Data modyfikacji:

Kiedy zacząć uczyć dziecko języka obcego?

Autor: Sylwia Stwora

Niejeden rodzic, chcąc zapewnić swojej pociesze jak najlepszą przyszłość, stara się, aby od najmłodszych lat poznawała ona język inny niż polski. Jednak wielu zadaje sobie pytanie, kiedy zacząć uczyć dziecko języka obcego, aby jego przyswajanie rzeczywiście zakończyło się sukcesem?

Najczęstszą odpowiedzią na tytułowe pytanie jest stwierdzenie „Im szybciej, tym lepiej”. Niektórzy biorą sobie to do serca i zaczynają oswajać malca z obcym językiem już od pierwszych miesięcy życia. Na porządku dziennym jest tworzenie programów językowych dla dzieci, które skończyły… 6 miesięcy. Jednak nie można dać się ponieść jedynie modzie i na siłę wpajać maluchowi frazy oraz słówka po angielsku, niemiecku, francusku, włosku czy rosyjsku. Wprawdzie im dziecko jest młodsze, tym stopień przyswajanej przez niego wiedzy jest wyższy, a pamięć lepsza, jednak to jak szybko i w jakim stopniu malec będzie nabywać nowe umiejętności zależy także od indywidualnego rozwoju. Stąd u niektórych pociech zbyt wczesne rozpoczęcie nauki języka obcego, zwłaszcza prowadzone w niewłaściwy sposób, np. ze złym akcentem, itp. może przynieść skutek odmienny od założonego.

Przed posłaniem malca na zajęcia z języka obcego, warto skonsultować się z logopedą, który pomoże zdiagnozować, czy dziecko ma wadę wymowy i czy jego rozwój nie jest zaburzony. Niestety, te czynniki mogą sprawić, że zbyt szybka chęć uczynienia z pociechy poligloty może utrudnić mu nabywanie nowych umiejętności.

Samą naukę obcej mowy warto rozpocząć dopiero wówczas, gdy dziecko dobrze wymawia głoski rodzimego języka oraz zna podstawy jego gramatyki. Zwykle proces ten trwa od narodzin do 5 roku życia, stąd dodatkowy język najlepiej wprowadzić w wieku przedszkolnym. Jednak należy pamiętać, że nauka ma mieć formę zabawy. Niezbędne jest także regularne utrwalanie nowych umiejętności. Jeśli już zdecydujesz się posłać pociechę na zajęcia z języka obcego najlepiej, aby odbywały się one 2-3 razy w tygodniu. Jedna godzina tygodniowo bez późniejszego utrwalania zdobytych umiejętności może okazać się stratą czasu.

Inaczej wygląda sytuacja w rodzinach dwujęzycznych. Jeśli jeden rodzin doskonale zna i nienagannie posługuje się obcym językiem, który dla niego jest rodzimą mową, wówczas oswajanie dziecka z nowym językiem można faktycznie rozpocząć bardzo wcześnie.

Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko czytać?

2019-07-31
Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!