Pokój dla dzieci w stylu skandynawskim

0

Do spania łóżka-domki – obowiązkowo ze świecącymi kulami cotton-balls przewieszonymi przez barierkę, na ścianach szarości, biele i wzory geometryczne, na ścianach zabawne grafiki, a na podłodze – namiot tipee. Wszystko, rzecz jasna, jak z żurnala. Tak wygląda niemal każdy pokój dla dzieci w stylu skandynawskim, który oglądam w sieci.

Minimalizm i prostota – te dwa określenia przychodzą mi do głowy, gdy oglądam pomieszczenia urządzone w duchu scandi. Niby mierzi mnie, że wciąż oglądam jeden i ten sam pokój w różnych kombinacjach (bo gdy się obejrzy kilka zdjęć, aranżacje wydają się do znudzenia przewidywalne i powtarzalne), a jednak chyba właśnie w tą stronę pójdę, organizując pokój dzieciakom.

ZOBACZ KONIECZNIE: Huśtawki do dziecięcych pokoi. Pięć pomysłów

Pokoje w stylu skandynawskim mają być – to jedno z głównych założeń – jasne i przestronne – nawet gdy metraż woła o pomstę do nieba. Stąd rezygnacja z dużej ilość ozdób i tendencja, by meble były maksymalnie funkcjonalne. Nie ma w nich krzykliwych kolorów, nie ma superbohaterów na ścianach – chyba że „przerobionych” na czarno-białą modłę.

Pokój dla dzieci w stylu skandynawskim – wpuśćcie światło!

Biele, czerń, szarości, często – jak poniżej – przełamane mocną żółcią lub pastelowymi dodatkami – „wspomagane” są wzorami geometrycznymi. Królują romby, trójkąty, kwadraty. Światło – przede wszystkim naturalne (stąd często odsłonięte okna bez firanek i jasne ściany, które odbijają promienie), ale też dyskretne – na przykład w postaci cotton balls, neonów albo sznurów lampek. Wśród materiałów króluje wszystko to, co naturalne – przede wszystkim drewno (meble, zabawki, podłoga), len, naturalna bawełna (tekstylia).

Pokój skandynawski dla dzieci – popularne motywy

Królik – na przykład w postaci designerskiej lampy Miffy (ech, nie pytajcie nawet o cenę…), chmurki, gwiazdy, góry i zwierzęta – szczególnie rogacze – to najczęściej pojawiające się motywy. W pokojach ze „skandynawską duszą” często spotkacie też romantyczne baldachimy i charakterystyczne póki-witryny na książki.

Na grafice powyżej: Poduszki Lorena Canals; Lampa Miffy; baldachim Jollein, namiot tipee; łóżko-domek znajdziecie np. tutaj

A Wam się podoba taki styl? A może macie pokoje urządzone podobnie? Chętnie je obejrzę – szukam inspiracji! :-)

Udostępnij

Zostaw komentarz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.