by mama tego nie widziała".

Co o tym sądzicie? Dajcie koniecznie znać w komentarzu!

Wychowywanie bez nagród i kar, A. Kohn, od 19 zł

Prezent DIY

10 prezentów DIY na Dzień Kobiet, które zrobisz z dzieckiem

2023-03-06
Dobrych manier, dziecko warto uczyć już od najmłodszych lat. Jeśli jesteś rodzicem chłopca, warto przypominać mu znaczeniu szarmanckości wobec kobiet. Nadchodzący, 8 marca to idealna okazja, by dać wykazać się swojemu maluchowi – podpowiedz mu, jakie drobiazgi dla siostry, babci, koleżanek (i dla ciebie!) może samodzielnie zrobić. Przedstawiamy pomysły na proste prezenty DIY, które w domu wykona każdy, mały gentleman.
Co dla dwu- i trzylatka? Oto 20 ciekawych pomysłów (ZOBACZ)

Co dla dwu- i trzylatka? Oto 20 ciekawych pomysłów (ZOBACZ)

2022-11-27
2-3 latek to już duży gość - jest szansa, że pobawi się czymś dłużej niż 10 minut. Oczywiście, jak będzie miał fajną zabawkę. Potrzebujecie takiej? Zobaczcie na...
Pomysły na prezent na Dzień Ojca

Pomysły na prezent na Dzień Ojca

2021-06-17
Święto wszystkich ojców zbliża się wielkimi krokami, więc to najwyższy czas, aby pomyśleć nad podarunkiem, który na długo zapadnie w pamięci rodzica. W poszuk...
wakacje-z-dzieckiem

Wakacje z dzieckiem. Jak się przygotować?

2021-06-15
Przed wyjazdem na wakacje z dzieckiem trzeba dokładnie przemyśleć kilka spraw. Dowiedz się, jak sprawić, aby urlop z maluchem był udany i pozwolił ci na należyty wypoczynek.
kosmetyki dla dziewczynki

Kosmetyki dla dziewczynki - które warto kupić?

2021-05-24
Niemal każda mała dziewczynka, prędzej czy później, zaczyna podkradać kosmetyki swojej mamy, by wypróbować je na sobie. Pojawia się pytanie: czy warto podarować jej własny, prywatny komplet kosmetyków? A może lepiej z tym zaczekać? Czy kosmetyki dla dziewczynki to dobry pomysł, a jeśli tak – to które z nich warto kupić?
jaki wózek dla dziecka?

Wózki dziecięce: Mutsy Igo, Evo, Nio, I2. Opinie i ranking

2020-10-07
Wybór wózka jest jedną z najważniejszych decyzji zakupowych, jakie młodzi rodzice muszą podjąć podczas kompletowania wyprawki. Wózek dziecięcy wiąże się zwykle z wysokimi kosztami, dlatego dobrze, jeśli wybierzesz taki, który posłuży wam co najmniej przez kilka lat. Za wysoką jakość oraz wielofunkcyjność cenione są wózki Mutsy – Igo, Evo, Nio, I2 – opinie zadowolonych rodziców mówią same za siebie. Przygotowaliśmy dla was zestawienie najlepiej ocenianych modeli. Sprawdźcie!