Data publikacji:

Kiedy zrobić test ciążowy? Odpowiada ekspertka

Autor: Justyna Mazur
Pani doktor, kiedy zrobić test ciążowy? Kiedy kobieta bardzo chce zostać mamą i przeczuwa, że może być w ciąży, chce od razu to potwierdzić.

Najprostszą metodą na potwierdzenie ciąży jest wykonanie domowego testu ciążowego. Można je zakupić w każdej aptece lub w większości drogerii. Jeśli kobieta stosuje się do załączonej instrukcji to ich wiarygodność wynosi nawet 95-99 proc. Ważne, aby nie dać się ponieść emocjom i nie spieszyć się z jego wykonaniem! Sama wędrówka zapłodnionej komórki jajowej do macicy trwa ok. 7-9 dni. Dopiero po zagnieżdżeniu zarodka w endometrium we krwi i moczu kobiety pojawia się hormon beta-hcg, czyli gonadotropina kosmówkowa. Stężenie tego hormonu zwiększa się stopniowo, aby był wykrywalny musi przekroczyć granicę czułości testu (czułość jest podana na opakowaniu). Dlatego potwierdzenie w ten sposób ciąży ma sens dopiero w terminie spodziewanej miesiączki.

ZOBACZ KONIECZNIE: Pierwsze objawy ciąży. Niektóre bardzo dziwne!


Kiedy zrobić test ciążowy? Ważne, aby nie dać się ponieść emocjom i nie spieszyć się z jego wykonaniem! Sama wędrówka zapłodnionej komórki jajowej do macicy trwa ok. 7-9 dni. Dopiero po zagnieżdżeniu zarodka w endometrium we krwi i moczu kobiety pojawia się hormon beta-hcg, czyli gonadotropina kosmówkowa.

Zdarza się, że druga kreska na teście ciążowym jest bardzo słabo widoczna. Co wtedy?

Najważniejsze, żeby domowy test ciążowy wykonać zgodnie z instrukcją i nie robić go zbyt wcześnie. Najczęściej czas pomiędzy pobraniem próbki moczu, a wykonaniem testu to maksymalnie 15 minut. Na wynik testu wpłynąć mogą niektóre leki np. leki uspokajające, tabletki nasenne, czy leki przeciwalergiczne. Zaleca się zastosowanie moczu porannego, który jest najbardziej skondensowany. Jeśli kobieta nie zastosuje się do tych zasad, wynik testu może być zafałszowany. Z reguły na testach jedna kreska oznacza wynik negatywny, czyli nie ma ciąży, a dwie kreski, wynik pozytywny, czyli ciążę. Jeśli test wykonany jest za szybko, druga kreska może być słabo widoczna. Jednak dwie kreski, nawet blade, sugerują obecność hCG w moczu. W takim przypadku najlepiej powtórzyć test, można wykupić produkt innego producenta. Jest diagnoza się powtórzy i ponownie pojawi się blada kreska, to oznacza to wczesną ciążę i można umówić się na wizytę u ginekologa oraz wykonać badania laboratoryjne.

CZYTAJ TEŻ: Oto jak dwa razy, bez pudła, odkryłam, że jestem w ciąży? Żadne tam mdłości, zawroty głowy czy niepohamowany apetyt...

Tutaj kupisz wyprawkę dla ciężarnej i noworodka

No dobrze, widzimy dwie kreski na teście i od razu biegniemy do lekarza. Ale z tym też, zdaje się, warto nieco wstrzymać?

Choć domowy test ciążowy może potwierdzić ciążę, to dopiero wizyta u ginekologa, a dokładniej wykonanie badania ginekologicznego i USG, może dać kobiecie stuprocentową pewność. Lepiej nie śpieszyć się z wizytą, bo ginekolog nic nie będzie widział, a jedyne co będzie w stanie zrobić to skierować pacjentkę na badanie krwi, które potwierdziłoby obecność w organizmie hormonu ciążowego hCG. Najlepiej umawiać się w między 6 a 8 tygodniem ciąży. Podczas wizyty lekarz przeprowadzi badanie ginekologiczne; polega ono na wsunięciu palców do pochwy i lekkim uciskaniu brzucha. Ginekolog dzięki temu jest w stanie m.in. stwierdzić, czy trzon macicy jest rozpulchniony, co może być symptomem ciąży. W ok. 6 tygodniu ciąży lekarz podczas badania USG może zaobserwować tętno, co jest ostatecznym potwierdzeniem ciąży.

Dr Joanna Gaweł pracuje w klinice Invicta we Wrocławiu

Tekst: Justyna Mazur