Data publikacji:

Sen malucha pod kontrolą. Szukamy najlepszej niani elektronicznej

Autor: Justyna Mazur

Jaką nianię elektroniczną wybrać? Na rynku jest cała masa sprzętu, który oferuje przeróżne opcje: przesyła nie tylko dźwięk, ale także obraz, pokazuje nasilenie hałasu, ma lampkę nocną, gra kołysanki, a nawet służy jako...termometr. Niektóre urządzenia naprawdę fajnie wyglądają - te z kamerą przypominają droid BB-8 z Gwiezdnych Wojen! Ponieważ wybór jest ogromny, a ceny bardzo różne, postanowiłam sprawdzić na co w jakim przedziale cenowym można liczyć i co o wybranych modelach sądzą użytkownicy. TEKST: Joanna Łukaszewska

Do zakupu elektronicznej niani przekonaliśmy się podczas wakacji. Nasze mieszkanie jest niewielkie, kiedy młody śpi jesteśmy w pokoju obok i nie potrzebujemy żadnego nasłuchu. Ale podczas wakacyjnego wyjazdu, gdy chcieliśmy wyjść na grilla przed domek, zrobił się problem. Dzwoniliśmy do siebie na komórkę i zostawialiśmy jeden telefon (w trybie głośnomówiącym) w obok niego. Nasze rozwiązanie było jednak dość niewygodne, a ponieważ planujemy wyjeżdżać często, stąd decyzja - kupujemy elektroniczną nianię!

W poniższym zestawieniu nie biorę pod uwagę monitorów oddechu, które wykrywają bezdech u niemowląt. Mamy już coś takiego, interesuje nas więc sprzęt, który zaalarmuje nas, gdy dziecko się obudzi i rozpłacze.

Nianię elektroniczną można kupić już za nieco ponad 70 zł. Najtańsze wersje tego urządzenia nie posiadają kamer, ale spełniają swoją podstawową funkcję - przesyłają dźwięk.

Xblitz Baby Sound, od 69 zł

XBLITZ BABY SOUND pozwala na kontrolowanie tego, co dzieje się z dzieckiem w zasięgu do 250 m na otwartej przestrzeni. Odbiornik i nadajnik działają na baterie, a moment ich rozładowania jest sygnalizowany przez czerwoną diodę. Na odbiorniku wyświetla się też informacja o przesyłaniu dźwięku z pokoiku dziecka.

Producent niani BABELINE 2.1 zapewnia o kontakcie z pociechą na odległość nawet 300 m. To urządzenie również ma diody ostrzegające przed niskim poziomem baterii. Jest też system oszczędzania energii. W Babyline 2.1 wmontowano dodatkowo lampkę nocną. Poziomu dźwięku w pokoju dziecka pokazuje ledowy wskaźnik na odbiorniku. Użytkownicy mówią jednak, że z jakością dźwięku bywa różnie.

Nieco droższe nianie elektroniczne - te, które kosztują ponad 100 zł, wciąż wyglądają trochę jak walkie-talkie albo telefon komórkowy starej generacji, ale spełniają swoje zadanie.

BABYONO CYFROWA NIANIA - DWUSTRONNA ma bardzo dobre opinie: "Jakoś dźwięku jest świetna. Dziecko śpi na balkonie, a ja w domu słyszę jak chrapie! ", "dźwięk jest wyraźny i głośny, zarówno w jedną, jak i w drugą stronę". Wymienianą wadą, która powtarza się w kilku komentarzach, jest słaby zasięg (choć producent informuje, że działa do 300 metrów na otwartej przestrzeni). Niania jest wyposażona w klips umożliwiający noszenie odbiornika.

Gdy ważna jest dla Was nie tylko funkcjonalność, ale i wygląd, musicie nieco głębiej sięgnąć do kieszeni. Nianie, które cenowo zbliżają się do kwoty 150 zł, mają coraz ciekawszy design.

MOTOROLA MBP11 też bardzo pozytywne opinie: "piękny czysty dźwięk - odbiornik i nadajnik bardzo estetycznie wykonany", "produkt doskonałej jakości, w bardzo przystępnej cenie. Na duży plus zasługuje akumulator w stacji rodzica, który dość długo wytrzymuje bez ładowania (nie trzeba kupować baterii co jakiś czas)", "Nie trzeba nakierować mikrofonu na dziecko, wyłapuje wszystkie dźwięki". To urządzenie o zasięgu do 300 metrów wyposażone we wskaźnik naładowania baterii oraz intensywności dźwięku. W zestawie klips do paska.

W przedziale cenowym od 200 do 300 zł są już urządzenia wyposażone w kamery.

TRUELIFE NANNYCAM V24 to wideoniania z wyraźnym 2,4 calowym kolorowym wyświetlaczem LCD, termometrem pokojowym i automatycznym trybem nocnym. Produkt w ocenach klientów Ceneo uzyskał maksymalną liczbę gwiazdek. Rodzice chwalą urządzenie: "(kamera) Mała, nie przeszkadza. Instalacja jest bardzo prosta. Głośność dobrze dostosowana. Czujniki dobrze pracują. Spokojnie można brać!".

OVERMAX BABYLINE 6.1 to cyfrowa, bezprzewodowa niania z zasięgiem 300 m, trybem nocnym i komunikacją dwustronną. Posiada większy ekran od poprzedniej - 3.2 cala, system alarmowy i powiadomienia oraz łatwy w obsłudze interfejs. Kamera posiada też wbudowaną lampkę i czujnik temperatury. Recenzje zachęcają do zakupu: "Super obraz i dźwięk. Możliwość mówienia do dziecka i włączenia melodii to coś co wyróżnia nianie." Jedyny wymieniany minus: "kamerka nie działa bez ładowarki i nie ma żadnej przyssawki".

Na koniec mercedesy wśród niań - łączą ciekawy design i wysokie parametry techniczne z funkcjonalnością, ale za jakość trzeba odpowiednio zapłacić.

Avent Wideoniania Elektroniczna SCD 630/52, od 634 zł

Na PHILIPS AVENT WIDEONIANIA ELEKTRONICZNA SCD630/52 trzeba wydać ponad 600 zł. Co otrzymujemy w tej cenie? Jak informuje producent - niezwykle wyraźny kolorowy ekran (8,9 cm/3,5'' LCD) działający zarówno w dzień, jak i w nocy, możliwość dwukrotnego zbliżenia i przesuwania widoku, doskonałą jakość dźwięku (którą zapewnia technologia FHSS ), dwukierunkową komunikację i tryb wibracji oraz kołysanki, lampkę nocna i pomiar temperatury. Maksymalny zasięg wewnątrz — 50 m, na zewnątrz — 300 m.

MOTOROLA NIANIA MBP50  to także urządzenie działające w technologii 2.4 GHz (FHSS), co ma gwarantować świetną jakość dźwięku. W skład zestawu wchodzi kamera z funkcją noktowizora oraz panel sterujący dla rodzica z (większym niż poprzedni) ekranem o przekątnej 5,0 cala. Odbiornik posiada również alarm informujący o wyjściu poza zasięg urządzenia oraz o niskim stanie baterii. Tu też można sterować kamerą, mierzyć temperaturę pomieszczenia, puszczać kołysanki. Zasięg tego modelu to 300 m.

A Wy używacie niani elektronicznej? Jakie modele polecacie?