Data modyfikacji:

Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę u ortodonty?

Autor: Sylwia Stwora

Wielu rodzicom wydaje się, że kontrola uzębienia pociechy pod kątem prostych zębów we wczesnym wieku dziecięcym jest niepotrzebna. Zazwyczaj decydują się na nią dopiero wtedy, gdy zauważą u malucha wadę zgryzu. To duży błąd. Podpowiadamy, kiedy najlepiej wybrać się na pierwszą wizytę u ortodonty.

Pierwszą wizytę u ortodonty należy zaplanować już między 3 a 4 rokiem życia dziecka. Priorytetem podczas takiej kontroli jest prawidłowe ustawienie łuków zębowych i ukształtowanie u pociechy nawyków, które pomogą w utrzymaniu poprawnego układu zębów. Jeśli ustawienie 20 zębów mlecznych jest równe i nie ma między nimi szpar, zgryz jest właściwy. Jeśli lekarz stwierdzi, że wszystko jest w porządku, wystarczą kontrole raz w roku.

W przypadku, gdy maluch ssał smoczek lub palec dłużej niż 2 lata, zazwyczaj pojawia się u niego szpara między górnymi i dolnymi zębami, a „jedynki” ulegają pochyleniu. Wtedy lekarz może zalecić noszenie tzw. płytki przedsionkowej, co można określić jako bardzo wczesny aparat ortodontyczny. Kształtem przypomina smoczek, a wewnątrz ma plastikową, półkolistą płytkę, która formować będzie prawidłowe ułożenie łuku zębowego. Zazwyczaj powinna być noszona przez ok. 3 godziny dziennie oraz podczas snu.

Następnym ważnym okresem na wizytę u ortodonty przypada między 6 a 7 roku życia, gdy wyżynają się pierwsze zęby stałe. Lekarz oceni wtedy kondycję zgryzu i podejmie decyzję w sprawie ewentualnego, bardziej specjalistycznego leczenia. Ponadto, należy niezwłocznie zgłosić się na pierwszą wizytę u ortodonty w przypadku, gdy dziecko przedwcześnie traci zęby mleczne, ma nawyk oddychania przez usta, obgryzania paznokci, ssania palca, smoczka lub wciągania czy nadgryzania wargi.

Do 11-12 roku życia ortodonta skupia się u dziecka nad wyrównaniem proporcji szczęk, np. pobudzając ich wzrost, a prostowanie zaczyna się dopiero wtedy, gdy pociecha będzie miała już wszystkie zęby stałe, czyli w wieku ok. 12-14 lat.

Na pierwszą wizytę u ortodonty nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy jedynie starannie umyć zęby dziecku. Nie muszą być w pełni wyleczone, ubytki podczas kontroli w niczym nie przeszkadzają. Muszą jednak zostać wyleczone przed założeniem stałego aparatu ortodontycznego.

*Aby dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie

Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko czytać?

2019-07-31
Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!