Pan Poeta o „Podróży do przyjaźni”. To cenna lekcja! (RECENZJA + KONKURS)

8

Przyjemne rymy tworzone z dala od Częstochowy, świetne ilustracje, wartka akcja i bonus w postaci kolorowanek – jeżeli szukacie nowych, książkowych inspiracji dla swoich przedszkolaków, z czystym sumieniem polecam „Podróż do przyjaźni” Pana Poety.

I to wcale nie dlatego, że Świat Rodziców objął tę zwariowaną książkę patronatem! Polecam, bo po pierwsze bardzo przyjemnie i lekko się ją czyta, a po drugie – wspaniale ogląda za sprawą rysunków Jagody Charkiewicz. „Podróż do przyjaźni” to rymowana historia biedronki, którą – zupłnie jak Dorotkę z Krainy Oz, silny wiatr porwał setki kilometrów od domu. Kropkowata, bo taką ksywę nosi sympatyczna owadzica, postanawia wrócić na swoją polską łąkę, a za przewodnika wybiera węża. Grzechotnik ma jednak niecne zamiary – decyduje się na pomoc biedronce, bo ma nadzieję, że ta zaprowadzi go w miejsce, w którym są setki jej smacznych koleżanek.

15235379_1166281003448281_1352479965042595036_o

Przedziwny duet przemierza świat, aż w końcu trafia na polskie ziemie owocami i warzywami płynące. Gdy wygłodniały grzechotnik rzuca się na czosnek, rzodkiewkę, cebulę i dopada go niestrawność, do akcji wkracza Kropkowata, dając gadowi ważną lekcję. Więcej zdradzać nie będę, napiszę tylko, że opowiastkę wieńczy nienachalny morał a po lekturze można fajnie pogadać o istocie i sensie przyjaźni.

Siostra Dziedzica z uwagą oglądała ilustracje (i nawet – to niesłychane! – nie próbowała ich rwać i wkładać do buzi), Dziedzic zaśmiewał się w głos, gdy czytaliśmy o podstępnym wężu i biedronce, ja też od czasu do czasu rozdziawiałam buzię, bo spod pióra Pana Poety wyszło kilka zgrabnych aluzji i gier słownych. Fantastyczne jest też stado ptaków, które – niczym antyczny chór – komentuje poczynania bohaterów. Ptaszyska są czarno-białe – możecie je pokolorować jak tylko Wam w duszy zagra.

i-podroz-do-przyjazni

Podróż do przyjaźni, Pan Poeta, od 14,70 zł

PS. Komu książkę, ręka w górę! Mamy dla Was aż pięć egzemplarzy „Podróży do przyjaźni”! Jak zdobyć jeden z nich? To bardzo proste! Wystarczy, że w komentarzu pod tym tekstem napiszecie, jak poznaliście swojego najlepszego przyjaciela. Może być wierszem, ale i na prozę spojrzymy przychylnym okiem ;-) Nagrodzimy najzabawniejsze/najbardziej wzruszające historie. Na Wasze odpowiedzi czekamy do końca roku. Rozstrzygnięcie konkursu do 7 stycznia. Regulamin znajdziecie tutaj. Powodzenia!

Udostępnij

8 komentarzy

 1. To było w…przedszkolu! Bawiliśmy się w doktora, chowając w ustronne miejsca, by pani nie krzyczała ;-) Do dziś z Pawłem trzymamy się blisko, choć nie aż tak ;-) Najfajniejsze jest to, że zawsze mogę na nim polegać, choć dziś oboje mamy już 30 na karku i kilka siwych włosów.

 2. Chociaż chodzić już umiałam,
  Wciąż przyjaciół unikałam.
  Na podwórku zawsze sama,
  A przyjaźni ani grama.

  Jednak nadszedł dzień przełomu:
  Na kocyku koło domu,
  Starą lalką się bawiłam,
  I coś przez to przeoczyłam.

  Przy kocyku – niespodzianka!
  Stała pewna koleżanka.
  I mnie pyta czy siąść może,
  a ja myślę „O mój Bóże!”

  Tak zyskałam bratnią duszę,
  Choć się bałam, przyznać muszę.
  Jednak przyjaźń zwyciężyła
  I do dzisiaj jest mi miła.

  I po dziś dzień wspominamy,
  choć niemało lat już mamy,
  Jak to kiedyś kocyk stary,
  Nas połączył – nie do wiary!

 3. To już lat minęło dwanaście,
  mieliśmy w tedy po lat kilkanaście.
  W szkole w pantoflach do mnie przyszedłeś,
  na lekcje pamiętam w tedy nie poszedłeś.
  Pod klasą czekałeś cierpliwie na mnie
  i wystroiłeś się pięknie dla mnie.
  Od razu dobrze nam się rozmawiało
  i wszystkie przerwy razem spędzało.
  A potem moim mężem zostałeś
  i aż do teraz ze mną wytrwałeś.
  Tak najlepszego przyjaciela poznałam
  i BARDZO mocno go pokochałam :)

 4. A ja moją Kasię
  poznałam po prostu – w klasie
  była zadziorna i pyskata
  (i tak jej zostało na lata)
  Do dziś się z Kachą trzymamy
  choć już na karku czterdziechę mamy

  • Obydwie na „S” się nazywamy
   więc tak nas Panie w pierwszej klasie wyczytały
   i kazały razem do ławki siadać,
   nie marudzić i nie gadać.
   Bardzo mi się Marta spodobała
   i mimo zakazu z nią pogadałam.
   Mimo 20 lat minionych, nadal się przyjaźnimy,
   często spotykamy na ulicy widzimy,

 5. Moja przyjaciolke piznalam na wycieczce miedzyklasowej do Paryza a w zasadzie w drodze do Francji. Jechalismy autokarem mielismy kilka przerw podczas podrozy zatrzymalismy sie na jednej ze stacji benzynowych wyszlam rozprostowac nogi podeszlam do niej mowie Czesc Kaska a ona patrzy na mnie ze zdziwnieniem nie jestem Kaska tylko Ola cala wycieczke spedzylismy razem zdazylysmy sie nawet zgubic w Disneylandzie…

Zostaw komentarz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.