Data modyfikacji:

Pierwsza wizyta u dentysty – co zrobić, by dziecko się nie bało?

Autor: Sylwia Stwora

Pierwsza wizyta u dentysty to często dla malucha wielki stres powodowany przez charakterystyczne dźwięki w gabinecie, specjalistyczne narzędzia i ubranie lekarza. Podpowiadamy, co zrobić, by dziecko się nie bało.

Pierwsza wizyta u dentysty jest niezwykle ważna i powinna zostać zaplanowana nawet, gdy nic się nie dzieje, a dziecko nie skarży się na ból. Wtedy zwykła kontrola uzębienia nie spowoduje strachu, a pociecha będzie się mniej bała, gdy nie odczuje żadnej ingerencji. Doświadczenia, jakie wyniesie maluch przy takim spotkaniu mogą w znacznym stopniu zaważyć na jego późniejszych stosunku do tego specjalisty. Do dentysty warto wybrać się, gdy dziecko skończy pół roku, gdyż wtedy pojawiają się już pierwsze siekacze. Na kontrolę wystarczy zjawiać się co 6 miesięcy.

Ważne jest, by pierwsza wizyta u dentysty odbyła się u lekarza przyjaznego dzieciom, który będzie delikatny, zabawny, miły, wprowadzi przyjemną atmosferę i wytłumaczy maluchowi, co dokładnie będzie robił. Malec nabierze większego zaufania, jeśli zobaczy, że nie grozi mu nic strasznego. Aby zdecydować się na odpowiedni gabinet, możesz zasięgnąć rady znajomych, którzy mogą polecić dobrego specjalistę lub poszukać informacji w internecie.

Przede wszystkim, przed wizytą u dentysty nie należy niepotrzebnie stresować malucha i wzbudzać w nim negatywnych odczuć. Nieodpowiednie żarty i powodowanie strachu mogą uprzedzić malucha i sprawić, że pierwszy kontakt z dentystą będzie nieprzyjemny, pełen płaczu i histerii.

Dobrym sposobem jest wcześniejsze przygotowanie dziecka na to, co zastanie w gabinecie. Warto wyjaśnić, co lekarz dokładnie będzie robił, jak wygląda wnętrze oraz sprzęty. Historię o pierwszej wizycie u dentysty można przedstawić w formie bajki tak, by była atrakcyjna dla malucha i wzbudzała pozytywne odczucia.

Pod żadnym pozorem nie należy zabierać dziecka do dentysty bez wcześniejszego uprzedzenia, narażając je na zaskoczenie. Takie praktyki mogą spowodować w jego psychice trwały uraz, który zaprocentuje przyszłą niechęcią i strachem przed tego typu wizytami oraz nadszarpnie zaufanie do rodziców.

*Aby dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie

Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko czytać?

2019-07-31
Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!