Odparzenie pupy u niemowlaka – leczenie i zapobieganie

1

Odparzenie pupy u niemowlaka zwykle pojawia się w wyniku zbyt długiego pozostawienia dziecka w mokrej pieluszce. Podpowiadamy, jak zapobiegać wystąpieniu nieprzyjemnych zmian oraz w jaki sposób leczyć odparzenia, gdy już się pojawią.

Odparzenia pupy u niemowlaka

Odparzenie pupy może wystąpić również po nocy lub w trakcie bardzo upalnych dni, kiedy zaniedbamy wymianę wypełnionej moczem lub kupą pieluchy. Brak dopływu powietrza do wrażliwej i delikatnej skóry w połączeniu w zawartym w moczu amoniakiem to najprostszy sposób na wystąpienie bolesnego zaczerwienia. Trudno gojące się zmiany mogą być także pochodną złej diety malca lub reakcją alergiczną na proszek do prania czy płyn do płukania, w którym wyprałaś pieluchy tetrowe.

Krem na odparzenia z hipoalergiczną lanoliną

Krem na odparzenia z hipoalergiczną lanoliną

Aby uniknąć odparzeń, należy zadbać o regularne i częste zmienianie pieluchy – niezależnie od tego, czy używasz pieluch tetrowych czy pampersów. Konieczne jest dokładne oczyszczenie oraz osuszenie strefy pieluszkowej – możesz używać chusteczek pielęgnacyjnych lub płatków kosmetycznych czy gazy nasączonej przegotowaną, letnią wodą. Nie zapomnij posmarować pupy maścią lub kremem ochronnym. Alternatywnie możesz używać talku.

Krem na odparzenia dla niemowląt

Krem na odparzenia dla niemowląt

Zadbaj również o odpowiedni przepływ powietrza – pieluchę zakładaj tak, aby między nią a brzuszek malca można było włożyć dwa palce. Zakładaj dziecku luźne ubranka i w ciągu dnia pozwalaj pupie odpocząć przez pewien czas od pieluszki, zwłaszcza w upalne, letnie dni. Ponadto pierz ubranka pociechy w środkach z atestami Instytutu Matki i Dziecka oraz Centrum Zdrowia Dziecka.

Krem-maść na odparzenia pupy

Krem-maść na odparzenia pupy

Kiedy już dojdzie do odparzenia niezbędne będzie delikatne smarowanie pupy malca maścią z dodatkiem cynku lub lanoliny. Do mycia zmienionych miejsc stosuj wodę przegotowaną z mydłem. Unikaj myjek i chusteczek jednorazowych.

Krem pod pieluszkę na odparzenia

Krem pod pieluszkę na odparzenia

Udostępnij

1 komentarz

Zostaw komentarz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.