Podróżowanie w ciąży - co musisz wiedzieć?

Autor: Sylwia Stwora

Jako przyszła mama już pogodziłaś się z myślą, że najbliższe wakacje spędzisz w domu? Wcale nie musi tak być. Poznaj zasady, jakimi rządzi się podróżowanie w ciąży.

Jechać na wakacje czy nie jechać – to pytanie dręczy niejedną kobietę oczekującą na dziecko. Wiele z nas, zwłaszcza będąc w drugim czy trzecim trymestrze ciąży, obawia się, że kilkugodzinna podróż samochodem lub długi lot odbije się niekorzystnie na naszym stanie zdrowia lub, co gorsza, zaszkodzi maluszkowi. Jak jest w rzeczywistości? Czy z ciążowym brzuszkiem jesteś uziemiona? Wcale nie. Przyjęło się, że optymalnym czasem na podróżowanie w ciąży jest drugi trymestr, czyli między 18. a 24. tygodniem. Wówczas dziecko ma już ukształtowane narządy. Dzięki temu np. nagłe zmiany ciśnienia, jak w przypadku lotu samolotem, nie są groźne. Nie ma też zagrożenia poronieniem (I trymestr) czy przedwczesnym porodem (III trymestr). Jednak ostateczna decyzja o wakacyjnej podróży zależy od indywidualnego przebiegu ciąży i opinii lekarza.

Konsultacja z lekarzem

Aby rozwiać swoje wątpliwości co do wyjazdu na letni wypoczynek oraz bezpieczeństwa twojego nienarodzonego dziecka, udaj się do lekarza prowadzącego ciążę. On oceni, czy możesz wybrać się w podróż samochodem, samolotem, pociągiem, statkiem czy innym środkiem transportu. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, z pewnością nie grozi ci spędzenie całego lata w domu. Co innego, gdy spodziewasz się bliźniąt lub trojaczków albo ciąża oceniania jest jako zagrożona. Wówczas podróż należy odłożyć na czas po narodzinach malca.

Kobieta w ciąży nie musi rezygnować z wakacyjnych wyjazdów. Wystarczy, że zastosujesz się do poniższych wskazówek.

Czas podróży

Przy planowaniu podroży w ciąży warto kierować się zasadą – im krócej, tym lepiej. Ogólnie podróż nie powinna trwać dłużej niż 3 godziny. W przeciwnym razie zalecane są postoje. Wynika to z tego, że długie siedzenie w jednej pozycji może doprowadzić do obrzęków, a nawet zakrzepów. Jeśli masz możliwość dostania  się do celu samolotem, zrezygnuj z samochodu czy innego środka lokomocji.

Podróż autem a ciąża

Wprawdzie zdarzają się przypadki, w których kobiety jeszcze na dzień przed porodem prowadzą samochód, ale wybierając się w dłuższą trasę nie jest to wskazane. W każdej chwili możesz gorzej się poczuć. Pamiętaj, że im większy brzuszek ciążowy, tym zakres twoich ruchów oraz szybkość reakcji jest wolniejsza. Jeśli w trakcie jazdy masz zamiar prowadzić, uwzględnij te kwestie. Optymalnym rozwiązaniem jest jazda na tylnym siedzeniu, na pionowo ustawionym fotelu, z jak najbardziej wyprostowanymi nogami.

Nie zaleca się jazdy w miejscu chronionym przez poduszkę powietrzną. Co do pasów bezpieczeństwa, wprawdzie w polskich przepisach drogowych istnieje zapis, że kobiety w ciąży nie muszą ich zapinać, ale tym razem nie należy sztywno trzymać się tej zasady. Trzeba jednak pamiętać o prawidłowym zapięciu pasa. Część biodrowa powinna znajdować się pod brzuchem (na wysokości kości miednicowej) i być odpowiednio naciągnięta. Pas ramieniowy należy poprowadzić między piersiami i na bok brzucha. Pod żadnym pozorem nie zapinaj pasów na brzuchu lub nad nim! Prawidłowo zapięte pasy mogą w przypadku kolizji drogowej czy nawet nagłego hamowania uratować życie twoje i maluszka. Dla większej wygody można zakupić specjalny adapter do pasów dla kobiet ciężarnych. Znajdziesz je m.in. TUTAJ.

Podróż samolotem a ciąża

Jeśli na wakacje wybierasz się samolotem, poproś lekarza prowadzącego o wypisanie zaświadczenia wskazującego, w którym miesiącu ciąży jesteś oraz mówiącego o braku przeciwwskazań do lotu. Udając się za granicę, dobrze mieć taki dokument również w języku angielskim. Przyda sięzwłaszcza, gdy brzuszek jest już mocno widoczny. Dzięki niemu możesz uniknąć przykrej sytuacji jaką jest... zakaz wejścia na pokład samolotu. Przed wylotem upewnij się, co regulamin danych linii lotniczych mówi o podróżowaniu w ciąży (zwykle granicą jest 36. tydzień).

Warto też wybrać lot bezpośredni – przesiadki mogą być dla ciebie zbyt męczące. Zajmuj miejsce od strony przejścia, abyś mogła swobodnie wychodzić do toalety czy spacerować dla rozluźnienia mięśni. Wybierając się do tropikalnych i egzotycznych krajów, weź pod uwagę, że na twój stan mogą niekorzystnie wpłynąć upały, jedzenie, niski poziom higieny i słaby dostęp do opieki medycznej.

Bagaż podręczny

Przezorność nie zaszkodzi, dlatego wybierając się na wakacje i będąc w zaawansowanej ciąży, spakuj ze sobą torbę ze szpitalną wyprawką przyszłej mamy. Warto zabrać ze sobą również poduszkę ciążową, np. w ksztłacie rogala, czy pas podtrzymujący ciążowy brzuszek (zwłaszcza, gdy narzekasz na bóle kręgosłupa). Koniecznie weź ze sobą kartę ciąży, a także wyniki badań. Miej pod ręką dużo wody, aby uniknąć omdleń. Przydadzą się też przekąski, które zapobiegną nagłemu spadkowi cukru czy mdłościom. Mogą to być banany, herbatniki czy orzechy.

Bawcie się dobrze podczas swoich wakacyjnych wyjazdów! :)

Duży wybór akcesoriów dla kobiet w ciąży znajdziecie TUTAJ.

Przeziębienie w ciąży. Jak sobie z nim radzić?

Przeziębienie w ciąży. Jak sobie z nim radzić?

2020-07-03
Przeziębienie w trakcie ciąży zdarza się, wbrew pozorom, często. Jest to temat poważny, który oczywiście wymaga indywidualnego podejścia do pacjentki, ale nie musisz martwić się na zapas - przeziębienie niezwykle rzadko jest zagrożeniem dla zdrowia płodu. Sprawdź, jakie są sposoby na przeziębienie w ciąży, co można brać na przeziębienie w ciąży i jakie domowe sposoby mogą ci pomóc w walce z infekcją.
ciaza

Czy kawa w ciąży szkodzi? Ważne fakty dla mam

2019-08-12
Pojawia się pytanie – zrezygnować z kawy czy nie? Czy kawa w ciąży szkodzi dziecku? Na ten temat powstało bardzo wiele mitów. Dowiedz się więcej!
Jak zorganizować Baby Shower?

Jak zorganizować Baby Shower?

2019-07-30
Baby shower to coraz bardziej popularny zwyczaj w Polsce. Na czym polega impreza tego typu i jak ją zorganizować? Poznaj nasze rady!
czego nie jeść w ciąży

Czego nie można jeść w ciąży? Uważaj na te 10 produktów!

2019-07-23
Niemal każdy wie, że przyszła mama powinna wyeliminować z diety szkodliwe używki. Jak się okazuje – to jednak nie wystarczy. Lista produktów zakazanych jest o wiele dłuższa! Dowiedz się, czego nie można jeść w ciąży, aby móc zapewnić bezpieczeństwo nienarodzonemu maluszkowi i sobie.
Szkola rodzenia

Szkoła rodzenia z perspektywy faceta

2019-06-17
Ciąża to odpowiedzialność, dziecko to odpowiedzialność i przede wszystkim życie to odpowiedzialność. Decydując się na pewne kroki musimy uświadomić sobie, jakie idą z tym korzyści oraz konsekwencje. W moim przypadku było łatwiej, ponieważ wspólnie z żoną bardzo chcieliśmy mieć potomka, więc byliśmy świadomi wyzwań czekających na nas tuż za rogiem. Mimo to nie obyło się bez wątpliwości i głębokich rozmyślań. Wtedy pojawiła się opcja uczestniczenia w szkole rodzenia, na którą się zdecydowaliśmy. Wiecie co? Dawno tak dobrze się nie bawiłem.
Sukienki ciążowe

Jaka sukienka ciążowa na wesele?

2019-02-27
Zbliża się ślub Twojej przyjaciółki? A może właśnie otrzymałaś zaproszenie od kuzyna, który chciałby, abyś wspólnie z nim świętowała zawarcie związku małżeńskiego? Pora wybrać idealną kreację, w której przez cały wieczór będziesz się świetnie bawić. Odkryj, jak wybrać sukienkę dla ciężarnych na wesele!