Prezent dla 3 latka. Sprawdzone pomysły!

0

Z jednej strony ciągle maluch, z drugiej – coraz sprawniejszy i sprytniejszy przedszkolak. Aby kupić idealny prezent dla 3 latka trzeba wziąć pod uwagę te dwie kwestie. TEKST: Justyna Mazur

Jaki prezent dla 3 latka? Co kupić, by z jednej strony sprawić frajdę dziecku, a z drugiej choć odrobinę wpłynąć na rozwój jego kompetencji społecznych czy poznawczych? Jeżeli nie macie pojęcia, poniżej ściąga Świata Rodziców. Tych wyborów jesteśmy w stuprocentach pewne, bo wszystkie te propozycje testowały nasze 3-latki!

Prezent dla 3 latka: Zabawki plastyczne

Statystycznie 9 na 10 dzieciaków uwielbia babrać się w różnego rodzaju błotach, maziach i tym podobnych. Błoto to raczej średni pomysł na prezent dla 3 latka, ale już wszelkiego rodzaju masy, które można ugniatać i formować – jak najbardziej! 

Play Doh, Faktury i narzędzia, od 34 zł

Zabawki plastyczne mają jedną, ogromną zaletę – nie nudzą się! Nasze trzylatki były zachwycone piaskiem kinetycznym i wciąż do niego wracały, wymyślając coraz to nowsze zabawy. Nie musicie się obawiać – piasek kinetyczny nie wysycha, nie brudzi i dość łatwo się go sprząta – większe cząstki sczepiają się z mniejszymi, przez co jednym ruchem można zgarnąć wszystko na szufelkę.

Co ważne, wciąga…nie tylko dzieci! Zaręczamy – jak raz spróbujcie, szybko porzucicie nudne, dorosłe zadania i oddacie się zabawie, która niesamowicie relaksuje i uspokaja. Piasek ma bardzo ciekawą fakturę i strukturę – świetnie się z niego lepi, ale można go też…przelewać przez palce albo kroić nożem. Choć producent zaleca, by dawać do od 4 lat, my zdecydowanie polecamy już jako prezent dla trzylatka!

Piasek kinetyczny to godziny spędzone na zabawie! W zestawie walizka-piaskownica; od 110 zł; Play Doh dentysta, od 47 zł

Strzałem w dziesiątkę jest też zawsze ciastolina – szczególnie, gdy ma w zestawie różne wykrawaczki, nożyczki i stemple. Jeżeli chcecie przemycić nieco wiedzy podczas zabawy, szukajcie zestawów Play Doh, w których maluchy poznają kolory i kształty, litery albo cyfry. Niezwykły walor edukacyjny ma też świetny pakiet dentysta – choć to żadna nowość na rynku, wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem dzieci i rodziców. Ci drudzy podkreślają, że dzięki zabawie można przemycić wykład na temat konieczności regularnego stosowania pasty i szczotki do zębów ;-)

Prezent dla trzylatka: Do czytania

3 latek to już wdzięczy słuchacz – zaczyna kojarzyć fabułę i upominać się o ciąg dalszy, można więc porzucić książki dla maluchów i zacząć czytać te, które mają trochę więcej treści. Jakie książki w prezencie dla trzylatka zdadzą egzamin?

Miś Uszatek, Czesław Janczarski, od 37 zł; Poczytaj mi mamo, księga pierwsza, 42,42 zł, Reksio. Dobranocka wszech czasów, od 24 zł

Rynek książek dla dzieci jest przebogaty, dlatego dzisiaj zaproponujemy Wam książki w stylu retro – które nie tylko dzieciom, ale i Wam powinny sprawić frajdę. Reksia i Misia Uszatka z pewnością pamiętacie ze szklanego ekranu; w telewizorze ciężko ich dziś spotkać, ale już na kartach książki jest to możliwe. Niedawno wyszły pisane dzieje słynnego pieska i wznowienie dziejów najpopularniejszego misia PRL-u – obie gorąco polecamy!

Również za sprawą „Poczytaj mi, mamo!” przeniesiecie się w czasie – to kompilacja bajek, które nasze mamy czytały nam, m.in. historie o Filemonie i Bonifacym, czy gorylach pałaszujących daktyle. Wielki plus za oryginalne ilustracje.

Prezent dla 3 latka: Gry

Trzylatek może być już niemal pełnoprawnym graczem – o ile poświęcimy trochę czasu, by wprowadzić go w arkana planszówek. Na rynku jest mnóstwo gier poświęconych takim maluchom – warto się rozejrzeć i wybrać coś, co zaciekawi dziecko.

Jestem wielką fanką serii Granna Smart – kiedyś pisałam o Króliczku (rewelacja!), dzisiaj chcę polecić Dzień i Noc. To gra idealna – pięknie wykonana, stawiająca wyzwania przed dziećmi, ale też angażujące całą rodzinę, bo nad najtrudniejszymi zagadkami nawet dorosły musi się pogłowić. Układanka rozwija analizę i syntezę wzrokową, spostrzegawczość i koordynację. Na prezent – jak znalazł!

ZOBACZ KONIECZNIE: „Jednorożce w chmurkach” – świetna gra dla trzylatków

Bim Bom, gra o dźwiękach, Granna, od 28 zł; Dzień i Noc, od 97 zł; Ratuj króliczki, Egmont, od 53 zł

Świetnie prezentuje się też zestaw Bim Bom. To loteryjka, która polega na zgadywaniu dźwięków. Zadaniem dziecka jest przypisanie danego odgłosu do jednej z czterech plansz – sali koncertowej, przedszkola, gwarnej ulicy albo bajkowej wsi. Do gry dołączona jest płyta CD.

Na koniec ciut bardziej klasyczna propozycja – planszówka z kostką ucząca rozróżniania kolorów i liczenia. Duże drewniane figurki kicaków i ciekawa, trójwymiarowa plansza gry Ratuj Króliczki sprawiają, że maluchy wprost ją uwielbiają. Co ważne, gra może mieć wariant kooperacyjny, w którym wszyscy wygrywają – to dobry sposób, by wprowadzić dziecko w świat planszówek.

Udostępnij

Zostaw komentarz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.