Data publikacji:

Łóżko piętrowe – na co zwrócić uwagę podczas zakupu

Autor: Sylwia Stwora

Jeden, niewielki pokój dzieli dwójka dzieci? Zaoszczędź miejsce i wstaw do niego łóżko piętrowe. Podpowiadamy, czym należy kierować się podczas zakupu tego mebla, aby był nie tylko funkcjonalny, ale przede wszystkim bezpieczny dla maluchów.

Łóżko piętrowe to idealne rozwiązanie, gdy chcemy zapewnić rodzeństwu odpowiednio dużo miejsca do zabawy, nauki i spania, a jednocześnie nie mamy zbyt szerokiego pola manewru ze względu na metraż pokoju. Wybierając odpowiedni model należy kierować się wiekiem pociech. W przypadku mniejszych dzieci niezbędne będą ochronne barierki zabezpieczające je przed wypadnięciem z łóżka. Powinny być wąsko rozstawione, aby malec nie mógł się pod nimi przedostać. Drabinka lub schodki muszą posiadać poręcze oraz swobodnie pozwalać dziecku na postawienie na nich stopy. Jeśli rodzeństwo jest starsze można wybrać prostą konstrukcję.

Kolejna kwestia to długość i szerokość materaca, którą należy uzależnić od gabarytów pociech, jednocześnie biorąc poprawkę na to, że dzieci bardzo szybko rosną. Warto więc zainwestować w nieco większy model, aby służył przez kilka lat. Materac powinien być hypoalergiczny, sprężysty i wyposażony w pokrowiec na zamek – łatwo go zdejmiesz i wyczyścisz.

Jeśli chodzi o materiał, najlepiej wybierać łóżko piętrowe z drewna, np. sosnowego lub z olchy. Meble ze stalową konstrukcją są trwalsze i sprawdzą się w nowoczesnych aranżacjach.

Odległość dolnej części mebla od podłogi powinna wynosić około 40-50 cm, a odległość między górą i dołem ok. 100 cm. Należy też pozostawić dziecku co najmniej 85 cm wolnej przestrzeni pomiędzy górnym materacem a sufitem. Najlepszy model to taki, który pozwala malcowi swobodnie usiąść.

Warto też zwrócić uwagę, czy łóżko ma wysuwaną komodę, do której będzie można schować np. pościel czy zabawki lub czy jest wyposażone w wysuwane biurko. W ten sposób zaoszczędzisz miejsce na kolejną szafę. Dobrym rozwiązaniem może być model modułowy, z którego w dowolnej chwili można zrobić dwa oddzielne łóżka.