Kubeczek menstruacyjny – opinie użytkowniczek, wady i zalety

W Polsce funkcjonuje jako mało popularny gadżet, ale są kraje, gdzie kubeczek menstruacyjny leży w każdym supermarkecie. Jakie są wady i zalety kubeczków, jak je stosować i ile kosztują? Jakie są opinie o kubkach menstruacyjnych? Opinie na ich temat mówią same za siebie. Sprawdź, jak kubeczki oceniane są przez kobiety i jak prawidłowo je stosować.
kubeczek menstruacyjny opinie

Trudno o kogoś, kto jeszcze o nich nie słyszał. Kubeczki menstruacyjne od kilku lat zdobywają nowe zwolenniczki, stanowiąc tańszą i bardziej ekologiczną alternatywę dla tamponów oraz podpasek. Ten sposób ochrony podczas okresu ma jednak tyle samo przeciwniczek, co zwolenniczek. Postanowiliśmy sprawdzić, co kryje się za jego popularnością i jak oceniają go najważniejsze recenzentki, czyli kobiety.

Najważniejsze informacje o kubeczkach menstruacyjnych

Na początek kilka faktów. Kubeczek menstuacyjny, który stanowi wartą rozważenia alternatywę dla podpasek i tamponów, to wcale nie wymysł naszych czasów - prace nad nimi trwały już od lat 30. XX wieku! Początki nie były jednak zbyt obiecujące i o przedmiocie w kontekście masowego handlu trzeba było na długie lata zapomnieć. 

Dopiero 50 lat później, gdy kubeczki menstruacyjne zaczęto produkować z bardziej miękkich materiałów, nadeszła lepsza passa i przypominający dzwon kubeczek zyskał zdecydowanie większą popularność wśród kobiet na całym świecie.

Jak wygląda kubeczek menstruacyjny?

Kubek menstruacyjny kształtem przypomina kieliszek lub dzwon. Został on zaprojektowany tak, aby w sposób anatomiczny dopasowywać się do kobiecego ciała. Kubeczki menstruacyjne produkowane są z miękkiego i bezpiecznego silikonu lub tworzywa medycznego TPE.

Jak łatwo się domyślić, w odróżnieniu od podpasek i tamponów, kubeczek menstruacyjny jest produktem wielokrotnego użytku. Producenci kubeczków deklarują, że mogą służyć one kilka, a nawet kilkanaście lat. Wiele zależy od ich odpowiedniego stosowania.

Kubeczek menstuacyjny - jak to działa?

Kubeczek menstruacyjny zakłada się podobnie jak tampon - zasadnicza różnica jest taka, że tampon wchłania krew menstruacyjną, a kubeczek ją tylko gromadzi, jest więc wielokrotnego użytku.

Przed włożeniem kubeczka do pochwy, składa się go. W środku wraca on do rozłożonego kształtu i przylega szczelnie (a przynajmniej powinien!) do ścianek pochwy, co minimalizuje ryzyko wypływu krwi na zewnątrz. 

Kubeczki można stosować w dzień i w nocy. Producenci piszą, że można ich nie opróżniać nawet przez 12 godzin. Do takich obietnic warto podchodzić z rezerwą; wiele zależy rzecz jasna od obfitości miesiączki.

Jak wyjąć kubeczek? To jeszcze prostsze niż jego aplikacja. Wystarczy lekko pociągnąć za wypustkę znajdującą się u jego dołu, a następnie delikatnie wyciągnąć. Zgromadzoną krew należy wylać do toalety. Po każdym ściągnięciu kubeczka należy go przemyć pod bieżącą wodą (jeśli to możliwe – z dodatkiem płynu do higieny intymnej), a po zakończeniu okresu - wygotować we wrzątku.

Według zapewnień producentów, kubeczki można stosować nawet kilkanaście lat, ponieważ są wykonane z bardzo trwałych materiałów. Kubeczek po zakończeniu każdej miesiączki należy wyparzyć we wrzątku, wysuszyć i przechowywać w suchym, zamkniętym miejscu.

Jak wybrać kubeczek menstruacyjny?

Aby kubeczek menstruacyjny był wygodny i skuteczny, należy dopasować go do wielu indywidualnych cech. Należą do nich:

  • wiek,
  • obfitość krwawień,
  • wysokość szyjki macicy (najważniejsze kryterium),
  • ilość przebytych porodów,
  • waga i wzrost,
  • poziom aktywności fizycznej.

Istnieją różne rozmiary kubeczków - podobnie, jak są różne rozmiary tamponów. Kubeczki menstruacyjne najczęściej dostępne są w rozmiarach oznaczonych symbolami S, M, L oraz XL. Czasami są to litery (A, B, C). Każdy z rozmiarów dedykowany jest kobietom o odmiennych cechach, dlatego przed zamówieniem własnego modelu należy dokładnie zapoznać się ze specyfikacją rozmiarówki. Przed zakupem pierwszego kubeczka warto o tym porozmawiać z ginekologiem. Pomocne w wyborze są też specjalistyczne strony, które krok po kroku pomagają w doborze.

Skąd będziesz wiedziała, że twój kubeczek jest idealnie dobrany? Po pierwsze, prawidłowo dobrany kubeczek nie powinien powodować u kobiety dyskomfortu. Po drugie, kubeczek musi ściśle przylegać do ścian pochwy, aby zapobiegać wyciekaniu krwi menstruacyjnej.

Mitem jest to, że kubeczki menstruacyjne nie mogą być stosowane przez dziewice. Producenci gwarantują, że kubeczek we właściwym rozmiarze nie spowoduje uszkodzenia błony dziewiczej.

Kubeczki menstruacyjne: opinie. Jaki wybrać?

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem kubka menstruacyjnego, zwróć uwagę na kubeczek menstruacyjny Mooncup - to jeden z popularniejszych produktów w tej kategorii. Prezentuje się bardzo klasycznie, a rozmiary poszczególnych modeli są określone literami A oraz B.

Opinia: Rewelacja, polecam każdej kobiecie. Zwłaszcza jeśli ma obfite miesiączki.

Innym bardzo dobrze ocenianym kubeczkiem jest Lily Cup Ziggy. Ten model posiada zapobiegającą przeciekaniu podwójną krawędź, dzięki czemu w trakcie miesiączki nie będziesz musiała rezygnować z ulubionych aktywności. Dobierając właściwy rozmiar, będziesz bardzo zadowolona z jego użytkowania.

Opiniaa: Ogólnie jestem zachwycona tym kubeczkiem, udało mi się go od razu dobrze założyć, mimo że podobno nie jest najłatwiejszy w obsłudze i ani razu mi nie przeciekał, co w przypadku innych kubeczków zdarzało się właściwie za każdym razem. Prawdopodobnie po prostu znalazłam w końcu kształt dla siebie i bardzo się z tego cieszę bo do podpasek i tamponów na prawdę nie chcę już nigdy wracać.

Trzecim kubeczkiem menstruacyjnym, któremu warto poświęcić uwagę jest produkt marki Fun Factory. Kubeczek ma lekko wygięty kształt, dzięki czemu jeszcze lepiej dopasowuje się do pochwy i zapewnia maksymalny komfort.

Opinia: Mam obfite miesiączki, ale nie mam ukończonych 30 lat i nie mam dzieci, jednak świetnie spisuje się większy kubeczek na te gorsze dni, mniejszy za to w lżejsze dni jest wystarczający i wygodniejszy w aplikacji. Anatomiczny kształt, który wyróżnia kubeczki spośród dostępnych na rynku innych producentów, sprawia, że są niewyczuwalne i idealnie dopasowane.

Kubeczek menstruacyjny – wady i zalety

Za popularnością kubeczka menstruacyjnego stoją jego liczne zalety, które skłoniły wiele kobiet do ostatecznego pożegnania się z tamponami oraz podpaskami. Jak każde rozwiązanie, kubeczek menstruacyjny ma również swoje minusy. Zapoznaj się z nimi i sama zdecyduj, czy stosowanie tej formy ochrony podczas miesiączki okaże się dla ciebie wygodne.

Zalety kubeczka menstruacyjnego

Bez wątpienia kubeczek menstruacyjny jest wart rozważenia - choćby dlatego, że stanowi ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych środków higienicznych. Kubeczki są wielorazowe, używając ich, nie produkujemy co miesiąc znacznej ilości odpadów.

Kubeczki dobrej jakości, w odróżnieniu od tamponów i podpasek, są wykonane z bezpiecznych dla ciała materiałów i nie powinny uczulać. Warto wiedzieć, że wiele tradycyjnych środków higienicznych poddawanych jest chemicznemu bieleniu, co zwiększa ich toksyczność.

Do plusów można zaliczyć też kwestie finansowe - kubeczek, choć kosztuje kilkadziesiąt złotych, szybko się zwraca. Decydując się na stosowanie kubeczka menstruacyjnego, możesz zapomnieć o comiesięcznym wydawaniu pieniędzy na podpaski i tampony.

Niektóre posiadaczki kubeczków zaobserwowały, że dzięki nim znacznie spada ryzyko infekcji intymnych. To dlatego, że kubeczek nie powoduje też wysuszania pochwy. O ile tampon lub podpaska wraz z krwią pochłania niezbędny dla zdrowia pochwy śluz, o tyle kubeczek menstruacyjny nie jest wykonany z materiałów chłonnych, zachowując w drogach rodnych odpowiednie środowisko.

Przeciwniczki stosowania kubeczków menstruacyjnych często podkreślają, że jest to rozwiązanie niehigieniczne, co bardzo mija się z prawdą. Dobrej jakości kubeczek menstruacyjny przewyższa tampony i podpaski w tej kwestii. Krew zbierana w kubeczku jest sterylna i nie rozkłada się, nie powodując nieprzyjemnego zapachu – w odróżnieniu od zwykłych środków ochronnych.

Kubeczek menstruacyjny - wady

To, co dla jednych jest zaletą, dla innych może być wadą - wiele kobiet zraża się do kubeczków, bo nie wyobraża sobie opróżniania go w miejscach publicznych. Używanie go np. w galerii handlowej lub w pracowniczej łazience może wiązać się ze sporym dyskomfortem.

Częstym kłopotem okazuje się dobór właściwego rozmiaru kubeczka. Wybierając zbyt mały ryzykujesz, że krew będzie przeciekać. Zbyt szeroki kubeczek będzie z kolei uwierał. Czasem kobieta musi kupić 2, a nawet 3 kubeczki menstruacyjne, aby trafić na ten idealny.

Aby się przekonać, czy kubeczek menstruacyjny jest dla ciebie, musisz zaryzykować. Pamiętaj, że jeżeli nie będzie pasował, kilkadziesiąt złotych musisz spisać na straty, bo raz użytego produktu nie można zwrócić do sklepu czy podarować komuś innemu. Przed zakupem warto zasięgnąć porady u ginekologa, który pomoże ci wytypować najbardziej odpowiedni rozmiar.

Czy kubeczek menstruacyjny śmierdzi?

Nowy kubeczek menstruacyjny jest całkowicie bezwonny. Wiele kobiet zastanawia się, czy nieprzyjemny zapach krwi menstruacyjnej będzie utrzymywał się w nim po dłuższym użytkowaniu. O ile będziesz czyścić swój kubeczek regularnie, taka sytuacja nie powinna mieć miejsca.

Kubeczek menstruacyjny należy myć po każdym opróżnieniu. W tym celu używaj ciepłej wody z dodatkiem środka do higieny intymnej. Ponadto, po zakończeniu każdej miesiączki, wyparzaj kubeczek we wrzątku. Do wody możesz dodać kilka kropli olejku o właściwościach antyseptycznych (np. herbacianego), który jeszcze lepiej go odkazi, a jednocześnie nada mu przyjemny zapach.

Kubeczek menstruacyjny – rozwiązanie dla każdej kobiety

Kubeczek menstruacyjny może być stosowany przez każdą kobietę, niezależnie od wieku, budowy ciała czy liczby przebytych porodów. Kluczem do jego wygodnego używania jest dobór właściwego rozmiaru, w czym może pomóc ci lekarz ginekolog. Możesz być pewna, że odkrywając zalety kubeczka menstruacyjnego, nie będziesz chciała powrócić do podpasek i tamponów.