Data modyfikacji:

Pies ze schroniska a dziecko. Czy adopcja jest bezpieczna?

Autor:

Na pewno każdy z rodziców nieraz usłyszy od swoich pociech: “Chcę zwierzątko”. Dzieci marzą o własnym pupilu. Ci z Was, którzy ulegną namowom pociechy, mają dwie opcje: kupno zwierzęcia lub przygarnięcie go ze schroniska. Dlaczego obawiamy się adopcji? Czy pies ze schroniska jest zagrożeniem dla naszego dziecka?

Adopcja psa to ogromna odpowiedzialność i wyzwanie dla całej rodziny. Nie chodzi jedynie o dodatkowe obowiązki (te spadną w dużej mierze na rodziców). Zwierzę, które do tej pory przebywało w schronisku, budzi w wielu osobach lęk. Panuje powszechne przekonanie, że pies po przejściach to pies agresywny, chory, niebezpieczny dla dziecka? Czy na pewno?

Pomóż psiakom z polskich schronisk. Weź udział w akcji #rekordowamiska i pobij z nami rekord Guinnessa!

Jaki jest pies ze schroniska?

W schronisku znajdują się nie tylko psy, które trafiły tam ze względu na swój charakter. Większość trafia do placówki nie ze swojej winy: były “nietrafionym prezentem”, zostały porzucone przez właścicieli lub odebrane “nieodpowiednim osobom”. Takie czworonogi potrzebują dużo miłości i akceptacji. Cierpliwość i wyrozumiałość pozwoli odkryć w nich spokojne, ciepłe i opiekuńcze stworzenia. Będzie on dobrym towarzyszem dla naszej pociechy.

Pies ze schroniska a zdrowie?

Czworonożni podopieczni schronisk nie są również siedliskiem chorób. Trzymanie chorego, okaleczonego zwierzęcia (pozostawienie go samemu sobie) byłoby dużym ryzykiem i zagrożeniem dla pozostałych, zdrowych psów i kotów. Dlatego każda placówka jest zobligowana do przeprowadzenia obowiązkowych szczepień, odrobaczania i leczenia. Każda placówka podlega nadzorowi weterynaryjnemu. Do adopcji trafiają wyłącznie zdrowe (w przechodzące żadnej infekcji, niebędące nosicielami groźnych jednostek chorobotwórczych) zwierzęta. Ponadto pracownicy muszą poinformować o innych “defektach i niepełnosprawnościach” danego czworonoga jeszcze przed podjęciem przez nas ostatecznej decyzji o adopcji.

Według psychologów dzieci, które mają kontakt ze zwierzętami rozwijają się bardzo dobrze. Posiadanie własnego zwierzątka uczy maluchów odpowiedzialności oraz szacunku dla innych stworzeń. Kliknij, żeby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Poznajcie się jeszcze przed adopcją

Kolejną zaletą adopcji jest możliwość wcześniejszego poznania wybranego psiaka. Każdy z nas - również nasze dziecko (za zgodzą prawnego opiekuna) - może w ramach wolontariatu odwiedzać schronisko. Podczas wizyty spędzamy czas z psem. Opiekując się nim, możemy przyzwyczaić go do swojej osoby, poznać jego charakter i tym samym dowiedzieć się, czego możecie spodziewać się po danym czworonogu. Co więcej, po adopcji nowy członek rodziny szybciej oswoi się z obcymi osobami i miejscem. Jeśli podjęliśmy decyzję o adopcji psa powinniśmy wybrać się do schroniska i porozmawiać z personelem.

Pierwsza wizyta w schronisku

Na pierwszą wizytę w schronisku nie zabieraj dziecka. Jeśli się okaże, że nie ma odpowiedniego pupila dla Was, będzie rozczarowane. Maluchy mają także tendencję do pochopnych osądów, które mogą skończyć się batalią z marudą i poskramianiem ataku histerii.

Pierwszy kontakt ze zwierzakiem powinien mieć właśnie rodzic. Zanim wybierzesz psa dla swoich bliskich, porozmawiaj z opiekunami i kierownictwem placówki. Dopytaj o charakter czworonoga, jego historię oraz powód, dla którego trafił on do schroniska. Warto również zapytać, czy zwierzak ma dobre doświadczenia z dziećmi.

Rozmowa z dzieckiem

Zanim przywieziesz wybranego psa do domu, musisz przeprowadzić poważną rozmowę z dzieckiem. Należy wytłumaczyć mu, że do końca nie wiadomo, co pies przeżył w poprzednim domu i może być nieufny. Uczul go, by w obecności psa zachowało ostrożność, nie reagowało gwałtownie i nie wymuszało na nim pieszczot i zabaw. W szczególności maluchy nie mają wyczucia, nieumyślnie szarpią i uderzają ciało psa, myśląc, że sprawiają mu przyjemność delikatnym głaskaniem i poklepywaniem.

Nie zapomnij też przygotować młodego właściciela na czekające go obowiązki. Karmienie, sprzątanie po “wybrykach” czworonoga, regularne spacery - twoja pociecha musi mieć świadomość nowych zadań i zaakceptować je. W przeciwnym razie cały ciężar spadnie na ciebie.

Pomóż psiakom z polskich schronisk. Weź udział w akcji #rekordowamiska i pobij z nami rekord Guinnessa! Więcej o akcji znajdziecie na stronie www.rekordowamiska.pl.

Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko czytać?

2019-07-31
Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!