Data publikacji:

Meningokoki zbierają śmiertelne żniwo. Rozpoznanie tego objawu może uratować życie!

Autor: Justyna Mazur

Te doniesienia prasowe sprawiają, że na chwilę wstrzymuję oddech, bo ogarnia mnie paraliżujący strach. Podobnie było tym razem, gdy usłyszałam o 4-letnim chłopcu, który zmarł w Rybniku na sepsę wywołaną meningokokami. Choroba powstępuje dramatycznie szybko i może zabić w ciągu kilku godzin, dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnoza.

Na początek jednak chcę Was jednak nieco uspokoić - do inwazyjnej choroby meningokokowej, która możne prowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub sepsy (posocznicy) i zakończyć się tragicznie, dochodzi stosunkowo rzadko. Według statystyk Głównego Inspektoratu Sanitarnego w 2016 roku w całej Polsce odnotowano 167, a w 2017 - 228 przypadków.

Meningokoki. Kto choruje najczęściej?

W 2016 roku śmiertelność wyniosła 19 proc.;  grupą największego ryzyka są niemowlęta do 12 miesiąca życia (Krajowy Ośrodek Referencyjny ds Bakteryjnych Zakażeń Ośrodkowego Układu Nerwowego podaje, że w ostatnich latach w tej grupie wiekowej było to średnio około 12 przypadków na 100000 ), choć częściej niż statystycznie chorują też dzieci do 5. roku życia, nastolatki (w wieku 15–19) i młodzi dorośli (20–24) oraz osoby po 65. roku życia. Nie oznacza to oczywiście, że bakteria może uaktywnić się w każdym wieku. No właśnie - uaktywnić. Wielu z nas jest jej nosicielami.

Naukowcy, mimo wielu prób, do tej pory nie ustalili, dlaczego u jednych osób te same szczepy wywołują tragiczne w skutkach zakażenie, a u innych pozostają jedynie na etapie kolonizacji. W Polsce za 50-70% zakażeń odpowiadają meningokoki serogrupy B. Jest kilka różnych szczepionek, które, zdaniem lekarzy, obniżają ryzyko zachorowania na różne grupy bakterii.

Oprócz zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i posocznicy, meningokoki mogą prowadzić też do zapalenia stawów, zapalenia płuc, zapalenia osierdzia i wsierdzia, zapalenia szpiku kostnego, zapalenia ucha środkowego, gardła, zakażeń w obrębie układu moczowo-płciowego i miednicy małej.

Beurer, bezdotykowy termometr polecany przez setki rodziców - zobacz!

Choroba meningokokowa - objawy

Niestety, na początku inwazyjna choroba meningokowa przypomina zwykłe przeziębienie - pacjenci skarżą się na złe samopoczucie, mają gorączkę, bóle stawowo-mięśniowe i zaburzenia pokarmowe. Do tych objawów mogą dołączyć:

 • senność
 • trudności w oddychaniu
 • wymioty
 • brak apetytu
 • obniżone napięcie mięśniowe
 • drgawki
 • sztywność karku
 • bóle kończyn
 • nienaturalny kolor skóry
 • tkliwość skóry (u dzieci objawia się tym, że nie chcą być brane na ręce, bo sprawia im to ból)
 • wybroczyny
 • Ten ostatni objaw jest bardzo charakterystyczny, choć występuje tylko w połowie przypadków zachorowań. W momencie wystąpienia wybroczyn stan jest już bardzo poważny, czasem krytyczny - należy niezwłocznie podać specjalny antybiotyk. Wysypka nie blaknie pod naciskiem - aby przekonać się, czy właśnie z taką mamy do czynienia, można wykonać tzw. test szklanki, przyciskając naczyniem miejsca z wybroczynami; jeżeli nie znikają, należy NATYCHMIAST zaalarmować służby; poniżej możecie zobaczyć, jak wyglądają charakterystyczne dla choroby meningokokowej plamki.

  Mam nadzieję, że z tej wiedzy nigdy nie będziecie musieli skorzystać!