Data publikacji:

Kubeczek menstruacyjny. Hit czy kit? (OPINIE UŻYTKOWNICZEK)

Autor: Justyna Mazur

W Polsce funkcjonuje jako mało popularny gadżet, ale są kraje, gdzie kubeczek menstruacyjny leży w każdym supermarkecie. Jakie są wady i zalety kubeczków, jak je stosować i ile kosztują? Zobaczcie koniecznie!

Na początek kilka faktów. Kubeczek menstuacyjny, który stanowi wartą rozważenia alternatywę dla podpasek i tamponów, to wcale nie wymysł naszych czasów - prace nad nimi trwały już od lat 30. XX wieku! Początki nie były jednak zbyt obiecujące i o przedmiocie w kontekście masowego handlu trzeba było na długie lata zapomnieć. Dopiero 50 lat później, gdy kubeczki menstruacyjne zaczęto produkować z bardziej miękkich materiałów, nadeszła lepsza passa i przypominający dzwon kubeczek zyskał zdecydowanie większą popularność wśród kobiet na całym świecie.

Kubeczek menstuacyjny - jak to działa?

Kubeczek menstruacyjny zakłada się podobnie jak tampon - zasadnicza różnica jest taka, że tampon wchłania krew menstruacyjną, a kubeczek ją tylko gromadzi, jest więc wielokrotnego użytku. To, co dla jednych jest zaletą, dla innych może być wadą - wiele kobiet zraża się do kubeczków, bo nie wyobraża sobie opróżniania go w miejscach publicznych.

Przed włożeniem kubeczka do pochwy, składa się go. W środku wraca on do rozłożonego kształtu i przylega szczelnie (a przynajmniej powinien!) do ścianek pochwy, co minimalizuje ryzyko wypływu krwi na zewnątrz. Według zapewnień producentów, kubeczki można stosować nawet kilkanaście lat, ponieważ są wykonane z bardzo trwałych materiałów. Kubeczek można sterylizować w gorącej wodzie.

Kubeczki można stosować w dzień i w nocy. Producenci piszą, że można ich nie opróżniać nawet przez 12 godzin, ale jak mówią użytkowniczki, to mit; w rzeczywistości zawartość wylewa się maksymalnie co kilka godzin. Po każdym ściągnięciu kubeczka należy go przemyć pod bieżącą wodą, a po zakończeniu okresu - wygotować we wrzątku.

Jak wybrać kubeczek menstruacyjny?

Prawidłowo dobrany kubeczek nie powinien powodować u kobiety dyskomfortu! Istnieją różne rozmiary kubeczków - podobnie, jak są różne rozmiary tamponów. Wybór modelu powinien być uzależniony od wysokości szyjki macicy, a średnicy - od wieku i doświadczeń życiowych (ciąża). Przed zakupem pierwszego kubeczka warto o tym porozmawiać z ginekologiem. Pomocne w wyborze są też specjalistyczne strony, które krok po kroku pomagają w doborze.

Kubeczek menstruacyjny - zalety

Bez wątpienia kubeczek menstruacyjny jest wart rozważenia - choćby dlatego, że stanowi ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych środków higienicznych. Kubeczki są wielorazowe, używając ich nie produkujemy co miesiąc znacznej ilości odpadów.

Kubeczek menstruacyjny dla początkujacych, Lili Cup, od 99,90 zł 

Kubeczki dobrej jakości, w odróżnieniu od tamponów i podpasek, są wykonane z bezpiecznych dla ciała materiałów i nie powinny uczulać.

Do plusów można zaliczyć też kwestie finansowe - kubeczek, choć kosztuje kilkadziesiąt złotych, szybko się zwraca. Niektóre posiadaczki kubeczków zaobserwowały, że dzięki nim znacznie spada ryzyko infekcji intymnych. Kubeczek nie powoduje też wysuszania pochwy.

Kubeczek menstruacyjny - minusy

Wydawać by się mogło, że kubeczki mają same zalety, ale, rzecz jasna, tak nie jest. Przede wszystkim - kubeczki nie wszystkim kobietom pasują, są takie, u których powodują duży dyskomfort. Aby się przekonać, czy jesteś w tej grupie musisz kupić kubeczek - jeżeli nie będzie pasował, kilkadziesiąt złotych musisz spisać na straty, bo raz użytego produktu nie można zwrócić do sklepu czy podarować komuś innemu. Problemem jest też dobór odpowiedniego kubeczka. W ekstremalnych sytuacjach poszukiwanie ideału może pochłonąć kilkaset złotych!

kubeczek menstruacyjny składany Lily Cup, od 134 zł

Na początku użytkowania aplikacja kubeczka może nastręczać pewnych trudności. Podobnie jest z wyjęciem - wiele użytkowniczek skarży się, że wraz z kubeczkiem, z pochwy sączy się krew, która brudzi bieliznę.

Producenci twierdzą, że kubeczki nie śmierdzą - w przeciwieństwie do zużytych tamponów czy podpasek, ale  jak pokazuje praktyka, to nie do końca prawda. Aby zneutralizować zapach wystarczy jednak zalewać kubeczek wrzątkiem z sodą oczyszczoną i kropelką olejku herbacianego.