Znów mokre łóżko po nocy? Zobacz, czy już czas na lekarza

0

Twój maluch znów zasikał łóżko? Sprawdź, do jakiego wieku może się mu to przytrafiać, a kiedy niezwłocznie należy pójść do lekarza.

Na początek kilka ważnych informacji. Myślę, że wielu z Was uspokoją. Otóż według szacunków specjalistów, problem nietrzymania moczu dotyczy nawet 300 tys. dzieci w Polsce w wieku od 5 do 18 lat. Dlaczego od 5.? Bo młodszych w statystykach się nie ujmuje! (ba, niektórzy lekarze uznają nawet, że normą jest 6, a nie 5 lat!).

Jeżeli zatem martwicie się, że dawno odpieluchowany trzy czy czterolatek siusia w nocy, robicie to zupełnie niepotrzebnie! To normalna sprawa związana z niedojrzałością układu moczowego i nieuregulowaną jeszcze produkcją hormonu, który zagęszcza w nocy mocz. Nie da się nauczyć niesikania w nocy! Do tego po prostu trzeba dorosnąć.

ZOBACZ KONIECZNIE: Kiedy jest najlepszy czas na odpieluchowanie? Znam odpowiedź!

Jeżeli dziecko moczy się w nocy częściej niż raz w miesiącu i już dawno skończyło 5. lat, warto udać się po pomoc do pediatry. Ten zleci wykonanie podstawowych badań (badanie i posiew moczu, USG jamy brzusznej) i przeprowadzi dokładny wywiad, pytając m.in. rodziców, czy nie mieli takiego samego kłopotu w przeszłości. W zależności od wyników badań, pediatra może skierować do nefrologa lub urologa.

prześcieradło lub podkład nieprzemakalny to dobry pomysł, gdy dziecko się moczy w nocy; od 25 zł

Jak pomóc w domu?

-Gdy tylko zauważymy problem możemy pomóc dziecku wprowadzając w jego życie pewne zasady mające na celu regulację pracy pęcherza moczowego. Do zasad tych należą:  przyjmowanie odpowiednio dużej ilość płynów, w regularnych odstępach w ciągu dnia, systematyczne oddawanie moczu, wstrzymanie się od picia na 2h przed snem. Należy również ograniczyć, szczególnie w godzinach wieczornych, spożywanie takich produktów jak napoje zawierające kofeinę, soki z owoców cytrusowych, nabiał, ponieważ zwiększają one ilość moczu wytwarzanego w nocy – radzi mgr psychologii, lek. med. Ilona Chudzik, ekspertka kampanii suchyporanek.pl

Ilona Chudzik przekonuje też, by pod żadnym pozorem nie karać dzieci czy się z nich wyśmiewać, bo nie robią tego świadomie. Dzieciom, które czują ogromny dyskomfort psychiczny z powodu nocnego moczenia, z pomocą przyjść mogą bajki terapeutyczne.

Skąd bierze się problem?

U podłoża nocnego nietrzymania moczu u dzieci leżą pewne zaburzenia fizjologiczne dotyczące ilości produkowanego w nocy moczu, pojemności pęcherza i zaburzeń snu, a nie jak jest powszechnie przyjmowane – zaburzenia natury psychologicznej lub psychiatrycznej.

Prawidłowo dziecko powyżej 5 roku życia powinno produkować 80% moczu w dzień, a 20% moczu w nocy, co pozwala przy prawidłowej pojemności pęcherza przespać całą noc bez konieczności wybudzania celem oddania moczu. Zależy to od prawidłowego dobowego rytmu wydzielania hormonu wazopresyny (mniej w dzień a więcej w nocy co powoduje zmniejszenie produkcji moczu). Dzieci moczące się podczas snu produkują takie same ilości moczu  w dzień i w nocy (z uwagi na brak dobowego rytmu wydzielania wazopresyny) co może być przyczyną bezwiednego moczenia. Kolejnym elementem predysponującym do moczenia nocnego jest zbyt mała pojemność pęcherza moczowego –  co prowadzi do „przelewania” się moczu z pęcherza w nocy.

Na obydwie te sytuacje nakładają się zaburzenia snu powodujące, że sygnał z wypełnionego w nocy pęcherza jest zbyt slaby, aby obudzić dziecko i dochodzi do zmoczenia. Wspominane zaburzenia psychologiczne mogą występować u dzieci z moczeniem nocnym częściej niż w populacji ogólnej, ale jest to związane z niekorzystnym oddziaływaniem moczenia na dziecko. Udowodniono, że podjęcie skutecznego leczenia moczenia nocnego prowadzi do ustąpienia zaburzeń psychologicznych (…)

Podstawowe zasady leczenia takie jak prawidłowe przyjmowanie płynów w ciągu dnia i ograniczenie przyjmowania płynów na 2h przed snem mogą być wprowadzone u każdego dziecka. Dalsze etapy leczenia np. desmopresyną lub alarmem wybudzeniowym mogą być wprowadzone jedynie pod nadzorem lekarza”  Dr n. med. Michał Maternik, suchyporanek.pl

Udostępnij

Zostaw komentarz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.