Data publikacji:

Na czym polega freebirthing?

Autor: Sylwia Stwora

Bez asysty lekarza czy położnej, a także bez obecności męża lub innego członka rodziny. Freebirthing to nowy trend w rodzeniu dzieci, który opiera się na wydawaniu potomka na świat w samotności.

Freebirthing to forma całkowicie odmienna od tej obserwowanej obecnie na salach porodowych w polskich szpitalach, gdzie w trakcie narodzin dziecka, oprócz personelu medycznego, wokół przyszłej mamy gromadzi się szereg innych osób. W tzw. porodzie rodzinnym najczęściej uczestniczy mąż, rodzice, przyjaciele, itp. W przypadku szpitala klinicznego często porodowi przyglądają się stażyści. Natomiast, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, kobiety coraz częściej decydują się na samodzielny poród. Wybierając freebirthing, czyli inaczej wolny poród lub poród bez asysty, chcą przeżyć moment przyjścia na świat pociechy bez pomocy i towarzystwa kogokolwiek. Rodzenie w zaciszu własnego domu czy mieszkania jest świadomą decyzją.

Choć brzmi jak szaleństwo, wiele kobiet, które zdecydowały się na poród bez asysty podkreśla, że to niesamowite doświadczenie. Pozwala im w pełni przeżyć tak intymną chwilę jaką jest wydanie na świat dziecka. Nikt nie musi oglądać ich w stanie nieraz przypominającym furię, a dodatkowo nie stresują się ani nie czują presji ze strony lekarza czy położnej. Nie muszą też obawiać się o warunki szpitalne czy przykre doświadczenia związane z tą tak ważną w ich życiu chwilą, np. nacinanie krocza, itp. W freebirthingu akcja porodowa toczy się swoim naturalnym tempem.

Poród bez asysty budzi wiele kontrowersji choćby ze względu na to, że istnieje niebezpieczeństwo, że nawet przy dobrze prowadzonej ciąży i braku oznak co do wystąpienia problemów w czasie porodu, jednak coś może pójść nie tak, a kobieta będzie zdana tylko i wyłącznie na siebie. Przeciwnicy freebirthingu podkreślają, że niektóre przypadki wymagają interwencji w ciągu kilku minut. Brak profesjonalnej, medycznej pomocy może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu zarówno dziecka, jak i rodzącej.