Data publikacji:

Potówki u niemowlaka. Przyczyny, objawy i leczenie

Potówki u niemowląt, na szczęście, nie są powodem do dużego niepokoju. Wystarczy znaleźć przyczynę problemu i ją wyeliminować. Wówczas wysypka nie powinna już powrócić. Chcesz wiedzieć, jakie są objawy potówek u niemowlaka i co jest ich przyczyną? Co na potówki u niemowlaka jest najlepsze? Przeczytaj.

potówki u dziecka

Potówki u niemowlaka – skąd się biorą?

Potówki występują aż u 15% niemowląt. Występują na skutek przegrzania organizmu, do którego dochodzi oczywiście, gdy dziecko jest nieodpowiednio ubrane – istotna jest nie tylko ilość ubrań, które pociecha ma na sobie, ale też ich jakość. Skóra szybciej się poci, jeśli przylega do niej materiał z tworzywa, które nie przepuszcza powietrza.

Potówki u niemowlaka – objawy

Potówki u niemowlaka mogą pojawić się na plecach, z tyłu główki, ale też na pośladkach, w okolicy pachwin, pach i we wszystkich naturalnych fałdach skóry. Mogą pojawiać się też na brzuszku, na wysokości założonego pampersa. Objawy nasilają się przede wszystkim w okresie letnim, gdy temperatura powietrza wynosi powyżej 30 °C, ale nie tylko. Potówki mogą wystąpić zimą czy jesienią, gdy dziecko będzie po prostu zbyt grubo ubrane.

Rodzaje potówek

  • Potówki białe (zwykłe)
To drobne, przezroczyste lub białe krostki z pęcherzykiem w środku. Powstają wskutek częściowego, powierzchownego zatkania przewodów gruczołów potowych w skórze. Nie towarzyszy im żaden stan zapalny.
  • Potówki czerwone
Pojawiają się, gdy przewody gruczołów potowych zostaną całkowicie zatkane. Potówka ma wówczas czerwonoróżowy kolor i jest większa od potówki zwykłej. Zmiany mogą obficie występować w okolicy pachwin, pach i szyi. Dotyczą przede wszystkim niemowląt i małych dzieci, u których gruczoły potowe są jeszcze niedojrzałe. W potówkach czerwonych może zbierać się ropna wydzielina, która jest objawem zapalenia skóry, a to wymaga już wizyty u pediatry.

Potówki u niemowlaka – leczenie

Podstawą leczenia potówek u dzieci jest wyeliminowanie ich przyczyny. Wówczas zmiany zazwyczaj znikają samoistnie w ciągu 24 godzin. Nie wyciskaj potówek, ani nie stosuj na nie żadnych tłustych kremów, które mogą tylko pogorszyć objawy. Skórę malucha z potówkami trzeba umyć za pomocą łagodnego produktu przeznaczonego dla niemowląt, delikatnie osuszyć ręcznikiem i to w zasadzie tyle. Możesz też użyć zasypki do pielęgnacji skóry niemowląt z dodatkiem cynku, który przyspieszy cały proces gojenia się skóry. W gorące dni możesz częściej przemywać wrażliwą skórę malucha za pomocą jałowego gazika nasączonego wodą lub zwykłego wacika kosmetycznego. Ważne, by woda była wcześniej przegotowana.
Na koniec dostosuj grubość ubranka do pogody. Jeśli ubierzesz malucha zbyt grubo, to problem potówek może się powtórzyć, jeśli zbyt cienko, może to nieco osłabić organizm malucha. Najlepiej będzie, jeśli ubiór maleństwa skonsultujesz z pediatrą lub położną środowiskową. Specjalista podpowie ci, czy dziecko potrafi już samodzielnie utrzymywać prawidłową temperaturę ciała. Jeśli tak, to możesz je ubierać tak samo grubo, jak ubierasz siebie czy starsze rodzeństwo.

Domowe sposoby na potówki u niemowlaka

Sposób na potówki, który zapewne jest dobrze znany naszym babciom i prababciom, to kąpiel w krochmalu lub stosowanie mąki ziemniaczanej jako zasypki po osuszeniu malucha po kąpieli. To dobry sposób na wysuszenie potówek, ale nie najlepszy – o wiele lepiej sprawdzi się zasypka dla niemowląt.

Potówki u niemowlaka – jak im zapobiec?

  • Nie przegrzewaj dziecka. Ubieraj je tak samo, jak siebie i nie zwracaj uwagi na porady ciotek, koleżanek i innych osób, które będą się dziwiły, że maluch nie nosi czapeczki lub nie jest cały opatulony kocykiem.
  • Zwróć uwagę na skład ubrań i pościeli dla dziecka. Najlepszy oddychający materiał dla dziecka to bawełna. Zarówno ubranka, pościel, prześcieradło, jak i kocyk powinny być wykonane ze stuprocentowej bawełny. Nawet dodatek kilku procent elastanu czy innego sztucznego tworzywa znacznie obniży przepuszczalność powietrza produktu. Dlatego nie kieruj się wyglądem, a jakością ubranek dla niemowląt.
  • Dobry obieg powietrza w pokoju dziecka to podstawa. Przewietrz pokój przed położeniem malucha na drzemkę w ciągu dnia, zostaw otwarte okno, jeśli masz taką możliwość lub włącz wentylator. Oczywiście nawiew urządzenia nie musi być ustawiony wprost na główkę malucha. Wystarczy, że włączony wentylator będzie stać w pokoju z łóżeczkiem niemowlaka.
  • Usuń z łóżeczka ochraniacze, które są najprawdopodobniej wykonane ze sztucznych materiałów, przez które powietrze nie jest wentylowane. Według najnowszych zaleceń w łóżeczku nie powinno znajdować się nic oprócz materaca z prześcieradłem. Wszystkie maskotki i poduszki też należy usunąć z łóżeczka na czas snu.
  • Zmieniaj położenie dziecka do 3. miesiąca życia względem podłoża. Tak małe pociechy nie potrafią jeszcze przewracać się na bok czy na brzuch, dlatego warto im w tym pomagać. Pamiętaj jednak, że według wytycznych, dziecko powinno spać tylko na plecach. Ma to duże znaczenie w kontekście SIRS.
  • Nie nadużywaj też tłustych kosmetyków do pielęgnacji skóry dziecka, które mogą zatykać przewody gruczołów potowych, czego skutkiem są potówki.
  • Osuszaj dokładnie skórę dziecka po kąpieli.