Data modyfikacji:

Komunikacja miejska a wyjście z dzieckiem – zasady bezpiecznej podróży

Autor: Sylwia Stwora

Samochód niespodziewanie się zepsuł, a może czeka Cię przejazd z dzieckiem tramwajem lub autobusem. Podpowiadamy, jakie są podstawowe zasady bezpiecznej podróży komunikacją miejską z pociechą.

Nie ma co ukrywać – komunikacja miejska nie jest najlepszym środkiem transportu dla rodzica z małym dzieckiem, zwłaszcza w godzinach szczytu. Tłok, brak wolnych miejsc do siedzenia czy specjalnych podjazdów dla wózków oraz masa zarazków – to największe niedogodności. Jednak pamiętając o kilku zasadach można bezpiecznie przemieścić się z dzieckiem w wyznaczone miejsce oraz wrócić całym i zdrowym do domu. Przede wszystkim, jeśli zabierasz ze sobą wózek przyjrzyj się rozkładowi jazdy i wybierz te kursy, które obsługują autobusy niskopodłogowe. Kierowca zawsze może wykorzystać funkcję tzw. przyklęku, czyli obniżenia podłogi pojazdu do poziomu przystanku. Wsiadając, wybieraj drzwi z dwoma skrzydłami – przy jednym istnieje ryzyko zaklinowania się wózka. Przy opcji jazdy tramwajem, lepiej zrezygnować z wózka na rzecz chusty czy nosidełka.

Gdy już znajdziesz się w środku pojazdu, zajmij miejsce wydzielone dla wózków lub siedzenie opatrzone naklejką matki z dzieckiem na kolanach. Nawet jeśli jest ono zajęte możesz żądać, aby je zwolnić. Ustaw wózek w dogodnej pozycji, najlepiej przy przedniej ściance wyznaczonego miejsca i zablokuj go. W celach bezpieczeństwa, przy wysiadaniu warto nacisnąć przycisk z symbolem wózka – wówczas nie grozi Wam przyciśnięcie drzwiami. Pamiętaj, że maluchy do 4 roku życia mogą jeździć komunikacją miejską za darmo.

Niestety, niekiedy dziecko może cierpieć na chorobę lokomocyjną. Wówczas przed wyjściem z domu należy podać mu lek zapobiegający wystąpieniu nudności, wymiotów czy bólu głowy wynikających z jazdy autobusem czy tramwajem. Warto też pamiętać o tym, że jeśli szykujecie się do dłuższej podróży, pociecha powinna zjeść ostatni, lekki posiłek maksymalnie godzinę przed wyjazdem. Gdy już znajdziecie się w środku pojazdu, zajmij z malcem miejsce przy oknie – w razie potrzeby będziesz je mogła uchylić, aby dziecko zaczerpnęło świeżego powietrza.

Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko czytać?

2019-07-31
Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!