Data publikacji:

Pouczające zakupy z Twoim maluchem

Autor: Agnieszka Jaśkiewicz

Pełen pokus supermarket to miejsce, w którym Twoja pociecha może pokazać prawdziwy charakterek. Dlatego warto przemyśleć zakupową strategię dzięki której nie tylko unikniesz niepotrzebnej frustracji, ale także nauczysz swoje dziecko dobrych nawyków. Oto kilka propozycji jak dobrze spożytkować czas zakupów.

Przede wszystkim, gdy tylko istnieje taka możliwość warto unikać odwiedzin w supermarkecie. Niemożliwe? Wcale nie! Wiele produktów, po które wybierasz się do marketów możesz kupić w sklepach internetowych, które oferują dostawę. Ty za to zabierz malucha na targ pełen świeżych owoców, warzyw, ryb, nabiału,  czy tradycyjnego pieczywa. Wyrobisz w dziecku szacunek dla produktów, z których przygotowujesz posiłki i pokażesz wartość świeżych, lokalnych rarytasów. W takich miejscach Twój maluch nie będzie też kuszony setkami kolorowych opakowań słodyczy.

Jeśli jednak wizyta w markecie okaże się nieunikniona, dzięki wcześniejszemu sporządzeniu listy zakupów nauczysz dziecko planowania wydatków i odpowiedzialności. Nie znaczy to wcale, że gdy maluch poprosi o prezent spoza listy trzeba koniecznie odmówić. Ale taka okazja będzie idealna, by pokazać mu, że w ten sposób nieuchronnie wzrośnie także planowana wcześniej kwota wydatków.

A co w sytuacji, gdy nasz maluszek zaczyna prosić o więcej i więcej prezentów? Choć  z całego serca pragniesz spełnić każdą zachciankę dziecka, pamiętaj, że w dłuższej perspektywie może to być zgubne. Najlepiej pozwolić dziecku wybrać jeden spośród prezentów. Przedstaw mu kryteria, którymi powinien się kierować – cenę, ilość produktu, jego wpływ na zdrowie i użyteczność. Postawiony w obliczu decyzji mały konsument odbierze dzięki temu lekcję mądrego i świadomego wybierania produktów.

Oczywiście nie zapomnij zabrać ze sobą torby ekologicznej. Dzięki  pokażesz swojej pociesze, jak ważna jest dbałość o środowisko.

Jeśli uda Ci się konsekwentnie uczyć dziecka dobrych nawyków i stopniowo uświadamiać mechanizmy racjonalnego kupowania, Twojemu maluchowi łatwiej będzie panować nad swoimi zachciankami. Zmień zakupy w praktyczną lekcję ekonomii i ekologii!